I njohur për plazhet, motin e nxehtë dhe hotelet luksoze, nuk është çudi që Dubai është një nga destinacionet më të njohura të pushimeve! Por si qëndron në muajt e dimrit dhe si është të kalosh Krishtlindjet në Qytetin e Artë?

Me super oferten e Max Travel, është koha që të vizitoni Dubain tani!

Dubai në dhjetor është një vend i mbushur me plotë aktivitete, me gjithçka, nga festivalet e blerjeve që ofrojnë zbritje të pakrahasueshme deri te darkat dhe festat ekskluzive Gala të Vitit të Ri. Dhe me motin e mrekullueshëm dhe ofertat speciale, vizita e qytetit gjatë muajve të dimrit bëhet edhe më e mirë.

Dëshironi të dini se si është moti? Çfarë duhet të bëni në dhjetor? Cilat janë vendet më të mira për të qëndruar? Vazhdoni leximin më poshtë dhe do të gjeni të gjitha përgjigjet e pyetjeve tuaja.

 

1. Si është moti në Dubai në dhjetor?

Temperaturat maksimale të ditës priten nga 25°C deri në 28°C dhe gjatë natës nga 16°C deri në 19°C. Lagështia e Dubait në dhjetor zakonisht është rreth 60% dhe gjasat për rrezet e diellit janë afërsisht 75%. Kjo e bën atë të përsosur për ata që duan të dalin jashtë dhe të eksplorojnë, me temperatura gjatë ditës që lejojnë edhe disa banjo dielli sipas standardeve evropiane!

 

2. A mund të festoj Krishtlindjet në Dubai në dhjetor?

Natyrisht ju mundeni! Gjatë gjithë muajit do të gjeni një gamë të gjerë aktivitetesh që zhvillohen, duke përfshirë Festivalin e blerjeve në Dubai i shkëlqyeshëm për çdo blerje të Krishtlindjeve në minutën e fundit. Me zbritje të mëdha në modën e nivelit të lartë, bizhuteri, elektronikë dhe më shumë (disa artikuj janë shënuar deri në 90% gjatë dhjetorit dhe janarit!) Plus, një mori promovimesh mbahen në qendrat tregtare gjatë festivalit të blerjeve me mundësinë për të fituar të gjitha llojet e çmimeve, nga makinat deri te shpenzimi i parave. Përveç Festivalit të blerjeve në Dubai, ka shumë festime  për të pritur në dhjetor. Nga mëngjeset speciale të ditës së Krishtlindjeve deri te çajrat dhe darkat me tematikë të pasdites dhe për shkak se Dubai është shtëpia e mbi 200 kombësive të ndryshme, ju do të shijoni vaktet festive nga e gjithë bota.

 

3. Ku mund te shkoj për darkën e Krishtlindjeve në Dubai?

Për drekën e Krishtlindjes në vetë ditën, rekomandohet Bread Street Kitchen & Bar në Atlantis, The Palm.

Ky restorant Gordon Ramsay ofron mëngjesin e parë të Krishtlindjes me të gjitha zbukurimet, duke përfshirë një zgjedhje të gjelit të detit të pjekur, vegjetarian Wellington ose për ata që kërkojnë diçka më pak tradicionale – ushqim deti.

 

4. Festivali i blerjeve në Dubai

Dubai është përshëndetur si ‘Ultimate Shopping Destination’.  Dhe është ky reputacion që Dubai ka, që e frymëzon atë për t’u ofruar edhe më shumë miliona turistëve që vijnë të dynden në Emiratet çdo vit.

Vetëm Dubai ka më shumë se 70 qendra tregtare, përveç qendrave të reja që hapen çdo vit. Megjithatë, me markat e mëdha dhe dyqanet e nivelit të lartë, kjo ëndërr shpesh vjen me një çmim. Dhe këtu vjen në shpëtimin tuaj Dubai Shopping Festival.

Dubai Shopping Festival është ngjarja më e shumëpritur në Dubai. Është ekstravagante dhe e mahnitshme!

 

5. 3 arsye pse Dhjetori është koha më e mirë për të vizituar Dubai

Mund të ketë disa arsye pse duhet të udhëtoni në Dubai. Megjithatë, ka 3 arsye kryesore se pse duhet të vizitoni Dubain në dhjetor. Këto janë edhe arsyet se përse ky qytet vërshohet nga turistë gjatë këtij muaji të vitit. Këtu janë tre arsyet shumë të rëndësishme pse duhet të vizitoni Dubain në dhjetor.

  • Moti perfekt
  • Festimet (Krishlindjeve dhe Viti i Ri)
  • Speciale e dhjetorit

Në Dubai ju presin shumë atraksione, por vetëm nëse nxitoni të përfitoni nga oferta MAX TRAVEL 5 Ditë në Dubai .

 

Looks like you have blocked notifications!