Vjeshta është një nga kohërat më magjike për të vizituar Stambollin. Ky qytet i bukur, i vendosur në kufirin mes Lindjes dhe Perëndimit, sjell një kombinim të mrekullueshëm të peizazheve natyrore dhe trashëgimisë kulturore. Me temperaturat që bie ndjeshëm më poshtë pas verës të zjarrtë të Stambollit, vjeshta sjell një klimë më të këndshme dhe më të freskët, e cila ju lejon të eksploroni gjithçka që ky qytet i shkëlqyeshëm ka për të ofruar pa ndeshur me turmat e verës.

Max Travel është gjithmonë pranë jush, duke ju ofruar ofertat më të mira për të eksploruar këtë qytet të mrekullueshëm dhe për t’ju ndihmuar të planifikoni udhëtimin tuaj.

Gjithashtu, peizazhi i Stambollit përmes ndryshimeve të ngjyrave të pemëve në parket dhe bregdetit të Detit Mjekrani bëhet më spektakolar në vjeshtë. Kështu që, nëse jeni në kërkim të një periudhe të qetë dhe të bukur për të eksploruar Stambollin, vjeshta është koha më e mirë për të bërë këtë aventurë.

Çfarë duhet të bëni në vjeshtë në Stamboll?

Nga fundi i shtatorit deri në fund të dhjetorit, në Stamboll është vjeshtë. Jeta kthehet në normalitet, institucionet e mbyllura gjatë verës rihapin dyert. Nga fundi i shtatorit, rrethet qendrore të qytetit rimbushen dhe jeta e vërtetë e gjallë dhe plot gjallëri e Stambollit rishfaqet. Vjeshta është gjithashtu stina ideale për të vizituar Stambollin, sepse nuk është as shumë nxehtë dhe as shumë ftohtë. Përveç kësaj, një numër i madh ngjarjesh zhvillohen në të gjithë qytetin.

Këtu janë aktivitetet që Max Travel ju këshillon të mos i humbisni në Stamboll këtë vjeshtë:

 

1. Çfarë të vizitoni në Stamboll

Përveç aktiviteteve të zakonshme turistike si vizita në monumente, vjeshta është sezoni i përsosur për të shkuar në qytet dhe për t’u humbur në rrugët e vogla simpatike të Stambollit. Shkoni në zona që nuk përmenden në udhëzuesit konvencionalë. Brigjet e Bosforit, për shembull, nuk janë shumë të vizituara nga turistët, pavarësisht se janë më simpatikët në qytet. Vlen të vizitohen rrethet e Bebek, Arnavutköy, Yeniköy ose Emirgan.

 

2. Zbuloni artin e rrugës nëpër qytet

Stambolli është gjithashtu një qytet në rritje në botën e artit të rrugës, disa lagje janë plotësisht të mbuluara me grafite, si Karaköy, një zonë qendrore shumë e bukur plot me kafene të vogla, punëtori projektuesish dhe dyqane konceptuale. Gjithashtu në lartësitë e lagjes Kadıköy në Yeldeğirmeni, ka një zonë të tërë kushtuar afreskeve ku artistë ndërkombëtarë u ftuan nga qyteti për t’u shprehur në muret e lagjes. Shumica e veprave të artit japin një mesazh.

 

3. Ushqimet e shijshme të Stambollit

 

Klima e vjeshtës është perfekte për të zbuluar disa pjata turke më qetë se në vapën e verës. Përsëri, ju këshillojmë shumë që të dilni nga klisheja “döner kebab”. Zbuloni kuzhinën osmane që prej 5-6 vitesh kuzhinierët turq rishikojnë kuzhinën perandorake të oborrit të Sulltanit, këtu janë disa adresa të mira për të ngrënë ushqim perandorak osman

Asitane

I specializuar në kuzhinën e Pallatit, kuzhinieri i Asitane ka përgatitur menunë e tij bazuar në “librin e festave” një dokument që daton nga viti 1539. Ai ofron specialitete si supë me gështenja, kalamarë të mbushur me karkaleca deti, biryani levreku e shumë pjata të shijshme. Restoranti ndodhet në anën e djathtë të kishës Chora, një kishë që daton nga shekulli i 5-të e kthyer në një xhami dhe tani një muze që ofron mozaikët më të mirë në Stamboll.

