Milano është i njohur në mbarë botën për arkitekturën e tij i sherben mendjes tuaj për të mire po ashtu edhe për një epsh të etur, ky qytet është ëndrra e një udhëtari.

Në Max Travel do të gjeni gjithmonë ofertat më të mira për çdo destinacion.

Milano është një qytet shumë i bukur për të vizituar gjatë pranverës, kur natyra është në pikun e saj dhe temperatura fillon të ngrohet.

Disa nga gjërat më të mira për të bërë në Milano gjatë pranverës…

 

Vizitoni Katedralen e Milanos (Duomo di Milano)

Jo vetëm që katedralja e Milanos është pikë referimi më ikonike, por Duomo është katedralja më e madhe e Italisë. Është e vështirë të humbasësh këtë mrekulli arkitekturore, një portal në të kaluarën që gjendet pikërisht në mes të qytetit. E bërë nga mermeri rozë-bardhë me burim nga liqeni Maggiore fasada e saj e mrekullueshme iu deshën më shumë se gjashtë shekuj për t’u përfunduar, duke përzier teknika të ndryshme me kalimin e kohës. Duomo është ende një vend adhurimi sot, dhe ju jeni të mirëpritur të bashkoheni në shërbimet dhe aktivitetet.

 

Eksploro zonën Navigli

Eksploroni zonën e Navigli, e cila është e famshme për kanale të bukur, restorante, galeri arti dhe ambiente jetësore tërheqëse. Navigli është një vend i mrekullueshëm për të shijuar kafenë, drekën ose darkën në ambiente të bukura jashtë. Pranvera shënon fillimin e sezonit të pijeve dhe ngrënies në afresk. Në orën 18:00, baret dhe restorantet që përshkojnë rrugët ujore të lagjeve të kanalit Navigli dhe Porta Ticinese janë të mbushura me vendas dhe vizitorë që pinë pije të orës së lumtur dhe gëlltisin ftohje dhe djathëra të shijshëm italianë.

 

Shëtitje në rrugët historike

Eksploroni rrugët historike të Milanos si Via della Moscova, Corso Magenta dhe Corso Buenos Aires për të zbuluar arkitekturën e bukur, dyqanet e modës dhe kafenët e karakterit.

 

Bëni shopping në Galeria Vittorio Emanuele II

Milan është një kryeqytet i modës, duke shtuar vlerë të shtuar për ata që janë të interesuar në shopping dhe stil. Falë trashëgimisë së modës dhe dizajnit, Milano është një vend dhe ide e shkëlqyer për të bërë blerje.

Ku me bo shopping:

  • Galleria Vittorio Emanuele II është një destinacion ikonik i blerjeve, shtëpia e markave dhe restoranteve të nivelit të lartë. Edhe nëse nuk planifikoni të blini asgjë, ia vlen ta vizitoni vetëm për arkitekturën e mrekullueshme.
  • Quadrilatero della Moda (ose Quad d’Oro) është zona më prestigjioze e blerjeve të qytetit, ku do të gjeni dyqane antike, butikë stilistësh dhe kafene të larta. Theshtë vendi për të shkuar për mallra luksoze.
  • Lagjia Brera është shtëpia e butikëve të pavarur, galerive dhe studiove të artit, si dhe një sërë atraksionesh si Kopshti Botanik Brera dhe Palazzo Brera.
  • Isola është një lagje e lezetshme pa mundim me një atmosferë paksa të çuditshme, hipster. Është vendi për të kërkuar pazare në dyqanet e përdorura dhe të vjetra.

 

Piknik në park

Një pushim pranveror në Milano është i paplotë pa një shëtitje apo piknik në 116 hektarë terrene të peizazhuara të Parco Sempione, parku më i madh i Milanos. Shkoni në një ushqim ushqimor dhe paketoni një pengesë pikniku me bukë të freskët italiane, proshutë Parma dhe djathë Gorgonzola dhe shijoni një piknik në livadhin e madh ose buzë liqenit.

Mos e humbisni shatërvanin e projektuar nga De Chirico. Më vonë, dëgjoni muzikë me një pije dhe hani meze të lehtë nga tarraca e stolisur ose dhomat e pritjes në katin e parë të bareve të lezetshme të Milanos si Bar Bianco në park.

 

Shijoni kuzhinën lokale

Nuk do të ishte një listë arsyesh për të vizituar Milanin pa përmendur kuzhinën e tij të hollë. Ndryshe nga ushqimet me bazë vaj ulliri dhe domate që do të gjeni në jug të Italisë, pjatat këtu janë më të pasura, më të mishta dhe më kremoze. Një nga pjatat më të njohura të qytetit është Rizoto alla Milanese.

Disa nga pjatat më të shijshme qe duhet provuar në Milano:

  • Ossobuco
  • Panettone
  • Ravioli di Brasato

Ndersa nga pijet klasike me e njohura eshte Negroni, një koktej i bërë me verë, vermut të kuq dhe liker portokalli. Është një zgjedhje e shkëlqyer për ata që dëshirojnë një koktej autentik milanez.

 

Eventet gjatë Pranveres – Java e Modës

Modele, të famshëm të listës A, stilistë dhe tendencat më të fundit në mars, kur një nga shfaqjet më të mira të modës në botë zhvillohet në Milano. Java e Milan Fashoin shfaq koleksionet vjeshtë-dimër në vende të ndryshme si Palazzo Reale dhe qendra e ekspozitës Fiera Milano City. Ndërsa është i hapur vetëm për profesionistët e tregtisë, qyteti është i mbushur me bare, restorante dhe klube që presin ngjarje të modës.

 

Rezervo tani


Viber
Whatsapp Facebook Messenger