Shopping në Romë është një eksperiencë e mahnitshme që ofron një kombinim të shkëlqyer të modës, kulturës dhe arkitekturës. Ky qytet i lashtë është një destinacion i përjetueshëm për ata që janë të interesuar të shijojnë blerjet në një ambient të mrekullueshëm.

Vizito Romën me Super Oferten e Max Travel për vetëm 199€.

Me një shumëllojshmëri të dyqaneve dhe ambienteve të ndryshme blerjeje, ky qytet ofron diçka për të gjithë ata që janë të apasionuar për modën dhe stilkun. 

Me buxhetin tuaj përgatituni të eksploroni botën e modës në Romë, aty ku stili nuk është thjesht një zgjedhje por një mënyrë jetese…🤩

 

Monti

Nëse do të filloni diku me blerjet tuaja, filloni këtu, në Monti. Ky është vendi për të shëtitur nëpër rrugët me kalldrëm dhe për t’u zhytur në dyqane të vjetra dhe butikë të vegjël. Një nga lagjet më të bukura në qytet, Monti është e mbushur me marka të pavarura veshjesh, dyqane të dekorit të brendshëm dhe restorante të çuditshme në Instagram. Pulp Vintage, Humana, Pifebo dhe Blue Goose janë të gjitha pika të njohura për pjesë të veçanta të cilësisë së mirë. Shëtisni nëpër Via del Boschetto për të blerë stile sartoriale në Kokoro, orendi globale në Estremi dhe çanta lëkure në Sufir. Ky është vendi më i mirë për të marrë disa pjesë nga stilistë të rinj të modës për të cilët askush nuk ka dëgjuar në shtëpi.

 

Spanish Steps (Via Condotti)

Nëse mendoni se udhëtimi juaj në Romë thjesht nuk do të jetë i plotë pa blerë një çantë të vërtetë Fendi, një xhufkë nga Gucci ose një portofol nga Prada, mos shikoni më larg se rrugët e çuditshme që dalin nga Piazza di Spagna ose Shkapat Spanjolle. . Një shumë marramendëse e borxhit të kartës së kreditit vjen në Via Condotti sepse lojtarët e mëdhenj janë të gjithë këtu. Nga Bulgari dhe Max Mara te Ferragmo dhe Zegna, zgjedhjet janë të pakufishme. Do të gjeni gjithashtu disa marka lokale të shtrydhura këtu, si Il Bisonte që shet mallra lëkure, si dhe shumë dyqane syzesh dhe butikë parfumesh gjithashtu. Dyqane të njohura ndërkombëtare si COS dhe histori të tjera ndodhen aty pranë në Via Borgognona

 

Via dei Coronari

Një herë e një kohë, ishte traditë në Romë – dhe shumica kudo në Itali – që dyqanet, studiot dhe shitësit e ngjashëm të grumbulloheshin në një rrugë. Tradita vazhdon ende në Via dei Coronari, një rrugë e mbushur me tregtarë antike. Është vendi ku duhet të shkoni për printime dhe harta vintage, bust të çuditshëm antik romak (ose një riprodhim ende mjaft të vjetër), një copë bizhuteri të vogël ose një dhomë gjumi Biedermeier për t’u dërguar në shtëpi. Disa pika të preferuara përfshijnë Essenzialmente Laura për parfume artizanale, Marta Ray për baletat dhe çantat prej lëkure të buta me gjalpë dhe Lisa Corti për tekstilet shumëngjyrëshe.

 

Via del Corso

Vitrinat e markave të markave përgjatë Via del Corso përfshijnë logot e zakonshme globale si H&M, Zara dhe Gap së bashku me markat e njohura italiane si Benetton, Kiko dhe Intimissimi. Ky nuk është vendi më i mirë për një suvenir të bërë në Romë, por nëse keni nevojë për një palë xhinse, këpucë të reja ose thjesht dëshironi të blini emra të njohur, do t’i gjeni këtu. Nëse keni nevojë për ndihmë me pajisjen tuaj dixhitale, sigurohuni që të shkoni në dyqanin e ri të Apple, i cili u hap së fundmi në një shekull të madh të 19-të, me tavane të harkuar, afreske dhe shkallë mermeri.

 

Galleria Alberto Sordi

Galleria Alberto Sordi është një galeri historike tregtare e vendosur në zemër të Romës, veçanërisht në Via del Corso. Brenda Galleria Alberto Sordi, mund të gjeni një përzierje dyqanesh që ofrojnë veshje, aksesorë, libra dhe më shumë. Është një destinacion popullor si për vendasit ashtu edhe për turistët, duke ofruar një përvojë simpatike dhe elegante blerjeje. Galeria strehon gjithashtu kafene dhe restorante, duke e bërë atë një vend të këndshëm për të pushuar gjatë eksplorimit të qendrës së qytetit.

 

Trastevere

Grumbullimi i rrugëve midis Via Garibaldi dhe Viale Trastevere mban një thesar të vërtetë dyqanesh të një lloji që shesin dhurata, këpucë, rroba dhe gjëra të çuditshme. Dhe humbja gjatë gjuetisë së thesarit është gjysma e kënaqësisë. Mos humbisni RomaStore Profumi për aromat e bëra me porosi dhe Polvere di Tempo për orët antike, orët, orët diellore, globet dhe hartat. Kjo zonë është më e mira në pasditen e vonë, kur mund të shkoni në një bar komod për një aperitivo pas zbavitjes së blerjeve.

Këto zona ofrojnë një përvojë të pasur kulturore dhe modës për vizitorët.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

 

Looks like you have blocked notifications!