Sultanahmeti është vendi ku ndodhen monumentet historike më ikonike dhe hotelet më të bukura në Stamboll. Për këtë arsye, vizitorët në qytet duan të kenë informacion për qendrat tregtare dhe rrugët tregtare afër Sulltanahmetit.

Vetëm me ofertën e Max Travel mund të bëni një shëtitje 3 ditore në Stamboll, dhe sigurisht shopping të çmendur dhe të lirë.

Ka vende që ofrojnë blerje të lira apo luksoze në lagjet pranë Sulltanahmetit. Ju mund të bëni pazar rreth Sulltanahmetit në pazaret me histori qindra vjeçare, në rrugët plot me njerëz vendas dhe të huaj, ose në qendrat tregtare moderne.

 

1. Historia Shopping and Life Center

Historia është një nga qendrat e vjetra tregtare të Stambollit. Ju mund të gjeni dyqane të shumë markave lokale në Historia, të vendosura në zemër të Gadishullit Historik. Historia është afër Sultanahmetit si dhe rretheve Beyazit, Laleli dhe Aksaray, të cilat tërheqin vëmendjen me hotelet e tyre të mëdha në Qytetin e Vjetër.

Historia, e cila është një vend i mesëm midis qendrave tregtare në Stamboll, është një vend që do të plotësojë nevojat e blerjeve të shumë njerëzve.

Ju mund të arrini lehtësisht në Historia nga Sultanahmet përmes Tramvajit T1. Për të shkuar në Historia, duhet të merrni mjetin nga Stacioni i Tramvajit Sultanahmet në drejtim të Bagcilar dhe të zbrisni në Stacionin e Tramvajit Haseki. Historia është vetëm disa minuta në këmbë nga Stacioni i Tramvajit Haseki.

 

2. Olivium

Olivium është gjithashtu një nga qendrat tregtare relativisht afër Sultanahmetit. Sidomos ata që duan të blejnë rroba të lira pranë Sultanahmetit mund të preferojnë këtë qendër tregtare.

Olivium ndodhet në anën perëndimore të Gadishullit Historik. Emri i rrethit ku ndodhet Olivium është Zeytinburnu. Në këtë zonë ndodhen edhe muret Teodosiane 1600-vjeçare.

Mënyra më e lehtë për të arritur në qendrën tregtare Olivium nga Sultanahmet do të ishte të merrni një taksi. Një taksi që merr rrugën bregdetare mund t’ju çojë nga Sultanahmet në Zeytinburnu në 15 minuta.

 

3. Marmara Forum

Marmara Forum është ai me më shumë opsione në mesin e qendrave tregtare pranë Sulltanahmetit. Në këtë qendër mund të gjeni marka vendase si dhe shumë marka luksoze ndërkombëtare.

Marmara Forum ndodhet midis rretheve Zeytinburnu dhe Bakirkoy. Bakirkoy gjithashtu pret Aeroportin Ataturk, aeroportin e vjetër të Stambollit dhe qendrat kryesore të ekspozitës si CNR Expo.

Bakirkoy është një nga lagjet më të njohura të Stambollit dhe ka shumë mundësi transporti publik. Për të shkuar nga Sultanahmeti në Bakirkoy, së pari duhet të merrni tramvajin T1 për në Zeytinburnu.

 

4. Galataport

Galataporti nuk është vetëm një qendër e madhe tregtare, por edhe porti i lundrimit të Stambollit. Galataport u përfundua midis 2016 dhe 2021 me një punë ndërtimi në shkallë të gjerë.

Në Galataport ka dyqane të markave shumë luksoze. Duke premtuar mundësinë për të kaluar një kohë të mirë buzë detit, Galataport ka gjithashtu restorante dhe kafene të këndshme. Përveç kësaj, Muzeu i Artit Modern të Stambollit ndodhet këtu.

Arritja në Galataport nga Sultanahmeti është shumë e lehtë. Para së gjithash, duhet të merrni tramvajin nga Stacioni i Tramvajit. Në më pak se 10 minuta, mund të zbrisni në stacionin e tramvajit Tophane dhe të ecni në Galataport.

 

Rrugët tregtare në Sultanahmet

Në rrugët tregtare në Sultanahmet ka dyqane që shesin suvenire, lymime turke dhe qilima. Në këto rrugë mund të gjeni edhe restorante lokale dhe dyqane ëmbëlsirash.

 

1. Rruga Divanyolu

Rruga Divanyolu është rruga më e ngarkuar e Sultanahmetit, mbi të cilën kalon tramvaji. Nëse ecni në këtë rrugë nga Ndalesa e Tramvajit Sultanahmet deri në Pazarin e Madh, mund të gjeni shumë vende për të blerë.

Ka restorante të famshme lokale si Sultanahmet Koftecisi dhe Lale Restaurant (i njohur ndryshe si Dyqan Pudding) në rrugën Divanyolu. Nga ana tjetër, në këtë rrugë mund të shihni marka ndërkombëtare si McDonalds dhe Starbucks.

 

2. Rruga Yerebatan

Rruga Yerebatan në fakt e ka marrë emrin nga shqiptimi turk i Basilica Cistern. Në këtë rrugë mund të shihni disa nga hotelet dhe kafenetë e njohura të lagjes së bukur.

Ju gjithashtu mund të gjeni dyqane që shesin xhaketa lëkure dhe rroba autentike në rrugën Yerebatan. Përveç kësaj, ka disa dyqane qilimash dhe dyqane ëmbëlsirash turke. Në këtë rrugë ndodhet edhe Cagaloglu Hamami, një nga banjat turke më të famshme në rreth.

3. Rruga Nuruosmaniye

Rruga Nuruosmaniye është një rrugë këmbësore që shtrihet nga Sultanahmeti në Pazarin e Madh. Në këtë rrugë ka dyqane mjaft luksoze tapetesh, bizhuterish dhe suveniresh.

Rruga Nuruosmaniye është rruga më e mirë tregtare në Sultanahmet, por është pak e shtrenjtë. Është shumë e këndshme të ulesh dhe të shikosh njerëzit në kafenetë në këtë rrugë në pranverë dhe verë.

Në këtë rrugë, ka dyqanet më të mira të bizhuterive të stilistëve të Stambollit dhe dyqanet e qilimave antike. Bukuria e rrugës mund t’ju bindë të bëni pazar para se të arrini në Pazarin e Madh.

Pazaret historike në Sulltanahmet

1. Pazari Arasta
2. Pazari i Madh
3. Pazari i erëzave

Ne ndame me ju vendet per shopping . Është koha që ju të kontaktoni tani Max Travel dhe të përfitoni nga oferta për 3 ditë shetitje në Stamboll.

Looks like you have blocked notifications!