Dubai është një qytet që ofron një gamë të gjerë aktivitetesh dhe përvojash, pavarësisht nga stina. Pranvera është një kohë e shkëlqyer për të vizituar Dubain pasi moti është i këndshëm për të bërë atë vend ideal për aktivitete në natyrë.

Me Max Travel ju mund të arrini cdo destinacion.

Qiejt janë të kthjellët dhe blu, duke e bërë atë të përsosur për aktivitete në natyrë dhe për të eksploruar atraksionet e shumta të qytetit.

Ja pse pranvera është koha me e mirë per te vizituar Dubain…

Vizitoni Kopshtin Mrekulli të Dubait

Të vizitosh Kopshtin Mrekulli të Dubait gjatë pranverës është një ide e shkëlqyer pasi moti është i këndshëm dhe kopshti është në lulëzim të plotë. Kopshti i mrekullive të Dubait është kopshti më i madh i luleve në botë, shtëpia e mbi 45 milionë luleve të rregulluara në forma dhe dizajne të ndryshme, duke përfshirë zemrat, yjet dhe piramidat.

Përveç shfaqjeve të bukura me lule, Kopshti Mirakull i Dubai përmban gjithashtu një sërë lehtësish, duke përfshirë një dyqan suveniresh, kioska ushqimore dhe zona ndenjëse. Vizitorët gjithashtu mund të shijojnë muzikë live dhe argëtim gjatë fundjavave.

 

Eksploroni dundat e shkretëtirës 

Pranvera është mënyrë e shkëlqyer për të përjetuar bukurinë e shkretëtirës së Dubait. Një safari tipik i shkretëtirës në Dubai zakonisht fillon pasdite dhe zgjat deri në mbrëmje. Filloni ditën me një udhëtim emocionues mbi dunat e rërës me një automjet 4×4. Shoferi do të manovrojë mbi dunat në një mënyrë që do t’ju lërë të ndiheni të ngazëllyer dhe të mahnitur. Pas përplasjes së dunës, do të keni mundësinë të provoni aktivitete të tjera, si kalërimi me deve, biçikleta me kuadrat dhe shëtitja me sandboard. Ju gjithashtu mund të shijoni një darkë tradicionale të stilit arab.

 

Vizitoni nga afër arkitekturen mahnitëse të Dubait

Dubai është shtëpia e disa prej arkitekturave më ikonike në botë, duke përfshirë Burj Khalifa, ndërtesën më të lartë në botë. Ngjitu në majë për pamje panoramike të qytetit ose vizitoni shatërvanin e Dubait aty pranë për një shfaqje befasuese të ujit, dritës dhe muzikës.

Dubai ka shumë atraksione dhe aktivitete për t’u ofruar turistëve. Disa nga më të njohurat përfshijnë:

  • Burj Khalifa: Ky rrokaqiell ikonik qëndron në një lartësi prej 828 metrash dhe është ndërtesa më e lartë në botë. Ajo strehon zyra, apartamente banimi, një hotel dhe një kuvertë vëzhgimi në katin e 124-të.
  • Palm Jumeirah: Ky ishull i krijuar nga njeriu ka formën e një palme dhe është shtëpia e disa prej hoteleve dhe rezidencave më luksoze të Dubait.
  • Korniza e Dubait: Kjo strukturë historike ka formën e një kornize gjigante fotografie, duke ofruar pamje panoramike të horizontit të qytetit.
  • Burj Al Arab: Ky hotel ikonik ka formën e një varke me vela dhe është një nga hotelet më luksoze në botë.
  • Dubai Creek Tower: Kjo kullë në ndërtim e sipër është vendosur të jetë kulla më e lartë në botë, duke qëndruar mbi 1000 metra e lartë kur të përfundojë.

Këto janë vetëm disa nga atraksionet e shumta të disponueshme në Dubai.

 

Shihni koreografin e shatërvanit të Dubait

Të vizitosh shatërvanin e Dubait gjatë pranverës është një ide e shkëlqyeshme pasi moti është i këndshëm dhe ju mund të shijoni rehat spektaklin në natyrë. Shatërvani i Dubait ndodhet në qendër të qytetit të Dubait, pak jashtë Dubai Mall, dhe është sistemi më i madh i shatërvanëve me koreografi në botë. Shatërvani i Dubait ofron një shfaqje magjepsëse me ujë, muzikë dhe dritë çdo 30 minuta, duke filluar nga ora 18:00 deri në orën 23:00 dhe spektakli zgjat rreth pesë minuta. Gjatë pranverës, shfaqja e shatërvanit përmirësohet nga moti i këndshëm dhe vizitorët mund të shijojnë shfaqjen nga një shumëllojshmëri platformash shikimi, duke përfshirë Dubai Mall, Souk Al Bahar dhe shëtitoren ujore.

 

Ndaluni dhe bëni shopping në Dubai Mall

Të vizitosh Dubai Mall gjatë pranverës është një ide e shkëlqyeshme pasi moti është i këndshëm dhe ju mund të shijoni atraksionet e brendshme dhe të jashtme të qendrës pa pasur nevojë të duroni nxehtësi të fortë. Dubai Mall është një nga qendrat tregtare më të mëdha në botë dhe është shtëpia e mbi 1,300 dyqaneve me pakicë, një park tematik të brendshëm, një akuarium dhe një shumëllojshmëri të gjerë restorantesh dhe kafenesh.

 

Shijoni aktivitetet në natyrë

Dubai ka shumë gjëra për të parë dhe për të bërë ne natyrë gjatë vizitës tuaj. Me motin e këndshëm, pranvera është koha perfekte për të shijuar disa aktivitete.

Këtu janë disa nga aktivitetet më të mira në natyrë për të shijuar në Dubai gjatë pranverës:

  • Vizitoni plazhet

Dubai ka disa nga plazhet më të mira në botë, dhe gjatë stinës së pranverës, moti është i përsosur për të shijuar diellin, rërën dhe detin. Disa nga plazhet më të njohura në Dubai përfshijnë plazhin Jumeirah, Kite Beach dhe Sunset Beach.

  • Merrni një turne me varkë

Një turne me varkë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të eksploruar bregdetin mahnitës të Dubait dhe për të parë pamjet befasuese të horizontit të qytetit. Ju mund të zgjidhni nga një shumëllojshmëri turnesh me varkë, duke përfshirë një turne luksoz me jahte ose një lundrim tradicional me anije përgjatë përroit të Dubait.

  • Shkoni për një shëtitje

Dubai është shtëpia e disa rezervave dhe parqeve natyrore, duke e bërë atë një destinacion të shkëlqyer për entuziastët e ecjes. Një nga shtigjet më të njohura të ecjes në Dubai është shtegu i malit Hatta, i cili ofron pamje mahnitëse të peizazhit të shkretëtirës.

  • Provoni Sportet e Aventurës

Dubai është i famshëm për sportet e tij aventureske, dhe gjatë pranverës, moti është i përsosur për aktivitete në natyrë, si hedhje me parashutë, shëtitje me parashutë dhe shëtitje me balona me ajër të nxehtë.

  • Shijoni Golfin

Dubai është gjithashtu i njohur për fushat e tij të golfit të klasit botëror, dhe gjatë sezonit të pranverës, moti është i përsosur për një raund golfi. Disa nga fushat më të njohura të golfit në Dubai përfshijnë Emirates Golf Club dhe Dubai Creek Golf and Yacht Club.

 

Rezervo tani


Viber
Whatsapp Facebook Messenger