Nëse jeni të apasionuar pas verës së fermentuar të rrushit, mund të vizitoni shtëpi të ndryshme vere lokale ku mund të gjeni lloje të ndryshme dhe të shijshme të verërave në Stamboll. Në këto dyqane, ju mund të gjeni përzgjedhje të verërave ndërkombëtare përveç verërave vendase dhe gjithashtu të shijoni kushërinj të shijshëm që shkojnë mirë me verën.

Stambollin mund ta shijoni vetëm me ofertën më të mirë nga Max Travel për 3 dite shetitje ne Stamboll.

Në listën tonë, ka 9 dyqane të verërave premium në Stamboll ku mund të shijoni dhe blini verë. Shumica prej tyre janë edhe bare vere ku mund të hani meze dhe të argëtoheni duke pirë verën tuaj.

Do të vini re se emrat e shumicës së shtëpive të verës që propozojmë në artikull përfundojnë me “Sarap Evi”. Ky term do të thotë Shtëpia e Verës në turqisht.

 

1. Viktor Levi Sarap Evi

Viktor Levi Sarap Evi ndodhet në një rrugicë anësore në rrugën për në bankën e të akuzuarve në Kadikoy nga Rexx Movie Theater. Siç sugjeron emri, është një vend ku pronarët prodhojnë verën e tyre. Duke qenë një nga shtëpitë më të vjetra të verës në Stamboll, vera në Viktor Levi është bërë nga rrush të ndryshëm nga e gjithë Turqia.

Duhet të kini parasysh gjithashtu se përveç verës, mund të gjeni opsione djathi vendas dhe të importuar, mëlçi dhe zgjedhje të tjera mishi në Viktor Levi dhe të shijoni një vakt të këndshëm gjatë konsumimit të verës.

Nëse ju pëlqen vera e frutave, mund të provoni edhe verën e qershisë në Viktor Levi. Për më tepër, mezetë e ngrohta dhe menutë e pjatave me vaj ulliri janë të pasura në këtë vend.

 

2. Hazzo Pulo Sarap Evi

Hazzo Pulo Sarap Evi ndodhet në Asmalimescit në Beyoglu dhe krenohet me një atmosferë që u kujton vizitorëve një bodrum vere. Vendi ruan arkitekturën e tij origjinale dhe u shërben klientëve të tij në të njëjtin vend prej vitesh.

Hazzo Pulo ofron verë të bërë nga rrush të ndryshëm nga pjesë të ndryshme të Turqisë dhe një menu të pasur ushqimore. Një pjatë e pasur me djathë, meze, ushqim deti, kërpudha të skuqura ose schnitzel në stilin Vienne janë disa nga opsionet që mund të kërkoni në Hazzo Pulo.

Nëse ju pëlqen të kaloni kohë në një atmosferë historike, Hazzo Pulo do të jetë një zgjedhje e shkëlqyer.

 

3. Incirli Saraphane

Ku mund të blej verë në Stamboll?

Incirli Saraphane ndodhet në Kurucesme dhe njihet si shtëpia më e madhe e verës në Turqi falë 650 opsioneve të verës.

“Art Pizza” që gatuhet në furrë me dru, djathë të ndryshëm vendas dhe të importit, dhe karkante janë opsionet për të shijuar verën tuaj. Në këndin e tij të djathit dhe ëmbëlsirave, mund të gjeni djathë kasseri nga Karsi, djathë shpellë i qetë, djathë tulum (djathë qumështi i dhisë) dhe pastrami boshnjake pa qimnon janë disa nga zgjedhjet që mund të bëni.

Për më tepër, menyja e ushqimit në Incirli Saraphane bëhet vazhdimisht më e pasur me shtesa të veçanta si “Black Truffle Mushroom Pizza”. Për adhuruesit e verës së ëmbël, verërat me shije tiramisu dhe cheesecake janë disa opsione në Incirli Saraphane.

 

4. Kav Sarap Butik Tesvikiye

Kav Sarap Butik Tesvikiye u hap nga Kavaklidere, një nga prodhuesit më të vjetër të verës në Turqi, në rrugën Tunus në Ankara në vitin 1988 dhe ka 4 degë, Ankara, Nisantasi, Uchisar (Kapadoki) dhe Alsancak, sot.

Në këto butikë, përveç verërave vendase, mund të gjeni edhe verë të importit të segmentit të lartë. Përveç verës, në këto butiqe shiten edhe aksesorë të ndryshëm vere dhe kabinete vere. Kav Sarap Butik Tesvikiye, megjithatë, ofron një koncept tjetër dhe shërben edhe si restorant.

 

5. Tarihi Pano Sarafanesi

Pano Sarap Evi konsiderohet si një nga shtëpitë më të mira të verës në Beyoglu (Taksim) dhe së shpejti shërbeu edhe si mejhane. Më vonë ajo filloi të shërbente si një shtëpi verë dhe u quajt Pano Saraphanesi.

Përveç verës, biftekët e shijshëm, pjatat me djathë dhe tava me karkaleca janë disa nga artikujt në menunë e ushqimeve që ia vlen të provohen.

 

6. Sensus Wine

Sensus Wine ndodhet nën hotelin Anemon në Galata dhe ofron më shumë se 400 opsione vere. Sensus është butiku i parë i verërave kushtuar verës dhe djathit turk. Prandaj, mund të porosisni djathë dhe fruta ndërsa shijoni verën tuaj. Sensus Wine synon të shërbejë verë me cilësi të mirë me çmime të përballueshme dhe është një vend i domosdoshëm për shkak të dekorit interesant dhe të veçantë dhe zgjedhjeve të ndryshme të verërave.

Vendi organizon edhe ditë degustimi të verës dhe megjithëse nga jashtë duket si një vend i vogël, kur të hyni në dyqan do të mahniteni nga një atmosferë mbresëlënëse.

 

7. Lal Sarap Evi

Lal Sarap Evi ndodhet në rrugën Kadife, e njohur si rruga e bareve në Kadikoy dhe vendi është i dekoruar në një stil vintage. Mund ta shijoni verën pranë oxhakut në këtë vend dhe është i hapur deri në orën 02:00 të mëngjesit.

 

8. Hera Sarap Evi

 

Hera Sarap Evi u shërben klientëve të saj në një shtëpi greke trekatëshe në rrugën Kadife në Kadikoy dhe në të njëjtën ndërtesë ofrohen dy koncepte të ndryshme.

Përveç verës, mund të gjeni djathë, meze, para të ngrohta dhe opsione mishi gjithashtu. Disa nga specialitetet përfshijnë pjatën e snacking që përfshin perime të freskëta hash browns me djathë dhie të skuqur, pjatë charcuterie ose krep.

Vera e kuqe dhe e bardhë me fuçi konsumohet shpesh në Hera, ku mund të dëgjoni edhe performanca DJ.

 

9. Merlot Sarap Evi

Merlot Sarap Evi ndodhet në Feneryolu në rrugën Bagdat (rruga për shëtitje dhe pazar në anën aziatike të Stambollit) dhe dallohet me verën e saj Cappadocia.

Në Merlot Sarap Evi, ju mund të hani drekë të shtunën dhe të dielën dhe ofron opsione të pasura për fansat e verës dhe krenohet me një atmosferë të ngrohtë.

 

Një gotë verë në Stamboll mund të jenë pikërisht ajo që ju nevojitet. Kështu që merrni oferten e Max Travel dhe perfitoni nga oferta per 3 dite shetitje ne Stamboll.

Looks like you have blocked notifications!