Kryeqyteti i Italisë, Roma ofron një skenë të gjallë dhe të larmishme të jetës së natës që plotëson një sërë shijesh dhe preferencash. Nuk është sekret por një realitet i bukur që Roma zbulon një jetë nate pulsuese që merr jetë ndërsa dielli bie poshtë horizontit.

Përjetoni jetën e natës deri sa jeni duke qëndruar 3 ditë në Romë me ofertën e Max Travel 3 ditë në Romë për vetëm 199€. 

Dhe pas kësaj? Ju mund të keni nevojë të kaloni nga sheshet e gjalla te klubet e modës dhe baret intime, kryeqyteti italian ofron një përvojë të larmishme dhe të gjallë nate që tërheq turistët.

Cilido qoftë stili juaj, Roma i ka të gjitha për jetën e natës…☺️

 

Zonat e frekuentuara

Jeta e natës e Romës është e përqendruar kryesisht rreth qendrës historike të qytetit. Por mos u shqetësoni nëse jetoni larg veprimit. Transporti publik i Romës ofron autobusë nate që qarkullojnë deri në orën 5.30 të mëngjesit! 

Zonat më të frekuentuara në Romë gjatë natës:

 • Trastevere – Trastevere është i njohur për rrugët e tij të ngushta me kalldrëm, ndërtesat historike dhe atmosferën e gjallë. Kjo lagje boheme është e preferuara nga vendasit dhe vizitorët për gamën e saj të larmishme të bareve, bareve dhe tratoreve tradicionale romake.
 • Campo de’ Fiori – Eshtë një shesh plot gjallëri që shndërrohet nga një treg i gjallë gjatë ditës në një qendër të gjallë të jetës së natës gjatë natës.
 • Piazza Navona – Nuk është vetëm një shesh i bukur me shatërvane mahnitëse dhe arkitekturë baroke, por edhe një destinacion i gjallë i jetës së natës.
 • Monti – Një lagje trendi dhe në modë që merr jetë gjatë natës. Zona është e njohur për përzierjen eklektike të bareve, galerive të artit dhe butikëve.

 

Klubet e natës

Skena e jetës së natës në Rome ofron përvoja të zgjedhura të klubeve me klubet e saj më të vlerësuara. Rome është i njohur për skenën e tij të gjallë të jetës së natës dhe ka shumë klube për të zgjedhur. 

Këtu janë disa klube nate të njohura në Romë

 • Klubi Goa
 • Klubi Akab
 • Klubi Rashomon
 • Vinyl Club

Këto janë vetëm disa nga opsionet e shumta të jetës së natës në Romë, kështu që me siguri do të gjeni diçka që i përshtatet stilit dhe interesave tuaja. Vetëm sigurohuni që të qëndroni të sigurt dhe të pini me përgjegjësi!

 

Baret më të mira

Roma krenohet me një sërë baresh të larmishme, secila me sharmin dhe karakterin e saj unik. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për një bar tradicional italian të verës, një sallë pritjeje kokteji në modë ose një atmosferë të relaksuar në pijetore, qyteti ka diçka për të ofruar. 

 • Jerry Thomas Project 
 • Salotto 42
 • Freni e Frizioni
 • The Race Club
 • Etabli

 

Rooftop Bars

Horizonti i Romës është zbukuruar me monumente historike dhe peizazhe piktoreske, duke i bërë baret në çati një mënyrë ideale për të shijuar bukurinë e qytetit.

Këtu janë disa bare të njohura në çati në Romë, ku mund të shijoni pamje mahnitëse së bashku me pijet tuaja:

 • Terrazza Borromini (at Hotel Raphael)
 • Il Palazzetto (at The Spanish Steps)
 • La Terrazza dei Papi (at Hotel Atlante Star)
 • Hotel Eden – Il Giardino (at Hotel Eden)

 

Pijet që duhet ti provoni

Romë është një qytet i pasur në traditën e ushqimit dhe pijeve, dhe ka shumë lokale dhe bare të njohura për shërbimin e tyre të shkëlqyer dhe atmosferën e këndshme.

Këtu janë disa nga pijet që mund të provoni gjatë natës në Romë:

 • Negroni: Kjo është një koktej klasik italian që përbëhet nga vermut i kuq, cinzano, likeri i portokallit, dhe gin. Është një pije e fuqishme dhe e shijshme.

 • Spritz: Ky është një koktej veror i bërë me vermut të bardhë, liker aperitiv, ujë sodë, dhe një fetë portokalli. Është një pije e freskët dhe e lehtë për të shijuar në një ambient të hapur.

 • Limoncello: Ky liker është i njohur për shijen e tij të freskët dhe citrush. Është bërë zakonisht nga lëng limoni, alkool, ujë dhe sheqer. Mund të jetë një pije e shkëlqyer për të përfunduar darkën.

 • Amaro: Ky është një grup i luanëve të ndryshëm të likerëve me shije të hidhur dhe aromë unike. Ka shumë lloje të Amaros, dhe secili ka karakteristika të veçanta.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

 

 

 

 

Looks like you have blocked notifications!