Nëse jeni adhurues i ëmbëlsirave, do t’ju pëlqejë bakllavaja. Kjo ëmbëlsirë turke është një kënaqësi e vërtetë dhe ka disa vende fantastike në të gjithë Stambollin që ju jepin mundesin qe te provoni bakllavan me te shijshme. Pra, nëse jeni duke vizituar Stambollin, duhet të provoni bakllavanë në vendet që të ndajm me ju më poshtë.

Për ta bërë më të ëmbël vizitën tuaj në Stamboll, hidhini një sy ofertës së MAX TRAVEL 3 ditë shëtitje në StambollNe kemi përpiluar një listë se ku mund të gjeni bakllavanë të mirë në Stamboll nëse nuk jeni të sigurt se ku të filloni. Çdo lokal është i ndryshëm dhe ofron diçka unike, por të gjithë mund të bakllava të shijshme.

Vendet më të mira të bakllavasë në Stamboll mund të gjenden rreth Sultanahmetit dhe Taksimit. Me një fjalë të shkurtër nga Sultanahmet, mund të arrijë në shesh Sirkeci ose Eminonu dhe të gjeni vendin e bakllavasë në listën tonë. Nëse jeni duke kërkuar për bakllava rreth Taksimit, mund të provoni dyqanet historike në rrugën Istiklal ose Karakoy. Për ata që qëndrojnë në anën tjetër aziatike, ka mundësi të shkëlqyera rreth Tregut të Peshkut Kadikoy.

 

1. Karakoy Gulluoglu

Një nga emrat që lidhet më shpesh me bakllavanë në Stamboll është Karakoy Gulluoglu.Ata krijojnë bakllava e dukë duke përdorur nga Gaziantepi dhe arra nga Karahisar, por ka disa specialitete tradicionale Güllüoğlu që duhet t’i provoni ndërsa jeni atje. Për shembull, bakllavaja sobiyet dhe bakllavaja me çokollatë ia vlen të provohen, sepse kanë shije thjesht hyjnore. Sigurohuni që të mos humbisni.

Ky bakllavaje gjendet në Sheshin Taksim, Rruga Istiklal, Kulla Galata. Ju mund të arrijë në një vend të qytetit të qytetit me tramvaj i Vjetër Sultanahmet gjithashtu.

 

2. Restorant Hamdi

Restoranti Hamdi ndodhet në Eminonu dhe është një vend i mrekullueshëm për të ndalur dhe shijuar bakllava turke dhe ëmbëlsirë të tjera, ndërsa jeni duke eksploruar dhe mësuar më shumë për këtë pjesë të Stambollit. Ata gjithashtu ushqime të ngrohta dhe pije të shkëlqyera, por shumë njerëz vizitojnë thjesht për ëmbëlsirat. Është një vend që ka një produkt të bukur dhe pamje mbi qytetin historik janë thjesht të mahnitshme nëse jeni ulur pranë dritareve.

Restorant Hamdi mund të këmbë nga Sultanahmet. Për të ardhur në Hamdi nga Beyoglu (Taksim), duhet të kaloni urën e Galatas. Restoranti ndodhet pranë Pazarit të Erëzave.

 

3. Hafiz Mustafa

Hafiz Mustafa (Hakki Zade) dyqanesh ëmbëlsira që do t’i gjeni një vend në rrethin e Stambollit është zona. Ushqimi është si asnjë vend tjetër në qytet dhe gama e ëmbëlsirave që ofrohen është e pakrahasueshme. Do të ketë një kohë të gjatë duke u vendosur se çfarë nga ëmbëlsirat e kaloni atë që dëshironi të porosisni.

Mund të gjeni dyqanin e ëmbëlsirave Hafiz Mustafa (i njohur edhe si Hakki Zade) në Sirkeci, Eminonu dhe rrugë Istiklal (rruga në këmbë nga Sheshi Taksim në Kullën Galata).

 

4. Ali Usta Bakllava

Ju do të gjeni Ali Usta Baklava në Sirkeci, e cila është një lagje e vogël në Eminonu. Ëmbëlsira që do të gjeni këtu është ndër më të mirat në qytet apo kudo në Turqi për këtë çështje. Përveç servirjes bakllavasë, ata janë edhe kadayıf, një trajtim i ëmbël dhe krokan i bërë nga brumi i filos. Nuk do të pendoheni.

Sirkeci është një shesh i vogël pranë Stacionit të Tramvajit Sirkeci. Është vetëm disa minuta në këmbë nga Hagia Sophia dhe Xhamia Blu. Padyshim që rekomandohet të zbrisni në Sirkeci për të shijuar restorantet lokale.

 

5. Koskeroglu

Ky restorant i ngarkuar dhe plot lëvizje është më i dukshëm për bakllavanë e tij dhe nëse gjeni veten në afërsi të tij, duhet ta provoni. Koskeroglu ndodhet në Karakoy, dhe ushqimi i shëndetshëm është sa autentik dhe i përballueshëm. Është shumë afër Kullës Galata, gjë që e bën atë një vend të mirë për të ndaluar dhe për të ngrënë kur jeni duke parë pamjet në Stamboll.

 

6. Restorant Konyali

Pamjet nuk janë për të gjetur ujë në tuaj ngrënë në restorantin Konyali, por nëse mund t’i hiqni sytë për një sekondë, do të vini re gjithashtu ushqimin e pabesueshëm të saj.

Bakllavaja është fantastike, si dhe opsionet e tjera të ëmbëlsirave që bëjnë të gjeni në menu. Është ambienti ideal për t’u ulur, për t’u çlodhur dhe për të shijuar disa ushqime të mrekullueshme turke.

Restoranti Konyali është shumë afër me Sultanahmet (Xhamia Blu) ashtu edhe me Eminonu (Pazarin e Erëzave).

 

7. Cigdem Pastanesi

Cigdem Pastanesi është shtëpia e disa ëmbëlsirave më të mira turke që do të gjeni në Stamboll. Ndodhet në praninë e Sulltanahmetit dhe vizitohet shpesh nga turistët që kërkojnë në qytet. Menuja është e këndshme për t’u parë, me një lojë të gjerë ëmbëlsirash turke të të gjitha llojeve. Në mesin e tire është, sigurisht, disa bakllava me shije të shijshme. Ju me të vërtetë nuk e dini se çfarë ju mungon derisa ta provoni vetë.

Cigdem, dyqani më i mirë i bakllavasë në Sultanahmet, është një vend I mrekullueshëm freskues për ata që janë të lodhur duke vizituar vend historike.

 

8. Sekerci Cafer Erol

Nëse e gjeni veten në Kadikoy, thjesht duhet të ndaleni në Sekerci Cafer Erol. Sekerci Cafer Erol ndodhet në mes të zonës Kadikoy dhe marka në shërbimin e vizitorëve të Stambollit të ëmbëlsirave të mrekullueshme për 200 vjet tani. Mund të merrni disa bakllava të mrekullueshme, por shumë njerëz janë atje për të marrë akulloren, e cila thuhet është një nga më të mirat në zonë.

Secili prej destinacioneve të diskutuara më sipër ofron bakllava të mrekullueshme, prandaj të sigurt jeni që të provoni disa herë herën tjetër. Sigurisht se keto vende dhe ofertat e MAX TRAVEL duhet ti ndani me shoqërinë dhe të shkoni të shijoni bakllavat e Stambollit.

Looks like you have blocked notifications!