Nese tashmë jeni duke planifikuar ta vizitoni Dubain, ne kemi disa informacione të rëndësishme për të ju treguar. Informacionet e rëndësishme për udhëtimin në Dubai përfshijnë kohën më të mirë për të udhëtuar, motin, klimën dhe gjërat e tjera që mund të duhet të dini për të vizituar këtë qytet. Do të shqyrtojmë monedhën, llojin e prizave dhe të tapanave elektrike të nevojshme, madje edhe kodin ndërkombëtar të thirrjeve dhe se si të bëni një thirrje urgjente. Do të hulumtojmë mënyrat e udhëtimit brenda qytetit, duke filluar nga vendndodhja e aeroportit deri te gjetja e hotelit tuaj dhe udhëzimi te pikat e interesit popullore.

Ofertën më të mirë për të kaluar 5 ditë në Dubai  mund ta gjeni në MAX TRAVEL

 

Dubai është një qytet i gjallë me shumë gjëra për të bërë. Do të shqyrtojmë festat dhe vendet kryesore për t’u parë, kështu që mund të bëni pushimet tuaja në Dubai një për t’u kujtuar.

Super Oferta per Dubai per vetem 399 Euro

Nga eksperiencat e kaluara, Max Travel ka kuptuar se si të bëjë që kjo aventurë të mos harrohet asnjëherë nga klientët, pavarësisht nëse kanë njohuri të pakta për këtë vend magjepsës, kjo do te jetë një nga shetitjet më të mira ndonjëherë. Përveq cmimit special prej vetëm 399 Euro Max Travel ka menduar për çdo detaj, që ju të përjetoni këtë super eksperiencë në Dubai, pa u menduar se cka duhet bëjmë dhe ku duhet të shkojmë.

Le të ju shpjegojmë pak më në detaje për super oferten e Dubait, Ju do të keni fluturimin, transferin, akomodimin në hotel sipas Konceptit  Fjetje me mëngjes, asistencën 24/7, taksat e aeroportit e te gjitha keto për vetëm 399 Euro.

Oferta për Dubai në kushte normale kap vleren prej 600- 700 Euro per person, por për këtë vjeshte Max travel ju sjell super oferte për Dubai me vlerë të përgjysmuar me qëllim që oferta e Dubait të jetë e kapshme për cdo person që jeton në Kosove pra vetëm 399 Euro.

Mos e humbni super ofertën për Dubai dhe kontaktoni Max travel tani për të filluar këtë aventurë të mrekullueshme.

Ju duhet vetëm të zgjidhni datën e preferuar nga lista e nisjeve dhe kthimeve të disponueshme.

Nisjet grupore për Super ofertën e Dubait janë tashmë të konfirmuara:

✔ 15 Nëntor 2023
✔ 22 Nëntor 2023
✔ 29 Nëntor 2023
✔ 01 Dhjetor 2023
✔ 13 Dhjetor 2023

 

Kur është koha më e mirë për të udhëtuar në Dubai?

Klima e Dubait klasifikohet si një klimë e nxehtë shkretore, me dy stinë: verën dhe dimrin. Vera zgjat nga prill deri në shtator, ndërsa dimri fillon në tetor. Sasia më e madhe e reshjeve mund të shihet në shkurt, me një mesatare prej rreth 3.58 cm, të ndjekur nga një mesatare prej 2.24 cm në mars.

Muajt më të ngrohtë të vitit janë maji deri në shtator, kur temperatura mesatare lëviz nga 35° Celsius deri në 40.6° Celsius. Koha më e mirë për të vizituar në Dubaj në aspektin e kohës është nga nëntori deri në mars, kur temperaturat janë më të freskëta. Vizitoni gjatë muajve të verës për të shmangur turmën, por përgatituni për një ngrohje të mprehtë.

 

Disa informata bazike

Lloji i prizave: G
Elektriciteti: 220V-240V
Monedha: Dirhemi i Bashkimit të Emirateve Arabe (AED)
Kodi ndërkombëtar i telefonatës: +971 4
Numri i telefonit për thirrje urgjente: 999

 

Transporti në Dubai

Dubai është një qytet shumë i kosmopolitë dhe ka një popullsi të gjerë të vizitorëve me viza dhe të huaj nga vende të tjera. Kjo do të thotë se është shumë e lehtë të lëvizni dhe është miqësor dhe pritës për vizitorët. Emiratet e Bashkuara Arabe, në përgjithësi, kanë një infrastrukturë fantastike për lëvizjen nga aeroportet te shërbimet e autobusëve publike, tramvajet, monorelat dhe Metro.

