Stambolli vazhdon të hapë oreksin e shumë njerëzve me vendet e ëmbëlsirave dhe restorantet. Ëmbëlsirat e famshme në Stamboll, të cilat janë të njohura prej shekujsh, vlerësohen nga shumë adhurues të ëmbëlsirave. Ëmbëlsirat e ndryshme që ëmbëlsojnë qiellzën përgatiten në shumë pika të Stambollit gjatë vizitave në shtëpi, orëve të çajit dhe kafesë dhe në momentet më të veçanta.

Për ta bërë më të ëmbël vizitën tuaj në Turqi, hidhini një sy ofertës së Max Travel.

Le të zbulojmë së bashku cilët janë pastiçerët e famshëm të Stambollit, të cilët kanë shfrytëzuar në maksimum emrat e tyre mes qindra vendeve. Stambolli edhe do të ndryshojë dietën edhe do të ëmbëlsoj qiellzën me ëmbëlsirat e sherbetit!

Këtu janë pikat e famshme të ëmbëlsirave të Stambollit!

 

1. Adana Tatlıcısı

Në Stamboll, duhet të takoni një ndalesë të shijshme për të shërbyer ëmbëlsirë të nxehtë me donut. Adana Tatlıcı, ku dashamirët e arrave, lajthive dhe sherbetit do të takojnë shumë ëmbëlsira, do të jetë adresa e vetme për kadaifin e gurtë dhe tulumbën. Ju duhet ta provoni këtë sugjerim para se të jetë tepër vonë!

Adresa: Eski Saraçhane Sokak Përballë Zjarrfikëses Fatih Fatih, Stamboll

Kontakt: 0212 524 60 39

 

2. Nizam Sütlaç

Nizam Sütlaç, pikëtakimi i adhuruesve të pudingut të orizit, është një vend që ofron ëmbëlsirë me oriz me shije të ndryshme. Kur orizi i zbukuruar me fruta është mysafir në tryezën tuaj, fillimisht sytë tuaj dhe më pas stomaku juaj do të jenë një festë. Ata që duan të hanë puding orizi pas darkës ose për ëmbëlsirë mund të hapin derën e Nizam Sütlaç.

Adresa: Kamer Hatun, Kamer Hatun Caddesi No: 3 Beyoğlu, Stamboll

Kontakt: 0212 249 55 01

 

3. Tatlıcı Safa

Tatlıcı Safa, ku mund të gjeni njëkohësisht shumë lloje ëmbëlsirash që kërkoni, tërheq vëmendjen me menunë e pasuruar nga ëmbëlsira te tulumba, katmer te künefe. Tatlıcı Safa, i cili përgatit ëmbëlsirat në mënyrën më të freskët duke marrë parasysh çdo shije, është kthyer në qendrën e zgjidhjes së krizës së ëmbëlsirave të Stambollit. Mos harroni të ndaleni për të gjitha shijet!

Adresa: Rüstem Paşa, Hasırcılar Caddesi Nr: 10 Fatih, Stamboll

Kontakt: 0212 527 22 77

 

4. Rumeli Tulumba

Rumeli Tulumba është qendra e një historie nga viti 1988 deri në ditët e sotme. Në këtë vend mund të shijoni ëmbëlsirën Tulumba në formën e saj më të mirë, e cila mundëson përhapjen e Tulumbës Rumeli në vendin tonë. Për më tepër, ju keni mundësinë të blini këtë ëmbëlsirë të njohur, e cila shitet me çmime të arsyeshme, menjëherë e nxehtë. Duhet patjetër të ndaleni për ëmbëlsirën Tulumba që ju bën të hani ndërsa shkoni!

Adresa: Sevinç Caddesi Nr: 1 Alibeyköy/Eyüp, Stamboll

Kontakt: 0544 427 87 88

 

5. Güneş Dondurma & Waffle

Akullorja, një nga ëmbëlsirat tuaja të preferuara të ditëve të verës, gjendet në Güneş Dondurma në Stamboll. Mund ta keni të vështirë të frenoni veten në këtë ndalesë shijeje që shërben vetëm wafle dhe akullore. Ndërsa mendoni se cilën ëmbëlsirë të hani me aromën e shijshme të çokollatës, e shihni, akullorja dhe waflet janë në të njëjtën tryezë!

Adresa: Cevdet Paşa Caddesi No: 58/C Bebek, Stamboll

Kontakt: 0212 263 27 70

 

6. İnci Patisserie

Patisserie Inci, e cila ka bërë emër me ëmbëlsirën e saj profiteroles, është një rekomandim për një vend ku mund të shijoni ëmbëlsirën në Stamboll. Patisserie Inci, e dashur nga ata që e duan çokollatën, përfshin gjithashtu eklaire dhe ëmbëlsira qumështi në korridorin e saj. Nëse jeni duke kërkuar për një shije të shijshme çokollate, adresa juaj është İnci Patisserie!

Adresa: Mis Sokak Nr: 18 Beyoğlu, Stamboll

Kontakt: 0212 293 92 24

 

7. Tartolet

Tartolet është një nga vendet me erë çokollate në Stamboll. Nga kuzhina Tartolet dalin bomba e Izmirit, tartolet me fruta, ëmbëlsira të ndryshme. Duke synuar të shijojë orët tuaja të çajit dhe kafesë, ky vend tërheq gjithashtu vëmendjen si një nga vendet e qeta në Stamboll. Ne ju rekomandojmë të ndaloni kur të kaloni nëpër Ataşehir!

Adresa: Yenişehir Mahallesi Baraj Yolu Caddesi Nr: 36 Ataşehir, Stamboll

Kontakt: 0216 455 99 52

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni ëmbëlsirat e Stambollit me të dashurit tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!