Kush nuk e ka ëndërruar të shkojë në Egjipt? Një tokë e lashtë dhe mistike, Egjipti është një nga qytetërimet më të vjetra në tokë. Me një histori 5000-vjeçare që strehon dy nga shtatë mrekullitë e lashta të botës, Egjipti ofron romancën dhe intrigën e një epoke të shkuar të udhëtimeve.

Ajo që dikur ishte tepër e mbushur me turistë, është duke parë më pak të huaj këto ditë duke u ofruar udhëtarëve të guximshëm një shans për të vizituar vendet në Egjipt pa turma.

Përvoja juaj e radhës duhet të jetë patjetër me ofertën Max Travel në Egjipt.

Egjipti është i mbushur me monumente të famshme dhe peizazhe të jashtëzakonshme. Shkretëtira fantastike e Saharasë dhe lumi legjendar Nil janë atraksionet kryesore për t’u parë, për të mos përmendur zhytjet e saj të klasit botëror dhe pushimet e jashtëzakonshme në plazh.

Shumë njerëz dinë për Piramidat e Gizës, por ka shumë vende të tjera ikonike për t’u vizituar në Egjipt që do të emocionojnë edhe udhëtarët më të sprovuar.

 

1. Parku Kombëtar i Shkretëtirës së Bardhë

Shkretëtira e Bardhë ishte një nga vendet më të mira për t’u vizituar në Egjipt. Nëse ka një gjë unike që duhet të bëni në Egjipt, është të shihni Shkretëtirën e Bardhë. Formacionet gjigante shkëmbore me ngjyrë të bardhë dalin nga peizazhi i shkretëtirës duke krijuar një skenë të jashtëzakonshme.

Të shkaktuara nga erozioni, këto tuma pluhuri krijojnë iluzionin e kërpudhave masive, shqiponjave dhe gjelave, madje edhe një që duket si një deve. Ju mund të rezervoni një natë për në shkretëtirë nga Kajro.

 

2. Piramidat e Gizës

Tre piramidat, të cilat strehojnë varret e faraonëve të lashtë, janë një nga shtatë mrekullitë e botës antike. Të vendosura në rrafshnaltën e Gizës, piramidat janë mrekullia e vetme që kanë mbetur të paprekura gjatë mijëra viteve. Piramida e Madhe, e njohur gjithashtu si Piramida e Khufu, është 138 metra e lartë dhe është e hapur për turistët përmes tunelit të grabitësit. Struktura gëlqerore e Sfinksit është gjithashtu pjesë e të njëjtit kompleks. Kompleksi i piramidave të Gizës është xhevahiri i atraksioneve turistike të Egjiptit dhe një nga vendet më të njohura për vizitë në Egjipt.

 

3. Siwa Oasis

Siwa ju largon nga rruga e rrahur pranë kufirit të Libisë. Në mes të Oasis Siwa është një qytet i fortifikuar i shekullit të 13-të i ndërtuar me mure të ndërtuar nga tulla balte dhe kripë guri. Sot është në rrënoja, por një turne nëpër ndërtesat e braktisura është një pikë kryesore e çdo udhëtimi në Egjipt. Pikërisht këtu ka shumë aventura në shkretëtirë, nga udhëtimet me karroca me duna deri te hipja në rërë.

 

4. Hurghada

Hurghada është një qytet turistik në buzë të Detit të Kuq, i cili arrihet lehtësisht nëpërmjet një udhëtimi me autobus gjashtë-orësh me gunga nga Kajro. Ai ofron një alternativë më të njohur për Sharm El Sheikh dhe Dahab dhe tani është një nga destinacionet turistike më të vizituara të Egjiptit. Por kjo është e kuptueshme, pasi ka shumë dashuri për Hurghadën me plazhet e saj të shumta dhe ujërat e ngrohtë.

Dikur një fshat i thjeshtë peshkimi, ky qytet i famshëm turistik ka qindra hotele të nivelit të lartë përgjatë bregdetit, megjithatë fokusi është ende kryesisht te relaksimi.

 

5. Cairo

Ky kryeqytet me pluhur është një nga qytetet më të përhapura në Tokë, shtëpia e më shumë se 17 milionë njerëzve. I ndërtuar në brigjet e lumit Nil, Kajro është një qytet islamik mesjetar me një horizont përjetësisht të mjegullt dhe ndërtesa me ngjyrë bezhë të mbushura me satelitë televizivë.

Në Muzeun Egjiptian me famë botërore të Sheshit Tahrir, vizitorët mund të kenë një pamje nga afër të thesarit të Tutankhamun, si dhe mumiet dhe objektet e tjera nga e kaluara e lashtë e Egjiptit.

Xhamitë më historike të qytetit ia vlen të vizitohen gjithashtu.

Kur të jeni lodhur nga pamjet historike të Kajros, merrni një shije të vërtetë të Egjiptit duke u zhytur në jetën e përditshme. Përqafoni turmat ndërsa bëni pazar në një nga tregjet kaotike të qytetit si pazari Khan al-Khalili, pini pak shisha mes banorëve vendas në një lokal Ahwaz ose shpëtoni nga nxehtësia e qytetit të brendshëm tërësisht me një udhëtim të freskët me feluka përgjatë Nilit në një tradicionale egjiptiane varkë me vela.

 

6. Alexandria

Qyteti i Alexandrisë dikur strehonte bibliotekën më të madhe në botë dhe ishte një postë me xhevahire për perandoritë greko-romake. Që atëherë, pak ka mbetur nga vendet fantastike në qytet, por qyteti është bërë një nga destinacionet më të mira të Egjiptit, larg nga gërryerja dhe pluhuri i pjesës tjetër të qyteteve egjiptiane. Sheshi i shtyllës së Pompeit është një vend i mrekullueshëm për t’u ndenjur, dhe rrugët janë të mbushura me kafene elegante në një pushim të mirëpritur nga kuzhina diku tjetër në Egjipt.

 

7. Tempulli Karnak

Tempulli Karnark në Luxor është një nga vendet më të famshme për t’u vizituar në Egjipt. Kompleksi i tempullit është pika më mahnitëse turistike dhe përfshin Muzeun e Hapur të Karnark. Tempulli strehon tre tempuj të tjerë të famshëm brenda ambienteve të tij Tempulli i Khons, Tempulli i Madh i Amunit dhe Tempulli i Festivalit të Tuthmosis III. Meqenëse kompleksi është një vend i gjerë i hapur, këshillohet të kaloni të paktën 2-3 orë për të eksploruar të gjithë kompleksin.

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni bukuritë e Egjiptit, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel .