Ka shumë gjëra për të bërë në Antalia me fëmijët. Në varësi të stilit të udhëtimit të familjes suaj, moshave të fëmijëve dhe qëllimeve tuaja të udhëtimit, do të keni disa opsione argëtuese për t’i eksploruar së bashku. Antalia është e njohur për rrezet e diellit, aktivitetet në natyrë dhe aventurat.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe kaloni momente te mrekullueshme me familjen tuaj në Antalya ose Bodrum.

Më tej, do të shqyrtojmë pse duhet të vizitoni Antalia me fëmijë!

 

1. Lehtë për të arritur atje

Antalia është qyteti më i madh në bregdetin e Mesdheut. Pra, ajo ka një aeroport që është lehtësisht i aksesueshëm me një fluturim të brendshëm nga shumica e aeroporteve në Turqi. Gjithashtu, ju mund të gjeni fluturime direkte nga Kosova për në Antalia.

 

2. Klima e mirë

Bregdeti turk ka afërsisht 300 ditë me diell në vit. Temperaturat e fundit të pranverës dhe fillimit të vjeshtës janë ideale për të qenë jashtë, për të shijuar natyrën dhe për të notuar. Ndërsa kaloni në korrik dhe gusht, bëhet e nxehtë rrjedhimisht, kjo është e mrekullueshme nëse do të kaloni shumë kohë në ujë. Në vjeshtë, nga shtatori në nëntor, temperaturat janë ende të mira.

 

Atraksionet me te mira per femije ne Antalya!

 

1. The Land of Legends 

Qendra e madhe argëtuese The Land of Legends është padyshim një nga vendet më mahnitëse në Antalia ku mund të merrni fëmijët tuaj. Ndodhet në Belek, 35 km nga Antalya Kaleiçi. Me të hyrë në parkun tematik, ju dërgoheni në botën e përrallave dhe koncepti vazhdon në të gjithë objektin. Jo më kot resorti quhet Disneyland i Antalias.

Parku i madh ujor ofron gjithsej 55 rrëshqitje uji, një park aventurë tërheq të gjitha moshat me të gjitha shëtitjet e imagjinueshme, shëtitjet me gondola ofrohen në kanal, kokoshka, stendat e donutëve dhe personazhet e përrallave kudo që të shikoni. Është një parajsë për fëmijët. Veçanërisht vlen të përmenden shfaqjet e mbrëmjes me drita dhe lazer.

Mund të vizitoni parkun tematik Land of Legends me fëmijët tuaj për një ditë ose të qëndroni në Hotel Land of Legends Kingdom. Lexoni udhëzuesin tonë të zgjeruar për Tokën e Legjendave në Antalia

 

2. Dino Park, Göynük

Dinozaurët kanë magjepsur gjithmonë njerëzit dhe sytë e të gjithë fëmijëve shkëlqejnë kur flasin për dinosaurët. Në parkun Dino në Göynük, i cili mbulon një sipërfaqe prej 30,000 m2, kopjet e kafshëve gjigante janë fshehur në pyjet me pisha. Këto kopje janë të gjalla, lëvizin dhe gjithashtu bëjnë tinguj dinosauri. Fëmijët mund t’i prekin ato dhe në të njëjtën kohë të kenë përshtypjen e madhësisë së pamasë të këtyre krijesave të zhdukura prej kohësh.

Në tunelin e tmerrit Deepfear, parku i temave ofron një lloj eksperience të veçantë, këtu aktorët ju ftojnë në një udhëtim horror. Efektet e ndriçimit theksojnë frikshmërinë. Përveç kësaj, ka një planetar, një kinema 7D, një mur ngjitjeje, lojëra në pishinë dhe një trampolinë.

 

3. Qëndroni në një resort familjar

Nuk ka vend që të jetë aq miqësor për fëmijët sa Turqia. Fëmijëve u falet pothuajse gjithçka, të gjithë kanë një buzëqeshje për të vegjlit, pa marrë parasysh se nga vijnë, si duken apo çfarë po bëjnë.

Vendpushime të shumta janë përshtatur posaçërisht për fëmijët. Kids Concept ofrohet nga shumë hotele me 4 dhe 5 yje. Këtu, mysafirët e vegjël shpesh argëtohen me një program gjithëpërfshirës dhe kujdesi për fëmijët është në gjermanisht ose anglisht, kështu që ata shpejt krijojnë miq të rinj. Mini klube dhe mini disko, pishina me rrëshqitje, kënde lojërash, animacion, dhe aktivitete të ndryshme sportive në varësi të moshës janë vetëm disa nga aktivitetet e ofruara. Në resortet gjithëpërfshirëse, zakonisht ka akullore pasdite dhe pica në mes.

 

4. Vizitoni një shpellë

Në të gjithë rajonin e Antalias ka shpella të panumërta që mund të vizitoni. Një nga më të famshmet dhe më të njohurat është Shpella Karain. Në fakt, konsiderohet të jetë vendbanimi më i vjetër njerëzor në Anadoll dhe është shpella më e madhe në Turqi që ka qenë e banuar ndonjëherë.

Ekspertët llogaritën se shpella është 500,000 vjet e vjetër dhe ka qenë e banuar nga Paleoliti deri në Epokën e Hekurit. Nga mbishkrimet e lashta në mure dhe gjetjet e tjera, del se është përdorur si qendër fetare gjatë periudhave helenistike dhe romake.

Brenda ka tre dhoma të mëdha të ndara me mure kalciti, stalagmite dhe stalaktite që lidhen me kalime të ngushta.

 

5. Hani akullore turke (Dondurma)

Në Turqi, të veshur tradicionalisht, shitësit ambulantë shesin akullore në vagonët e tyre me rrota. Ndryshe nga akulloret e njohura në Evropë, Maraş-Dondurma ka një konsistencë të përtypur, ngjitëse, e cila është kryesisht për shkak të shtimit të salepit. Salepi merret nga zhardhokët e disa llojeve të orkideve tokësore. Një përfitim tjetër i shtimit të salepit është se akullorja shkrihet më ngadalë.

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Antalyas dhe Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!