Pushimet familjare në Antalya pranë pishinës dhe plazhit, argëtim dhe kërkim të aventurave fantastike në natyrën e mrekullueshme. Me rrezet e diellit gjatë gjithë vitit, plazhet e vlerësuara me çmime dhe hotelet e klasit botëror, nuk është çudi që familjet të kthehen herë pas here në këtë vendpushim mahnitës në bregdetin e Mesdheut të Turqisë.

Me ofertat me te volitshme nga Max Travel  do perjetoni pushimin e jetes ne Antalya.Nëse jeni për herë të parë në Antalya dhe po filloni të planifikoni arratisjen përfundimtare, ne do t’ju ndihmojmë të arrini kulmin. Këtu është zgjedhja jonë e gjërave më të mira familjare për të bërë në Antalya.

 

1. Sandland

Për një përvojë që është vërtet unike, merrni me vete të gjithë familjen për një vizitë të paharrueshme në Sandland, një nga ngjarjet kryesore të skulpturës me rërë në botë. Sandland (ose Muzeu i Skulpturave në Rërë të Antalyas) sheh skulptorë të specializuar në rërë nga e gjithë bota që mblidhen për të ndërtuar skulpturat më madhështore, më të ndërlikuara dhe kreative, duke përdorur vetëm ujë dhe rërë.

Ajo që u kërkon krijuesve 3 javë punë intensive, i reziston kohës dhe do të mbetet që vizitorët ta shijojnë për muajt e ardhshëm. Ka një temë të ndryshme çdo vit, të tilla si “Legjendat” ose “Perandoritë”, kështu që mund të përfundojë si edukative aq edhe argëtuese.

Adressa: Sandland, Guzeloba Mahallesi Lara Caddesi Lara Birlik Halk Plajı, 07230 Muratpaşa/Antalya, Turqi

 

2. Muzeu i lodrave në Antalya

Kthehuni prapa në kohë dhe shikoni se si lodrat e fëmijëve kanë ndryshuar gjatë shekujve në Muzeun magjepsës të Lodrave në Antalya. Ai u hap në vitin 2011, por muzeu tashmë strehon rreth 3000 lodra antike, disa prej të cilave mund t’i mbani për vete. Lodrat e ekspozuara datojnë që në vitet 1800, deri në kohët më modern.

Ky nuk është një atraksion vetëm për ta shijuar fëmijët. Të rriturit do ta pëlqejnë atë po aq sa do t’ju çojë në një udhëtim në korsinë e kujtesës. Hyni në muze ndërsa eksploroni marinën Kaleiçi.

Adressa: Antalya Toy Museum, Selçuk Mahallesi, Yat Limanı Sok No:112, 07000 Muratpaşa/Antalya, Turkey

 

3. Parku Aktur

Përjetoni argëtimin e panairit në Parkun Aktur të Antalias, një park argëtues klasik në zemër të qytetit. Udhëtimet funksionojnë duke përdorur një sistem kartash të parapaguara, kështu që sapo të mbërrini, ngarkojeni dhe largohuni! Ka disa slitë me adrenalinë të lartë, me rrotullim dhe udhëtime rrotulluese që adoleshentët dhe të rriturit do t’i pëlqejnë, pastaj shumë atraksione më të vogla për t’u shijuar nga e gjithë familja, makina parakolp dhe rrota fluturuese e Ferrisit.

Parku nuk është i hapur gjatë ditës pasi bëhet shumë nxehtë, por ndizet dhe merr jetë në mbrëmje.

Adressa: Aktur Park, Pınarbaşı Mahallesi, 07070 Konyaaltı/Antalya, Turqi

 

4. Ujëvarat Kursunlu

Lërini imagjinaten e fëmijëve tuaj ndërsa zbuloni mrekullinë mahnitëse natyrore që janë Ujëvarat e Kursunlu. Të vendosura jo shume large nga qendra e Antalyas, këto ujëvara idilike janë si diçka jashtë një bote fantazie dhe shfaqin bukurinë befasuese të peizazheve të ndryshme të Turqisë.

Ndiqni shtigjet nëpër pyjet e harlisur me pisha dhe përgjatë lumenjve të rrjedhshëm derisa të dilni te ujëvara, duke u kaskaduar nga 18 metra lartësi në pishina të ndryshme lidhëse. Këtu mund të gjeni një vend të qetë për të shijuar një piknik dhe për të dalluar breshkat, gaforret dhe peshqit në ujë.

Adressa: Ujëvara Kursunlu, Kursunlu Şelalesi, 07119 Aksu/Antalia, Turqi

 

5. Dondurma Dukkani

Dondurma Dukkani është një zinxhir akulloresh në Antalya që u shërbejnë fëmijëve dhe të rriturve ëmbëlsira të këndshme. Të gjithë e dimë se sa shumë dëshirojnë fëmijët për akullore kur janë të rrethuar nga dielli, deti dhe rëra. Por me siguri nuk mund ta kenë çdo ditë? Ndoshta mund të bëni një përjashtim nga rregulli në këtë festë, pasi e gjithë akullorja e tyre bëhet duke përdorur vetëm fruta të freskëta, të stinës, shije natyrale dhe qumësht vendas. Ndihmon që është gjithashtu super i lirë.

Mos u shtyni nëse shihni një radhë që krijohet nga dera pasi stafi miqësor është i shpejtë dhe efikas. Plus, radhët mund të jenë vetëm një shenjë e një akulloreje të mrekullueshme, apo jo?

 

Pushime ne Antalya me cmime shume te volitshme, kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 469 Euro.

Looks like you have blocked notifications!