Me shumë hotele luksoze Ultra All Inclusive, nuk është çudi që Plazhi Lara njihet si përgjigja e Turqisë për Las Vegas! Me pishina të mëdha, parqe ujore, restorante dhe natyrisht, një plazh të artë, është një arratisje e këndshme nga dielli që mund të shijojë e gjithë familja. Plazhi i përsosur i Lara-s është më shumë sesa thjesht ajo që sugjeron emri i tij, pasi ka shumë kafshë të egra dhe histori për të zbuluar.

Max Travel ka shume oferta te volitshme per pushimet tuaja kete vite.Nëse jeni duke kërkuar gjëra për të bërë në Antalya, ka shumë zgjedhje vetëm pak larg nga ky vendpushim i bukur.

 

1. Rërë e artë dhe ujëra blu të kristaltë

Nuk është për t’u habitur që Turqia ka plazhe të shkëlqyera duke pasur parasysh se vijat e saj bregdetare takohen me detin Egje dhe Mesdhe, dhe Plazhi Lara është një nga më të mirët. Ky plazh i vlerësuar me flamur blu ka rërë të artë që shtrihet për 12 km, ndërsa ujërat blu të kristaltë janë vendi i përsosur për të notuar familjarët.

Kjo pikë e nxehtë turistike vjen me të gjitha lehtësitë që mund t’i kërkoni, duke përfshirë cadra dielli, shezllone dhe bare të modës në plazh që shërbejnë kokteje shumëngjyrëshe (disa madje do t’i sjellin direkt në shezllonin tuaj, kështu që as nuk duhet të ngriheni!). Shumica e hoteleve kryesore kanë një pjesë private të plazhit për t’u shijuar, por nëse dëshironi të pushoni nga gjithë ajo relaksuese, atëherë plazhi kryesor ofron sporte ujore për t’ju provuar.

 

2. Rrënojat nënujore dhe qytetet e lashta

Largohuni nga bukuria e plazhit Lara dhe rezervoni veten për një udhëtim ditor nga resorti. Bëni një udhëtim me varkë në ishullin Kekova për të parë rrënojat e tij të famshme nënujore, mbetjet e një qyteti të lashtë i cili u zhyt nga një tërmet.

Në të njëjtin udhëtim, ju do të shkoni në qytetin antik të Myra. Ecni midis mbetjeve të amfiteatrit të qytetit dhe varreve shkëmbore, përpara se të përfundoni me një turne në Kishën e Shën Nikollës. Nëse preferoni të qëndroni në tokë dhe të eksploroni, qyteti i vjetër i Kaleiçit është një vend i përsosur për të endur nëpër rrugët gjarpëruese dhe për t’u mahnitur nga arkitektura historike dhe strukturat e dekoruara bukur.

 

3. Ujëvara dhe burime të nxehta

Jo shumë larg nga resortet është lumi mahnitës Düden dhe ujëvarat. I vendosur vetëm në perëndim të plazhit Lara, lumi rrjedh nga një shkëmb 40 metra në det. Ju mund t’i shihni këto rënie spektakolare nga toka, ose mund të merrni një varkë nga porti i Antalias për t’i parë ato nga afër.

 

4. Pamukkale

Një tjetër atraksion relaksues dhe popullor i ujit është fenomeni natyror i burimeve të nxehta të Pamukkale dhe pishinës së lashtë të Kleopatrës, ku mund të përjetoni epokën romake në të gjithë lavdinë e saj. Pamukkale në turqisht do të thotë ‘kështjellë pambuku’ dhe kur shihni sesi burimet e saj natyrore janë ngurtësuar në stalaktite dhe shkëmbinj të bardhë si borë, është e qartë pse. Shumë njerëz ende dynden këtu për të shijuar pamjet piktoreske dhe për të zhytur në pishinën termale.

 

5. Butikët dhe pazaret

Hotelet e Lara Beach janë të mbushura me një sërë butikësh, që ofrojnë gjithçka, nga veshjet e stilistëve deri te suvenire. Blerja është gjithashtu në krye të listës së gjërave për të bërë në Antalia, aty pranë. Edhe më shumë vende për të blerë mund të gjenden në qendër të qytetit me pazaret e tij që shesin artikuj lëkure, bizhuteri, vepra artizanale të punuar me dorë dhe ëmbëlsirat turke. Për adhuruesit e dyqaneve, drejtohuni në një nga qendrat masive tregtare që janë afër plazhit Lara. Do t’i gjeni të lehta për t’u arritur She Mall dhe Terracity.

 

Plazhi Lara është më i miri për…🤔

Dashamirët e plazhit: Plazhi 8 km me rërë të artë është vendi i përsosur për të kapur disa rreze. Ka gjithashtu një shëtitore të bukur, ku mund të hani një kafshatë për të ngrënë ose një ose dy koktej.

Familjet: Plazhet e gjera dhe ujërat e qeta dhe të qarta i bëjnë pushimet këtu ideale për familjet. Sportet ujore do t’i argëtojnë adoleshentet gjatë ditës përpara se mini-diskoteken të marrin përsipër të vegjlit gjatë natës. Plus, ka gjithmonë super rrëshqitje në Troy Aquapark aty pranë.

 

Vlen të theksohet se plazhi i Larës është vetëm 15 minuta larg aeroportit të Antalias, mos prisni më, kontaktoni tani Max Travel dhe merrni ofertën më të mirë për pushime.

 

 

 

Looks like you have blocked notifications!