Skena e blerjeve në Bodrum është e larmishme. Në çdo ditë të javës, do të ketë një treg javor që do të funksionojë në qytete dhe fshatra të ndryshëm rreth gadishullit. Tregjet jo vetëm që ofrojnë prodhime të freskëta vendore për banorët e Bodrumit, por ato janë gjithashtu një përvojë kulturore për pushuesit. Për të pushuar nga nxehtësia e zjarrtë e jashtme, kërkoni strehë në qendrat tregtare me ajër të kondicionuar me mundësi blerjesh dhe ngrënieje ndërkombëtare nën 1 çati.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe është koha për shopping në Bodrum.

Në një shëtitje të ngadaltë nëpër rrugët e ngushta të qendrës së qytetit të Bodrumit, në mënyrë të pashmangshme do të josheni nga sinjalet e butikëve të çuditshëm dhe librarive. Me orët e vona të mbylljes, mund të merrni kohën tuaj në dyqane për të kërkuar suvenire unike për të kujtuar Bodrumin.

 

1. Qendra e qytetit të Bodrumit

Blerja është një kënaqësi e vërtetë në Bodrum, me dyqanet e shumta të rreshtuara në rrugët e ngushta midis ndërtesave të gëlqeruara. Produkte lëkure të të gjitha llojeve, sfungjerë natyralë dhe rruaza xhami blu vendase janë ndër pazaret që mund të gjeni në dyqanet e qendrës së qytetit.

Dyqane prej lëkure, qilimash, bizhuterish, bakri dhe suveniresh janë të rreshtuara në të dy anët e rrugëve kryesore si Cumhuriyet dhe shpesh është e vështirë t’i rezistosh dëshirës për të hyrë brenda dhe për të filluar pazaret me shitësin ndërsa pini pijen që ju ofrohet kur hyni. Kujdesuni për qilimet unike turke me dy nyje, të zhytura në historinë dhe traditën e Turqisë. Këto qilima simbolizojnë shumë fytyra të ndryshme të kulturës turke.

Adressa: Cumhuryeti Cd., 48420 Bodrum, Muğla, Turqi

 

2. Pazaret e Bodrumit

Pazaret e Bodrumit janë ndër pikat kryesore në qytet për udhëtarët me buxhet të kufizuar. Ajo zhvillohet në një pjesë të ndryshme të qytetit të Bodrumit në çdo ditë të javës, kështu që është një ide e mirë të kontrolloni paraprakisht me një vendas. Do të gjeni të gjitha llojet e gjërave të mira brenda këtij ansambli të rastësishëm të dyqaneve dhe tezgave të furishme, nga suveniret artizanale deri te moda e re, dhe gjithçka në mes.

Sigurisht, do t’ju duhet të bëni pazare shumë për të arritur një marrëveshje pasi shitësit presin një negociatë të ashpër për të shoqëruar çdo shitje. Por me pak durim dhe këmbëngulje  dhe mos harroni të buzëqeshni do të gjeni mallrat këtu për të pasur vlerën më të mirë në qytet. Pra, lërini të humbasin butikët e stilistëve dhe qendrat tregtare të Bodrumit dhe shikoni pazarin e tij plot gjallëri.

 

3. Oasis Mall

Qendra Tregtare dhe Kulturore Oasis, ose thjesht Oasis Mall, është në rrugën kryesore Bodrum-Gumbet, pikërisht në udhëkryq. Oasis është rruga e mesme midis mallrave të dizajnuara të disponueshme në Marina dhe artikujve shpesh të rremë që gjeni të ofruara në tregjet e hapura. Qendra moderne tregtare ka një përzgjedhje prej mbi 200 dyqanesh të shpërndara në 2 kate, si dhe kafene, restorante dhe një kinema.

Adressa: Gumbet Mahalessi, 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

 

4. Qendra Tregtare Midtown

Qendra Tregtare Midtown në rrethin Ortakentyahşi është vendi ku mund të freskoheni me rehati me ajër të kondicionuar. Qendra e gjerë 2-katëshe përbëhet nga një larmi e madhe dyqanesh që kujdesen për të gjithë. Keni harruar rroba banje? Ju mund të blini një këtu përpara se të shkoni në plazh. Në Midtown, do të gjeni brende ndërkombëtarë si H&M, Mango dhe Decathlon, optikë, barnatore si dhe një supermarket të madh Carrefour.

Nëse jeni të uritur, kapni një kafshatë në fushën e ushqimit me zinxhirë të ushqimit të shpejtë dhe kioska që shërbejnë kuzhinë vendase dhe ndërkombëtare. Ju gjithashtu mund të humbni kohën duke kapur filmat më të fundit ose t’i lini fëmijët tuaj të lirë në zonën e lojës së fëmijëve.

Adressa: Ortakentyahşi, Cumhuriyet Cd. Nr.6, 48420 Bodrum, Muğla, Turqi

 

5. Ocean Jewellery

Ocean Jewellery në Bodrum është vendi ku duhet të shkoni, pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për bizhuteri të reja me porosi ose një ridizajnim të një thesari të vjetër. Stafi miqësor dhe shërbimi i vëmendshëm ndaj klientit i kanë bërë klientët të kthehen gjatë viteve.

Argjendarja disponon një përzgjedhje vathësh, gjerdanësh dhe unazash me nivele të ndryshme çmimesh, por nëse doni diçka vërtet unike, mund të merrni një copë me porosi të bërë sipas vizionit, buxhetit dhe afatit kohor.

Adressa: Gümbet, Adnan Menderes Cd. 20/A, 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Bodrumit si dhe te beni fotot më të mira për instagramin tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!