Çka me vizitu në qytetin e Barcelonës? Qyteti i Barcelonës ofron më shumë se vetëm atraksionet dhe pamjet e famshme si Sagrada Familia, Park Guell dhe Camp Nou.

Në Barcelonë, eksperiencën tuaj mund ta keni me super ofertat e Max Travel, duke ju mundësuar të shijoni këtë qytet të mrekullueshëm.

Pavarësisht nëse shijoni brioshët në një kafene në trotuar ose admironi mrekullitë arkitekturore të qytetit, Barcelona premton një përvojë të përjetshme dhe të paharrueshme me aktivitete dhe atraksione të shumta.

Nese keni vendosur te vizitoni Barcelonen, atëherë ju mund të përqendroheni në disa nga atraksionet dhe aktivitetet kryesore qe Max Travel ka pergaditur për ju permes ketij blogu…

 

Basilica Sagrada Familia

Sagrada Família është një prej pikave më të njohura dhe mahnitëse të Barcelonës. Kisha, e projektuar nga arkitekti spanjoll Antoni Gaudí, është një shembull i shquar i arkitekturës moderne dhe një ikonë e qytetit. Është e rekomandueshme të rezervoni biletën tuaj përpara. Mund të zgjidhni të merrni një tur udhëtimesh të guiduar për të mësuar më shumë për historinë dhe arkitekturën e kishës. Në disa pjesë të kishës mund të jetë e ndaluar fotografia, kështu që sigurohuni të kuptoni dhe të respektoni rregullat e vendosura.

 

Parku Güell

Parku Güell është një nga vendet më të mahnitshme dhe unike në Barcelonë, e njohur për arkitekturën e tij të çuditshme dhe peizazhin e mrekullueshëm. Nese vizitoni kete vend ju gjendeni botë fantastike të inspiruar nga natyra dhe fantazia, duke përdorur formën organike dhe ngjyrat e ndritshme për të krijuar një ambient shumë të veçantë.

 

Katedralja e Barcelonës

Katedralja e Barcelonës, e quajtur zyrtarisht Katedralja Basílica de Santa Maria del Pi, është një nga ndër monumentet më të rëndësishme dhe më të bukura të qytetit të Barcelonës në Spanjë. Katedralja është e njohur për arkitekturën e saj impresionuese, me një fasadë të bukur dhe një kupolë të madhe që lartësohet mbi qytetin. Ju mund te shijoni gjithashtu edhe pjesen e brendshme të katedrales derisa gjendeni pranë saj.

 

Camp Nou – Stadiumi i Barcelonës

Stadiumi i famshëm i FC Barcelona, ku mund të bëni një tur për të parë fushën dhe muzetë e futbollit. Vizitoni stadiumin e FC Barcelona Camp Nou. Merrni turneun e Camp Nou Experience dhe shikoni dhomat e zhveshjes, trofetë dhe të gjitha pjesët e stadiumit, ose ndiqni një nga ndeshjet e Barçës. Stadiumi Camp Nou është një gjë që duhet parë për çdo futbolldashës.

 

Las Ramblas

Las Ramblas është rruga më e ngarkuar në Barcelonë e Spanjës me stallat e saj me lule, rrapi, muzikantët e rrugës dhe statujat e gjalla. Është vendi më turistik në qytet dhe vendi për të marrë suvenire. Një nga vendet më të mbushura me njerëz për t’u vizituar në Barcelonë.

 

Montjïc – Shatervanin magjik

Montjuïc është mali më i famshëm i qytetit me dhjetëra pamje, duke përfshirë Palau Nacional, Fondacionin Joan Miró, Poble Espanyol, Stadiumin Olimpik, teleferikun dhe shatërvanin magjik ‘Font Magica’ me shatërvanin e tij të shfaqjes së ujit dhe dritës. Ne kete pjese juve ju presin shume gjera te bukura per te pare dhe per te bere gjate vizites tuaj ne Barcelonë.

 

Plazhi Barcenoleta 

Barcelona është e famshme për plazhet e saj të bukura dhe tërheqëse që ofrojnë mundësi për të shijuar diellin, detin dhe një gamë të gjerë aktivitetesh. Plazhi Barcenoleta është një nga plazhet më të njohura dhe më të frekuentuara në Barcelonë. Ajo ofron rërë të bardhë, ujë të pastër dhe një atmosferë të gjallë. Në këtë plazh gjithashtu mund të gjeni bare dhe restorante që ofrojnë ushqime deti dhe pije të freskëta.

 

Vizitoni më shumë muze në Barcelonë

Ky qytet është plotë me muze të shkëlqyer, duke përfshirë një numër muzeumesh tërheqëse të artit. Po kërkoni një muze në Barcelonë Spanjë? Barcelona ofron një përzgjedhje shumë të gjerë të muzeve dhe galerive. Dashamirët e artit mund të kënaqen në muzeun më të njohur të qytetit, Muzeun e famshëm të Picasso-s ose në Fundacio Joan Miró, një tjetër artist i madh i Barcelonës.

 

Udhëtim ditor në Montserrat

Një nga udhëtimet ditore më të bukura që mund të bëni nga Barcelona është një vizitë në Montserrat. Montserrat është një mal madhështor që ndodhet afërsisht 56 kilometra larg qytetit. Ky mal nuk është i njohur vetëm për bukurinë e tij natyrore që të lë pa frymë, por edhe për Manastirin e Montserratit. Lexoni më shumë rreth ‘vizitimit në Montserrat’ nga Barcelona

 

Rezervo tani


Viber
Whatsapp Facebook Messenger