Aeroportet Aeroporti kryesor në Dubai është Aeroporti Ndërkombëtar i Dubai DXB. Ky është një nga aeroportet më të ngarkuara në botë, me shumë gjëra për të parë dhe bërë në vetë aeroport. Shumica e hoteleve kanë shërbim autobusi të aeroportit në dhe nga aeroporti, por duhet të rezervoni me parë. Kontrolloni me hotelin tuaj për informacion. Përndryshe, mund të merrni një taksi ose të përdorni shërbimin e veturave me qira. Qendra e qytetit është vetëm rreth 20 minuta me makinë në juglindje të aeroportit.

Stacione të rëndësishme të trenit Dubai nuk ofron transport të rëndësishëm me tren midis Emirateve në këtë kohë. Emiratet kanë plane për të rimarrë këtë situatë me rrjetin e parë kombëtar të udhëtarëve dhe mallrave, i cili është aktualisht në ndërtim dhe pritet të përfundojë në vitin 2024.

Portet Dubai ndodhet në Golfin e Persikut, kështu që shumë portet e mëdha shërbejnë për të. Këto përfshijnë Portin Jebel Ali, Mina Rashid dhe Mina Al Hamriyah. Nga këto, dy e fundit janë të projektuara për transportin komercial dhe udhëtarë, ndërsa Jebel Ali është një nga portet më të ngarkuara me mallra në botë.

 

Si të shëtisni Dubain?

Udhëtimi në Dubaj është si një ëndërr, me një gamë të gjerë opsionesh të disponueshme dhe të lehtësisht të aksesueshme. Metodat kryesore të transportit janë publiku (taksi, metro, autobuz dhe të tjera), ato në bazë të ujit (abras, taksitë e ujit, tragete kanalit dhe kryezi) dhe ato private (rideshares, turistët dhe makinat me qira). Vizitorëve u këshillohet të përdorin një kombinim të opsioneve të tyre të transportit dhe të kërkojnë mënyrën më të mirë për të vizituar çdo pikë interesimi të tyre.

Sistemi i metrose

Metroja e Dubait është një nga mënyrat më të lehta dhe më të shpejta për të lëvizur kudo në qytet. Këto trenat janë pa shoferë dhe funksionojnë automatikisht çdo pak minuta nëpër 7 zona. Të gjithë mbi moshën e 4 vjeç (mosha 5 vjeç dhe më sipër) duhet të blejnë një Kartë Nol, të cilën mund ta ngarkoni paraprakisht me kredi nëse dëshironi të shmangni rradhën e gjatë, ose mund të paguani për secilin udhëtim. Biletat e Kuqe Nol janë për vizitorët e shkurtë të afërm, ndërsa Pasaportat e Argjendta Nol janë për vizitorët e afërm dhe banorët më të zgjatur. Një opsion Nol Gold First Class është më i miri për të shmangur turmat, por ka një tarifë shtesë.

Taksi dhe aplikacionet për ndarjen e makinave

Shërbimet e taksive janë ndoshta mënyra më e lehtë për të lëvizur në Dubai. Ndonjëherë mund të zgjasin më gjatë se forma e tjera të transportit për shkak të trafikut të ndërlikuar të Dubait. Çmimet janë në përgjithësi të arsyeshme dhe mund të rezervohen shpejt ose të nxirren në shumicën e hoteleve, atraksioneve dhe qendrave tregtare. Kërkoni për dritat e verdha, që tregojnë se një taksi është në dispozicion për të marrë pasagjerë. Aplikacionet për ndarjen e makinave si Careem dhe Uber janë gjithashtu të disponueshme. Këto kushtojnë pak më shumë se taksitë, por janë më të përshtatshme, veçanërisht për grupet.

Rrjeti i autobusëve

Dubai ofron një rrjet të zgjeruar autobusësh që gjithashtu operon me Kartën Nol. Përdoret më shpesh nga vendasit sesa nga vizitorët, por arrin disa zona më të largëta të qytetit që metroja nuk shërben. Autoriteti i Transportit të Dubai ofron një aplikacion Wojhati për të ndihmuar të gjeni rrugën më të mirë për të udhëtuar.

