Bodrum ndodhet në bregun jugor të një gadishulli turk që mban të njëjtin emër dhe ofron një përzierje të madhe pamjesh dhe kënaqësish që variojnë nga ujore tek ato të lashta dhe të natës. Bëni një udhëtim ditor rreth gadishullit në ujë të pastër blu, më pas vazhdoni në qytet të quajtur me vend Rruga e Barit. Në një ditë kur mundësisht nuk jeni shumë të uritur, hidhini një sy të kaluarës së Bodrumit me një vizitë në një kështjellë të ndërtuar gjatë kryqëzatave.

Merrni tani ofertën e Max Travel, dhe kaloni momente të mrekullueshme me familjen tuaj në Bodrum.

 

Dikush mund të mendojë se mënyra më e mirë për të eksploruar Greqinë e Lashtë është të shkosh në Greqi por e vërteta është se kufijtë tanë modernë nuk mbledhin amfiteatrot dhe artefaktet e kohëve të vjetra të gjitha në një vend të vetëm. Larg asaj!

Ju do të keni pjesën tuaj të drejtë të vendeve të lashta greke për të eksploruar pikërisht këtu në Bodrum, ndër shumë të tjera. Shumëllojshmëria e madhe e  epokave të përfaqësuara në Bodrum është diçka për t’u parë.

Cilat janë vendet më të mira për ti vizituar në Bodrum?

 

1. Muzeu i Arkeologjisë Nënujore

Zhyt veten në thesaret e humbura të dyshemesë së oqeanit

Muzeu i Arkeologjisë Nënujore ndodhet brenda kështjellës së Bodrumit, ku shfaqen artefakte të vlefshme me origjinë të ndryshme. Do të gjeni anije të mbytura që datojnë që nga periudha helenistike e Greqisë antike, si dhe antikitete nga epoka osmane dhe kryqtare. Anija më e vjetër e ekspozuar në një muze është këtu, e cila është rreth 3500 vjet e vjetër.

Me një gamë kaq të gjerë periudhash kohore, 14 sallat e ekspozitës së muzeut kanë më shumë se sa të mjaftueshme për të ngacmuar imagjinatën. Ju madje mund të shihni modele varkash dhe gërmime nënujore, duke i dhënë kontekst historisë së pasur të Bodrumit.

Adressa: Çarşı Mh., 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

Hapur: E martë-të dielë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 16:30 (të hënën e mbyllur)

 

2. Kështjella e Shën Pjetrit

Eksploroni një fortifikim të një lufte mesjetare

Kalaja e Shën Pjetrit është një strukturë shumëkombëshe që ishte një kështjellë e krishterë e ndërtuar nga Kalorësit Templarë gjatë kryqëzatave. E njohur edhe si Kalaja e Bodrumit. ai ka ndryshuar duart (dhe përdorimet) gjatë viteve, gjë që rezulton në një histori të pasur dhe plot ngjyra.

Hapësira e madhe e kështjellës së shekullit të 15-të premton shumë shëtitje dhe vizita turistike, duke përfshirë përkatësisht 4 kulla të arkitekturës angleze, franceze, italiane dhe gjermane. Si përfundim, një pamje befasuese e portit nga betejat nuk duhet humbur.

Adressa: Çarşı Mh., 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

Hapur: Çdo ditë nga ora 9 e mëngjesit deri në orën 16:30 (seksionet e muzeut mbyllen të hënën)

 

3. Një udhëtim ditor me varkë rreth gadishullit të Bodrumit

Harrojeni itinerarin tuaj për një ditë dhe thjesht pushoni

Udhëtim ditor rreth gadishullit të Bodrumit? Merrni kostumin tuaj të banjës do të kaloni shumë kohë në oqean. Shumë udhëtime me varka rreth gadishullit shpesh ndalojnë për not dhe snorkeling. Do të keni gjithashtu mundësinë të vizitoni zonat e arritshme vetëm nga këto varka. Çfarë tjetër do të bëni pjesën tjetër të ditës? Natyrisht, bëni banja dielli dhe relaksim.

Sigurohuni që ta zgjidhni me kujdes udhëtimin tuaj gjeni një ekskursion të pavarur që pret më pak se 15 persona për të marrë përvojën më të mirë. Ushqimet dhe pijet shpesh përfshihen në paketë.

Adressa: Çarşı, Müftü Yakup Önes Cd., 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

 

4. Shkoni në pazar në qytetin e vjetër të Bodrumit

Shijoni sytë me mallrat artizanale vendase

Në qytetin e vjetër të Bodrumit, nuk do ta besoni se sa suvenire të ndryshme mund të gjeni. Artikujt variojnë nga ato artistike tek ato funksionale, dhe gjithçka në mes. Stendat shfaqin mallra të gjalla që, për vitet në vijim, do të sjellin në mendje bregdetin me diell të Bodrumit.

Një mënyrë për të marrë një përvojë unike është të bëni pazare dhe të negocioni sa herë që blini. Është pjesë e kulturës këtu dhe mund të zbuloni se rituali social shton pak aromë rajonale. Sigurohuni që të bëni blerje përreth dhe të gjeni gjithashtu çmimet më të mira.

Adressa: Çarşı, Müftü Yakup Önes Cd., 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

 

5. Rruga e Barit në Bodrum

Festa deri vonë në një rrugë të emërtuar për jetën e saj të natës

Rruga e Barit të Bodrumit është pseudonimi për Rrugën Cumhuriyet, e cila fillon nga sheshi përballë Kalasë së Bodrumit dhe gjarpëron në lindje përgjatë bregut. Kjo rrugë me një milje të gjatë mbushet me pika të gjalla të jetës së natës.

Filloni mbrëmjen tuaj me një kafe turke për t’ju mbajtur gjithë natën, më pas zgjidhni baret buzë plazhit me kokteje të shtrenjta ose klube ku mund të kërceni gjatë gjithë natës. Me disa pika që rreshtojnë rrugën, si Klubi i Natës Halikarnas, Kule Rock City Bar dhe Reef Beach Bar, nuk mund të hedhësh një gur pa e goditur mirë.

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

 

Looks like you have blocked notifications!