Mirësevini adhurues të Bosforit! Me siguri keni dëgjuar për këtë ngushticë legjendare, apo jo? Ju duhet të keni dëgjuar të paktën për historitë të cilat i percjell  Bosfori.

Epo, po ndërthurja e këtij vendi që është subjekt i miteve me një tjetër traditë të famshme turke? A ka ndonjë supozim këtu? Pse, sigurisht, është fjala për Mëngjesin Turk!

E keni parasysh mëngjesin e premtuar në Stamboll, tani keni mundësinë ta shijoni me ofertën e MAX TRAVEL.

Nëse jeni aq i emocionuar të zbuloni më shume rreth mengjeseve turke, le të vazhdojmë me shfaqjen, apo jo? Këtu janë disa nga restorantet më të mira për të shijuar mëngjesin turk me një pamje të mrekullueshme mbi Bosfor.

 

The house café, Ortakoy

I hapur në vitin 2005 pikërisht pranë skelës Ortaköy, The Housé Cafe Ortaköy është një restorant shumë elegant me hyrjen, dy tarraca të mëdha dhe një sallë pritjeje.  House Cafe spikat ndër vendet e mëngjesit në Ortaköy me cilësinë e produkteve dhe shërbimeve. Në The House Cafe, mund të shijoni një mëngjes unik me Bosforin, qoftë gjatë ditëve të javës apo në fundjavë, varietetet e mëngjesit ofrohen opsionalisht nga menyja.

Adresa: Yıldız, Ortaköy Salhanesi Sk. No:1, 34349 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye

 

Inc Bosphorus, Cengelkoy

Inci Bosphorus, restoranti i qetë dhe i freskët Çengelköy, i cili do të jetë një alternativë ndaj turmave të vendeve për të ngrënë mëngjes në bregun e Bosforit. Djathë i bardhë Ezine, djathë tulum Izmir, djathë çerkez i tymosur, djathë kashar i vjetër dhe i freskët, krem ​​mjaltë, tahini-melasa, domate-kastravec, barishte të freskëta, ullinj, menemen ose vezë të skuqura, pastë, varietete buke, pjatë e nxehtë (sallam, djathë hallumi), pastë dhe çaj pa limit.

Adresa: Çengelköy, İskele Gazinosu, Kuleli Cd. No:1 No:3/1, 34680 Üsküdar/İstanbul, Türkiye

 

Oba Sultan Café Restaurant

Na lejoni t’ju prezantojm me konceptin më të mirë të shpikur ndonjëherë: Shuplakën e hapur. A mund të imagjinoni diçka më të mirë se ushqimi i pakufizuar? Nuk ka diqka më të mire!

Oba Sultan Café Restaurant është një nga vendet më të mira për një mëngjes të hapur në shuplakë. I vendosur në Balta Limanı, në vijën bregdetare të Bebekut, ky restorant ndodhet pikërisht pranë urës së Bosforit, duke ju ofruar një nga pamjet më të mira në të gjithë qytetin.

Ju rekomandojm të përfundoni mëngjesin tuaj të këndshëm me një filxhan kafe turke, duke përfituar më tej nga kjo pamje e pashoqe. Ju keni gjithashtu opsione të zonës së ngrënies së brendshme dhe të jashtme.

Adresa: Rumeli Hisarı, Balta Limanı Hisar Cd. Nr:54, 34470 Sarıyer/İstanbul

 

Kuleli Yakamoz Restaurant

Restorant Kuleli Yakamoz është ndoshta një nga vendet e para që vjen në mendje në kategorinë e mëngjesit me pamje nga Bosfori.

Me mëngjesin e tij të hapur me shuplakë me opsione të ndryshme vegane, tarracën e bukur dhe peizazhin e mrekullueshëm, ky është vendi i fundit për përvojën e plotë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni opsionin e përzier të mëngjesit.

Stafi është jashtëzakonisht i sjellshëm dhe shërbimi është i shpejtë dhe ambienti i përgjithshëm është kaq i freskët! Nëse moti nuk është mjaftueshëm i këndshëm, prapë mund të hani mëngjesin ndërsa shikoni këtë peizazh të bukur në zonën e gjerë të ngrënies së brendshme.

Adresa: Çengelköy Mh, Kuleli Cd. Nr:69, 34684 Üsküdar/İstanbul

 

Divan Brasserie Bebek

Kjo është për ata që e pëlqejnë më shumë mëngjesin e tyre. Divan Brasserie është vendi për një mëngjes të vërtetë cilësor. Divan ka mjaft degë në të gjithë Turqinë. Nëse po kërkoni një pamje të mirë, është pa dyshim Divan Brasserie Bebek për të cilën po flasim këtu.

Jo vetëm pamja është e mahnitshme aty, pikërisht pranë detit, por shijet e tyre janë të njohura edhe në mbarë vendin.

Vendasit preferojnë veçanërisht Divan Brasserie për vendndodhjen e saj të mirë, personelin mikpritës, atmosferën e këndshme dhe ushqimin e shijshëm. Pa hezitim, ky vend është fitues!

Adresa: Bebek, Cd. Cevdet Paşa. Nr: 28/A, 34342 Beşiktaş/İstanbul

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

 

 

 

Looks like you have blocked notifications!