Nëse rezervoni një qëndrim në një nga vendpushimet e mrekullueshme në Kemer, mund të dëshironi të qëndroni në hotelin tuaj dhe të përfitoni nga gjithçka që ofron.

Vetëm me ofertat e Max Travel do të mund t’i përjetoni të gjitha në një vend.Kemer është vetëm 42 km larg nga Antalia dhe është bërë një qendër e rëndësishme dhe e madhe turistike e krahasueshme me qendrën e Antalias. Ju mund të eksploroni zonën dhe të zbuloni peizazhe, plazhe dhe aktivitete të mahnitshme.

 

1. Një pasdite në parkun Yörük

Nëse jeni në Kemer, do të dëshironit të ndryshoni peizazhin tuaj për një ditë, të mbushni stomakun me ushqim të mirë dhe të mësoni për një komunitet të veçantë lokal?

Parku Yörük në Kemer është vendi i përsosur për ta bërë këtë.

Është një muze i hapur për historinë e këtij vendi dhe banorëve të tij. Me vendndodhjen e saj buzë detit, është një vend i këndshëm për t’u çlodhur dhe për të shijuar pjatat tradicionale të popullit Yörük.

 

2. Vizitoni qytetin e lashtë të Phaselis

Phaselis nuk është vetëm një vend historikisht i pasur për t’u vizituar, por edhe një park kombëtar i bukur në Antalia për t’u shijuar në një ditë me diell.

Në të vërtetë, në lagjen Tekirova të Antalias, qyteti antik i Phaselis është një bukuri e vërtetë natyrore ku rrënojat historike ju presin ta zbuloni, nën hijen e pishave.

Phaselis ishte një nga qytetet më të rëndësishme në Lidhjen Lycian. Rrënojat romake të ruajtura janë në vend dhe tre portet e qytetit antik përdoren si plazhe sot. Distanca midis qytetit antik të Phaselis dhe Antalia është 61 kilometra. Ka turne me guidë në Phaselis, zakonisht të kombinuara me Yanartaş dhe Olympos.

 

3. Vizitoni Chimaera (Yanartaş)

Yanartaş është 1.5 kilometra nga qyteti Cıralı në Kemer, i cili është afërsisht 55 kilometra në jug të Antalias. Ndodhet në një shteg të njohur për alpinistët dhe shëtitësit e quajtur Rruga Lycian.

Yanartaş, emri i lashtë i të cilit ishte “Khimera”, ka qenë një vend i shenjtë gjatë historisë. Në përgjithësi besohet se Yanartaş është mali i lashtë Chimaera, ku u ndez zjarri olimpik për herë të parë.

 

4. Jeep ose Quad Safari në malet e Demit

Turne ditore me xhip safari nga Kemeri në malet e Demit organizohen nga agjenci të specializuara në këtë fushë. Është e mundur të marrësh me qira një xhip me një udhërrëfyes ose të hipësh vetë. Ju gjithashtu mund të bashkoheni në një kolonë me 20 – 30 automjete.

Një udhëtim aventuresk në rrugët me baltë e malore në pyll ju pret! Do të ketë pushime noti në lumenj për t’u freskuar dhe ndalesa në fshatra. Kjo është një mënyrë tjetër për të eksploruar fshatrat në malet e Demit.

 

5.Qendra e qytetit Kemer (Sheshi i Republikës)

Sheshi Cumhuriyet (Sheshi i Republikës) ndodhet në qendër të Kemerit. Është i famshëm për statujën e Ataturkut dhe kullën e sahatit.

Ceremonitë zyrtare, festivalet dhe koncertet mbahen gjatë gjithë vitit në Sheshin e Republikës. Sheshi mbushet me njerëz në mbrëmje dhe bëhet më i gjallë kur errësohet. Ka një sërë dyqanesh suveniresh, restorante dhe kafene rreth sheshit të gjallë.

 

Antalya është një qytet fantastik për t’u eksploruar. Max Travel  është gjithmonë pranë jush kur bëhet fjalë për një udhëtim të paharrueshëm.

 

 

Looks like you have blocked notifications!