Makinat me qira

Makinat me qira në Dubai janë të disponueshme në shumë kompani lokale si Dubai Marina, Enterprise Rent-a-Car, Hertz dhe të tjera. Aeroporti i Dubait ose hoteli juaj shpesh mund t’ju ndihmojnë të gjeni një makinë me qira që është e përshtatshme për nevojat tuaja. Mund të keni mundësi të rezervoni një paraprakisht përmes faqes suaj të udhëtimit kur rezervoni fluturimin dhe akomodimin tuaj. Në përgjithësi, drejtimi mund të jetë një mënyrë e vetme për të arritur në disa vende, por në përgjithësi, duhet të jeni të vetëdijshëm që Dubaji është i njohur për trafikun e tij dhe do të duhet të llogaritni gjëra si gjetja dhe pagesa për parkimin. Për shumicën e njerëzve, transporti publik ështohet.

Biçikletat me qira

Dubai ka disa kompani me qira biçikletash nëse ju jeni të interesuar të eksploroni duke ecuar me biçikletë. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se biçikletat nuk lejohen në rrugët ku shpejtësia kalon 60 km/orë, në pjesët e deshmuara të shpërdorimit ose në pista të ecjes. Pista të dedikuara të ecjes me biçikletë janë të disponueshme në shumë vende. Megjithatë, nuk keni nevojë për një leje të veçantë për të udhëtuar me biçikletë në Dubai. Për shumicën, vapa e vetme bën udhëtimin me biçikletë më pak tërheqës se makinat me qira, ndarjet e makinave, taksitë ose transportin publik për shkak të ngrohtësisë së madhe.

 

Cilat janë ngjarjet kryesore vjetore në Dubai?

Festivali Vjetor i Emirates Airlines për Letërsinë

Mbahet çdo shkurt ky festival feston letërsinë dhe leximin nga e gjithë bota, me një fokus në Emiratet e Bashkuara Arabe. Përfshin lexime, punëtori, autorë të ftuar, folës, seminare dhe simpoziume.
Ku: Në Al Habtoor City, 8 minuta në jug të qendrës së qytetit

Festivali i Komedisë në Dubai

Mbajtur çdo maj ky festival vë në pah humoristët vendas dhe ndërkombëtarë nga e gjithë bota. Përmban humor stand-up, skica, muzikë, dhe forma të tjera të argëtimit të komedisë live në disa vende në të gjithë Dubain.
Ku: Në të gjithë qytetin

Festivali Ndërkombëtar i Muzikës InClassica

Mbajtur nga fundi i gushtit deri në shtator Ky festival feston muzikën në të gjitha format e saj dhe vetveten quhet “Observatori muzikor më i madh në botë”. Mund të shihni disa prej muzikantëve më të famshëm në botë të interpretojnë në praninë e disa nga talenteve më të nxehta vendase që përfaqësojnë të gjitha zhanret në frymën e miqësisë dhe bashkëpunimit ndërkombëtar.
Ku: Ngjarjet zhvillohen në Operën e Dubait dhe Arenën Coca-Cola në zemër të qendrës së qytetit.

 

Cilat janë pikat kryesore në Dubai?

Dubai Mall

Dubai Mall është ndër qendrat më të mëdha tregtare në botë, me mbi 1,000 dyqane, restorante, shërbime dhe mundësi për argëtim. Jo vetëm që mund të gjeni pothuajse çdo markë që dëshironi këtu, por mund të vizitoni edhe një akvarium të plotë brenda, të bëni udhëtime me lojëra dhe të ndiqni shfaqje të gjalla, të gjitha në qendrën e qytetit.

Ski Dubai

Ski Dubai është një park dimror i brendshëm ku ju dhe familja juaj mund të shkoni skier, ski, bob-sleigh ose të shijoni argëtim tjetër dimëror në mes të shkretëtirës. Mund të merrni pajisje dhe veshje me qira dhe madje mund të merrni mësime. Aktivitete të tjera përfshijnë makina dimërore me goma, restorante, dyqane, një lojëra dhe një shpërell.

Kite Beach

Plazhi Kite është i njohur tek familjet dhe çiftet. Emri i tij vjen nga fakti se është një plazh i njohur për ata që bëjnë kite-surfing dhe shikuesit e këtij sporti emocionues. Është një plazh i me erë dhe ndërsa rrjedha bën që noti të jetë më pak i ideale, rërë e butë dhe pamjet fantastike bëjnë një ndalesë romantike e mrekullueshme.

Burj Khalifa

Burj Khalifa është ndër ndërtesat më të larta në botë, me një prej platformave më të larta të pamjes kudo, me pamje të mahnitshme 830 metra mbi tokë. Në bazë, Fontana e Dubait shfaq një shfaqje të ujit, dritës dhe tingujve të koreografuar që ngjisin 22,000 gallona ujë që kërcejnë deri në 150 metra në qiell.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger

 

Looks like you have blocked notifications!