Janari është muaji më i veçantë i vitit për të shkuar në Dubai. Është koha më e mirë për të vizituar këtë qytet dhe përveç kësaj, zhvillohen një sërë eventesh shumë të veçanta për qytetin që janë një atraksion i madh për banorët dhe vizitorët.

Me super ofertën e Max Travel, është koha që të vizitoni Dubain tani!

Padyshim muaji më i mirë për të vizituar Dubain është janari. Ai regjistron temperaturat më të moderuara dhe është ideal për të ecur dhe për të vizituar qytetin. Përveç kësaj, ka një sërë ngjarjesh specifike për këtë muaj, siç është Festivali i famshëm Dubai Shopping, si dhe ngjarje të tjera sportive të njohura ndërkombëtarisht, si Maratona e Dubait, turneu klasik i golfit në shkretëtirën e Dubait, ose Karnavali i Kupës Botërore të Dubait. ngjarje e njohur mes adhuruesve të kuajve.

Mos hezitoni!

 

Dubai Shopping Festival

Dubai Shopping Festival zhvillohet në janar dhe është një festival që tërheq miliona vizitorë çdo vit. I njohur me shkurtesën DSF, ofron zbritje dhe promovime të shumta deri në më shumë se 70% për markat më të mira, mallra luksoze dhe produkte të çdo kategorie, duke u bërë një atraksion për adhuruesit e blerjeve.

Ky festival, i cili është i përhapur në të gjitha qendrat tregtare, dyqanet dhe marketet e qytetit, ofron një sërë aktivitetesh argëtuese. Nuk është i destinuar për një audiencë specifike, por synon të gjitha moshat dhe shijet, si dhe vendasit dhe turistët.

Një festival që ia vlen të vizitohet dhe që transformon qytetin me shfaqje të shumta, si dhe fishekzjarre.

 

Vizitoni plazhet e Dubait në janar

Edhe pse në parim të gjithë mund të mendojnë se në janar nuk ka destinacion ideal për diell dhe plazh, asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta, Dubai është një destinacion i përsosur në këtë periudhë të vitit, pasi temperaturat në këto ditë janë midis 22 dhe 25 ° C. Kështu që ju mund të shijoni një ditë të mrekullueshme me temperatura të ngrohta pa djegie, sepse në ditët e verës përveç se temperaturat janë shumë të larta dielli është përvëlues dhe djeg shumë. Përveç kësaj, uji i detit në janar ka ende një temperaturë ideale për not.

Pa dyshim, plazhet e Dubait janë një parajsë e vërtetë. Disa nga plazhet që mund të vizitoni gjatë udhëtimit tuaj janë:

  • Kite Beach: Është një plazh i pakrahasueshëm për të shijuar sportet ujore si surfing, paddle surfing apo kite surfing.
  • Jumeirah Beach Residence (JBR): Është një nga plazhet më të njohura në Dubai dhe është ideal për një ditë familjare. Përveç kësaj, në këtë plazh ju keni mundësinë të shijoni një shëtitje me deve. Ajo ka objekte të shumta nga restorantet dhe baret, përmes pishinave dhe palestrave të hapura, deri te kurse të sporteve të ndryshme ujore si lundrimi apo surfimi.
  • Sunset Beach: Është një plazh me një peizazh të mrekullueshëm dhe padyshim, është një nga plazhet e preferuara të atyre që jetojnë në Dubai.
  • Jumeirah Beach Park: Ky plazh ka lehtësira të shumta dhe ka shumë kopshte dhe zona të gjelbra ideale për t’u çlodhur.
  • Plazhi Marina: Është një plazh me pamje unike, pasi prej tij do të shihni një sërë rrokaqiejsh të shumtë që kontrastojnë me ndjesinë e peizazhit të plazhit. Do të ndiheni sikur jeni në një film futurist.

 

Shkretetira e Saharës

Janari është një kohë e shkëlqyeshme për të eksploruar shkretëtirën, duke pasur parasysh se temperatura është më e ulët dhe bëhet më e përshtatshme për aventurat në duna. Këtu janë disa aspekte të safari të shkretëtirës që mund të përjetoni në Dubai gjatë këtij muaji:

  1. Dune Bashing: Pjesa më e njohur e safari të shkretëtirës është “dune bashing”, një eksperiencë emocionuese nëpër duna me një makinë 4×4. Shoferët e specializuar do ju sjellin nëpër shkretëtirë duke krijuar ndjesinë e një udhëtimi të pazakontë dhe emocionues.

  2. Hipe në Deve: Ndjeni atmosferën autentike të shkretëtirës duke hipur në deve. Është një mënyrë unike për të eksploruar mjedisin dhe për të ndierë kulturën tradicionale të rajonit.

  3. Shikim i Yjeve: Pas një dite të emocionueshme në shkretëtirë, disa agjencitë e turizmit organizojnë programe ku mund të shihni yjet në qiellin e hapur të shkretëtirës, larg dritareve të qytetit, duke krijuar një eksperiencë të mahnitshme stargazing.

  4. Kampi në Shkretëtirë: Disa udhëzues organizojnë kampime në shkretëtirë për një eksperiencë më të thellë. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të kaluar natën nën qiellin e hapur të shkretëtirës.

 

Temperatura e Dubait në janar

Temperatura në Dubai në janar është e shkëlqyer për t’u vizituar. Temperatura minimale është ndërmjet 13 dhe 15ºC dhe maksimumi 23-24ºC dhe mesatarisht 8 orë me diell në ditë.

Disa nga gjërat qe duhet ti dini:

Fluksi turistik i Dubait në janar

Muaji Janar në Dubai është sezon i plotë i lartë për sa i përket turizmit. Është muaji që pret numrin më të madh të vizitorëve, pasi klima e thatë që karakterizon vendin dhe numri i madh i orëve me diell, vizita është më e përshtatshme në këtë muaj sesa në pjesën tjetër të vitit ndryshe nga shumica e destinacioneve.

Çfarë të paketoni për të vizituar Dubain në janar

Kur përgatitni valixhen tuaj për të shkuar në Dubai në janar, është ideale të përfshini një xhup, xhaketë, triko, ose të ngjashme sepse megjithëse temperaturat maksimale janë afërsisht 22 – 24 ºC, temperaturat minimale janë rreth 15 ºC dhe është e përshtatshme për të sjellë diçka për të ngrohur natën sepse ftohet.

 

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

 

Looks like you have blocked notifications!