Stambolli është një nga qytetet më të gjallë në botë, një urë lidhëse midis Evropës dhe Azisë, i pasur me kulturë, histori dhe arkitekturë unike. Me kaq shumë për të parë dhe bërë, mund të jetë e vështirë të vendosësh se çfarë të jepet përparësi në një kohë të shkurtër.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Në këtë artikull, ne kemi përpiluar një listë të atraksioneve më të mira për t’u bërë në Stamboll, në mënyrë që të përfitoni sa më shumë nga udhëtimi juaj dhe të përjetoni më të mirën e asaj që ofron ky qytet.

Stambolli Historik

 

Hagia Sophia

Hagia Sophia është një nga monumentet më ikonike në Stamboll dhe duhet të jetë në krye të listës suaj. Kjo strukturë mbresëlënëse ka shërbyer si një katedrale, muze dhe tani një xhami. Tavani i tij me kube, mozaikët e ndërlikuar dhe historia e pasur e bëjnë atë një atraksion që duhet vizituar.

 

Pallati Topkapi

Pallati Topkapi ishte rezidenca e sulltanëve osmanë për më shumë se 400 vjet dhe tani është një muze. Arkitektura e tij e pasur, kopshtet e bukura dhe ekspozitat magjepsëse do t’ju transportojnë në një kohë dhe vend tjetër.

 

Xhamia Blu

Xhamia Blu, e njohur gjithashtu si Xhamia e Sulltan Ahmedit, është një kryevepër mahnitëse e arkitekturës osmane. Gjashtë minaret e saj dhe pllakat e mrekullueshme blu e bëjnë atë një nga xhamitë më të bukura në botë.

 

Këtu janë disa vende që ju rekomandojm për ushqim përderisa po vizitoni këtë pjesë të Stambollit:

  • Restorant Asitane: I vendosur pranë mureve të qytetit antik të Stambollit, Restoranti Asitane ofron një shije të kuzhinës otomane në një mjedis historik. Restoranti është i njohur për pjatat e tij tradicionale si zierja e qengjit, patëllxhanë të mbushur dhe ëmbëlsirën me fëstëk.
  • Balikci Sabahattin: Ky restorant me prodhime deti ndodhet në zemër të lagjes historike, afër Xhamisë Blu dhe Hagia Sophia. Restoranti ka mbi 40 vjet që shërben ushqim deti të freskët dhe është i njohur për peshkun e pjekur në skarë, pjatat me meze dhe ëmbëlsirat turke të bëra vetë.
  • Kuzhina Matbah Ottoman Palace: Ky restorant ndodhet në Muzeun e Pallatit Topkapi dhe ofron një përvojë unike ngrënieje në një mjedis historik. Menuja përmban pjata osmane që dikur u shërbeheshin sulltanëve, si gjethe rrushi të mbushura, kockat e qengjit dhe ëmbëlsirat turke.
  • Hafiz Mustafa: I vendosur në lagjen e zhurmshme të Eminonu, Hafiz Mustafa është një dyqan ëmbëlsirash i famshëm që ka shërbyer ëmbëlsirat turke që nga viti 1864. Provoni bakllavanë e tyre, ëmbëlsirat turke dhe marzipanin e fëstëkut.

 

Stambolli modern

 

Kulla e Galatës

Kulla Galata ofron pamje panoramike të horizontit të Stambollit dhe Bosforit. Kulla ka një histori të gjatë dhe dikur është përdorur si kullë vrojtimi gjatë Perandorisë Osmane.

 

Avenue Istiklal

Avenue Istiklal është rruga më e famshme e këmbësorëve në Stamboll, e mbushur me dyqane, restorante dhe kafene. Është një vend i mrekullueshëm për të përjetuar anën moderne të Stambollit dhe për të shijuar atmosferën e gjallë.

 

Sheshi Taksim

Sheshi Taksim është zemra e Stambollit modern dhe një vend i njohur grumbullimi për vendasit dhe turistët. Është një vend i mrekullueshëm për të parë njerëzit, për të shijuar një filxhan çaj turk dhe për të thithur energjinë e qytetit.

 

Këtu janë disa nga vendet më të mira për të ngrënë në anën moderne të Stambollit:

  • Steakhouse Nusr-Et: E njohur për pjatat e saj me mish me cilësi të lartë, Nusr-Et Steakhouse është një destinacion popullor ngrënieje në anën moderne të Stambollit. Restoranti është i njohur për stilin e tij spektakolar, me shefat e kuzhinës që presin dhe shërbejnë mish në tavolinë.
  • Mikla: E vendosur në çatinë e hotelit Marmara Pera, Mikla ofron pamje mahnitëse të qytetit së bashku me kuzhinën e saj moderne turke. Restoranti është i njohur për menutë e tij të shijimit, të cilat përmbajnë një shumëllojshmëri të pjatave krijuese dhe aromatike.
  • Neolokal: Ky restorant ofron një pamje moderne të kuzhinës tradicionale turke. Menuja përfshin pjata të bëra me përbërës vendas, dhe restoranti ka një dekor të hijshëm dhe elegant.
  • Lokanta Maya: Ky restorant shërben kuzhinë moderne turke në një mjedis komod dhe intim. Menuja përfshin një shumëllojshmëri opsionesh mishi, ushqim deti dhe vegjetariane, të gjitha të bëra me përbërës të freskët dhe të stinës.
  • Sunset Grill & Bar: Ky restorant ofron ndenjëse të brendshme dhe të jashtme me pamje të bukur të Bosforit. Menuja përmban një sërë pjatash mesdhetare dhe turke, së bashku me një përzgjedhje koktejesh dhe verërash.

 

Lundrimi në Bosfor dhe Pazar

 

Lundrimi në Bosfor

Një lundrim në Bosfor është një aktivitet i domosdoshëm në Stamboll. Ju mund të bëni një turne me varkë përgjatë ngushticës së Bosforit, që ndan Evropën dhe Azinë, dhe të shihni pallatet, pallatet dhe kështjellat mahnitëse buzë detit.

 

Pazari i Madh

Pazari i Madh është një nga tregjet më të mëdha dhe më të vjetra të mbuluara në botë. Me mbi 4000 dyqane që shesin gjithçka, nga bizhuteritë tek erëzat, është një vend i mrekullueshëm për të përjetuar kulturën e gjallë të blerjeve të Stambollit.

 

Pazari i erëzave

Pazari i Erëzave, i njohur gjithashtu si Pazari Egjiptian, është një treg plot ngjyra dhe aromatike që shet erëza, barishte, ëmbëlsira dhe ëmbëlsira turke. Është një vend i mrekullueshëm për të blerë suvenire dhe për të përjetuar trashëgiminë e pasur të kuzhinës së Stambollit.

 

Pallati Dolmabahçe

Pallati Dolmabahçe është një pallat mahnitës buzë detit që shërbeu si rezidenca e sulltanëve osmanë në shekullin e 19-të. Brendësia e tij e pasur dhe kopshtet e bukura e bëjnë atë një atraksion që duhet parë.

 

Këto atraksione me siguri do ta bëjnë udhëtimin tuaj në Stamboll një të paharrueshëm por sigurisht vetem nese perfitoni nga super e ofertat e Max Travel.