Matbah

Ofron shije osmane, pikërisht pas Hagia Sophia, restoranti ofron pamje mahnitëse të minareve të qytetit të vjetër. Menuja është interesante dhe autentike. Në të vërtetë, atje përdoren vetëm përbërës të vjetër rajonalë, kështu që nuk do të gjeni takime të produkteve pas pushtimit të botës së re!

 

4. Shijoni verën turke

Vitet e fundit, turqit kanë bërë një përpjekje të madhe dhe tani prodhojnë verëra shumë të mira. Ka disa dyqane të verërave premium në Stamboll ku mund të shijoni dhe blini verë. Shumica prej tyre janë edhe bare vere ku mund të hani meze dhe të argëtoheni duke pirë verën tuaj.

 

5. Shopping në Stamboll

Stambolli është gjithashtu një destinacion blerjesh, përveç të gjitha markave të mëdha ndërkombëtare luksoze, industria lokale e modës po lulëzon!

Në vitet e fundit, sektori i tekstilit në Turqi ka bërë përparim të konsiderueshëm, vendi u shndërrua nga një prodhues i thjeshtë i shitësve të mëdhenj të huaj në një vend eksportues. Gjatë qëndrimit tuaj në Stamboll, është gjithashtu një mundësi për të zbuluar stilistë të rinj turq të vendosur në lagjet e Nisantasi dhe Bebek ose në rrugën Serdar-i Ekrem si Les Benjamins, Dice Kayek, Arzu Kaprol ose Atıl Kutoğlu.

 

6. Shijoni Festivalin Ndërkombëtar të Kukullave

Festivali Ndërkombëtar i Kukullave në Stamboll është një festival fantastik 11-ditor për artin dhe dashamirët e kukullave, që mbahet çdo vit, në ambiente të ndryshme që ndodhen në lagjen Beyoglu të Stambollit, plus Muzeun Detar në Besiktas. Ju mund të shijoni lojërat e kukullave të sjella nga e gjithë bota, aktivitete të ndryshme duke përfshirë shfaqje kukullash, shfaqje filmash, video shfaqje, biseda, seminare për bërjen e kukullave, etj.

 

7. Shijoni atmosferën e gjallë në rrugën Istiklal

Rruga Istiklal është ndoshta rruga më e famshme dhe zona argëtuese e qytetit. Është një rrugë e gjatë këmbësore shumëngjyrëshe plot me të gjitha llojet e dyqaneve, restoranteve, kafeneve dhe shfaqjeve në rrugë. Mund të vizitoni muzeun fantastik të dyllit Madame Tussauds, kishën e mrekullueshme të Shën Anthony of Padovës dhe Muzeun Pera atje.

 

8. Shijoni lundrimin e darkës në Bosfor me argëtim

Ky është një nga argëtimet më të njohura gjatë natës në qytet. Preferohet kryesisht me turistët që duan të përjetojnë një atraksion unik specifik për Stambollin. Lundrimet tipike të darkës fillojnë nga skela Kabatas çdo ditë rreth orës 20:00 dhe zgjasin rreth 3 orë.

Ndërsa lundroni përgjatë Bosforit dhe shijoni vaktin tuaj, do të argëtoheni me vallëzime tradicionale të barkut, shfaqje orientale, një ceremoni këna, një kërcim rom, vallëzim popullor, një DJ live, etj. Do të keni mundësi të shihni vendet historike të qytetit, duke përfshirë pallate osmane dhe ura mahnitëse të ndriçuara gjatë natës.

Ka ende shumë gjëra të tjera për të bërë gjatë qëndrimit tuaj si të pini nargjile, të humbisni në muzetë e mëdhenj të qytetit, të vizitoni një hamam turk.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!