Egjipti mund të njihet për thesaret e lashta dhe historinë e pasur, por ky komb ka më shumë sesa mund të prisni. Nga ujërat surreale dhe plazhet me rërë të artë deri te arkitektura e jashtëzakonshme dhe terapitë natyrore, Egjipti është i denjë për listën tuaj.

Max Travel do të gjeni gjithmonë ofertat më të mira për çdo destinacion.

 

Ka kaq shumë për të parë dhe bërë, Egjipti u ofron vizitorëve një shans për të krijuar itinerare që kombinojnë kulturën, aventurën dhe relaksimin të gjitha në një udhëtim.

Max Travel do të ndaj me ju disa nga arsyet kryesore pse Egjipti duhet të jetë destinacioni juaj i ardhshëm.

 

1. Është një nga qytetërimet më të vjetra të lashta në botë

Egjipti i lashtë është një nga qytetërimet më interesante dhe më të vjetra në botë. Piramidat e Mëdha të Gizës, e vetmja mrekulli e lashtë e mbijetuar, së bashku me statujat dhe varret e lashta egjiptiane, vazhdojnë të tërheqin vëmendjen e arkeologëve më të mirë dhe natyrisht të botës më gjerë. Deri më sot, mbetjet e qytetërimit të lashtë egjiptian vazhdojnë të zbulohen.

 

2. Ka lumin më të gjatë në botë

I renditur si lumi më i gjatë në botë, Nili shtrihet rreth 6,695 km dhe derdhet në Mesdhe. Ju mund të vizitoni një sërë atraksionesh përgjatë gjatësisë së tij më të spikaturit janë Luxor dhe Aswan.

 

3. Ju do të ndiqni gjurmët e Moisiut

Mali Sinai, i njohur gjithashtu si Jabal Al Tor ose Mali i Moisiut, konsiderohet një vend i shenjtë dhe vizitohet nga pelegrinët nga fetë duke përfshirë Islamin, Krishterimin dhe Judaizmin. Është vendi ku profeti Moisi mori urdhërimet hyjnore nga Zoti. Ndodhet në gadishullin e bukur të Sinait, ku shumë vijnë për të shijuar edhe ngjitjet malore dhe shëtitjet.

 

4. Parajsa nën dallgë

Deti i Kuq është pa diskutim vendi më i mirë për t’u zhytur në Egjipt. Ajo ofron vende të ndryshme për një përvojë të paharrueshme, duke përfshirë koralet e ndritshme dhe peshqit shumëngjyrësh dhe të veçantë. Egjipti ofron mundësi të ndryshme zhytjeje, duke përfshirë rrënojat, muret, rrëshqitjet, majat, zhytjet në breg, varkat ditore dhe bordet e gjalla.

 

5. Plazhet janë të mrekullueshme

Plazhet e Egjiptit janë një ëndërr e realizuar me vendin ku ka plazhe me famë ndërkombëtare, të garantuara për të kënaqur kërkuesit e diellit. Nga pishinat natyrore dhe ujërat blu kristal deri tek plazhet e qëndrueshme si dhe pikat e sërfit, ato nuk duhen humbur.

 


6. Është një pikë e nxehtë për kampionët e sporteve ujore

Dahab, Safaga, Hurghada, Ras Sudr dhe El Gouna janë të gjitha ndër destinacionet kryesore të qiftit dhe rrëshqitjes në ajër në Egjipt. Kampionët e qiftit dhe rrëshqitjes në ajër nga e gjithë bota stërviten në këto vende për shkak të motit të përsosur dhe ujërave të qëndrueshme dhe të sigurta. Jo kampion? Egjipti ka gjithashtu disa nga shkollat më të mira të qiftit dhe rrëshqitjes në ajër.

 

7. Moti është i mrekullueshëm gjatë gjithë vitit

Sezoni i lartë i Egjiptit nuk përfundon kurrë. Vera është koha perfekte për të zhytur, ndërsa dimri është koha më e mirë për të vizituar vendet historike të shkretëtirës.

 

8. Udhëtimet në shkretëtirë janë më të mirat në Egjipt

Pjesa më e madhe e tokës këtu është shkretëtirë, duke e bërë atë vendin e përsosur për një lloj të ri aventure. Mënyra më e mirë për të zbuluar rajonin është nëpërmjet një udhëtimi safari. Kampi për të shijuar përvojën e plotë.

 

9. Kalërimi këtu është e mahnitshme

Kudo që do të shijoni përvojën tuaj të kalërimit në Egjipt, jini të sigurt se do të keni një pamje për të shkuar me të. Shijoni një udhëtim nëpër dunat me pamje nga liqeni në Fayoum, kaloni pranë piramidave të mëdha ose shijoni një udhëtim romantik pranë plazheve blu kristal në Hurghada.

 

10. Është një ëndërr për adhuruesit e arkitekturës dhe artit

Kajro ka disa nga arkitekturat dhe artet më të mira islame në tokë. Vizitoni xhamitë që qëndrojnë në këmbë për 1200 vjet, si Xhamia e Ibn Tulun, Xhamia e Muhamed Aliut, Xhamia-Medreseja e Sulltan Hasanit etj. Këto xhami janë një shans i përsosur për adhuruesit e arkitekturës, artit dhe historisë që të thithin pak kulturë.

 

11. Kuzhina egjiptiane është e shijshme

Ushqimi egjiptian është ndikuar nga vendet fqinje në Lindjen e Mesme, duke rezultuar në pjata plot shije. Jo vetëm që është i shijshëm, por ushqimi në Egjipt formon kulturën kombëtare. Egjiptianët i drejtohen ushqimit në kohë lumturie, nevoje dhe beteje. Është kulmi i çdo rasti.

 

12. Populli egjiptian është një grup i larmishëm

Në Egjipt, njerëzit kanë thekse të ndryshme, ushqim të veçantë, tradita unike dhe madje edhe moda të ndryshme në varësi të qytetit nga janë. Madje disa qytete kanë gjuhë të ndryshme. Vetëm të endesh nëpër Egjipt është një përvojë më vete.

 

Në Egjipt ju presin shumë atraksione, por vetëm nëse nxitoni të përfitoni nga oferta Max Travel .

Looks like you have blocked notifications!