Phuket, i vendosur në Tajlandën jugore, është një destinacion popullor turistik i njohur për plazhet e tij të bukura, ujërat e kristalta dhe jetën e gjallë të natës.

Max Travel  ju ofron paketën ekonomikisht më të favorshme për udhëtimin tuaj në Tajlandë, koha për të përjetuar romancë të pafund me partnerin tuaj.

Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për një pushim relaksues ose një arratisje të mbushur me aventura, Phuket ka diçka për t’u ofruar të gjithëve.

Pse duhet të vizitoni Phuket, Tajlandë

 • Plazhet e bukura

Phuket është shtëpia e disa prej plazheve më të bukura në Tajlandë, si Patong, Karon dhe Kata.

 • Kulturë e pasur

Phuket është i zhytur në histori dhe kulturë, dhe vizitorët mund të eksplorojnë qytetin e vjetër, të vizitojnë tempuj dhe faltore dhe të mësojnë për trashëgiminë e minierave të kallajit të ishullit.

 • Pamje piktoreske

Phuket ofron pamje befasuese të detit Andaman dhe ishujve përreth, duke e bërë atë një vend të përsosur për fotografim dhe vizitë.

 • Aktivitete në natyrë

Phuket është një destinacion i mrekullueshëm për entuziastët e natyrës, me aktivitete të tilla si elefanti trekking, ngjitja në shkëmb dhe kajak në det.

 • Jeta e natës

Phuket është gjithashtu i njohur për jetën e tij të gjallë të natës, me një shumëllojshmëri të gjerë të bareve, klubeve dhe restoranteve për të zgjedhur.

 

Cka me bo në Phuket, Tajlandë

Një nga arsyet kryesore për të vizituar Phuket është të përjetoni plazhet e tij mahnitëse. Vendet e njohura përfshijnë plazhin Patong, i njohur për atmosferën e tij të gjallë dhe jetën e natës, dhe Karon Beach, i cili është i mrekullueshëm për not dhe banja dielli.

Nëse jeni duke kërkuar për diçka më të izoluar, provoni të vizitoni plazhin Nai Harn, i cili shpesh është më i qetë dhe më pak i mbushur me njerëz.

Një tjetër aktivitet popullor në Phuket është hopping në ishull. Merrni një turne me varkë në ishujt e afërt si Phi Phi dhe James Bond Island, ku mund të shijoni snorkeling, not dhe eksplorim të bukurive natyrore të ishujve.

Phuket ofron gjithashtu një gamë të gjerë aktivitetesh për kërkuesit e aventurës. Për një aktivitet më të lirë, merrni një klasë gatimi dhe mësoni për kuzhinën tradicionale tajlandeze.

Top 5 aktivitet kryesore në Phuket

 • Plazhet: Phuket është i njohur për plazhet e tij të bukura, si Patong, Karon dhe Kata. Vizitorët mund të shijojnë notin, banjat e diellit dhe sportet e ndryshme ujore.
 • Hopping në ishull: Ishujt aty pranë, si Phi Phi dhe James Bond Island, ofrojnë peizazhe mahnitëse dhe mundësi për snorkeling dhe zhytje.
 • Shopping: Phuket Town dhe Patong janë pika të njohura për blerje, duke ofruar gjithçka, nga zanatet dhe suveniret lokale deri te veshjet dhe bizhuteritë e stilistëve.
 • Jeta e natës: Patong është i famshëm për jetën e tij të gjallë të natës, me një larmi të gjerë baresh, klubesh dhe bare go-go.
 • Spa-të dhe masazhet: Phuket është gjithashtu i njohur për banjat e tij relaksuese dhe masazhet tradicionale tajlandeze, të cilat mund të gjenden në shumë hotele dhe qendra të pavarura spa përreth ishullit.

 

Ushqimi në Phuket

Kur bëhet fjalë për ushqimin, Phuket ka shumë për të ofruar. Kuzhina lokale është një përzierje e ndikimeve tajlandeze, kineze dhe portugeze. Disa pjata të njohura përfshijnë Pad Thai, Tom Yum Goong dhe Massaman Curry.

 • Tom Yum Goong (Supë pikante me karkaleca)
 • Pad Thai (pjatë me petë me oriz të skuqur)
 • Curry jeshil (pjatë me kerri pikante me qumësht kokosi)
 • Sallatë papaja (sallatë pikante e bërë me papaja jeshile të grirë)
 • Oriz ngjitës mango (Ëmbëlsirë e bërë me oriz, qumësht kokosi dhe mango të freskët)

 

Phuket ka diçka për t’u ofruar të gjithëve, kështu që paketoni valixhet dhe shkoni në Phuket për një përvojë të paharrueshme pushimi me super ofertat e Max Travel

Looks like you have blocked notifications!