Përveç atraksioneve të shumta që fillojnë me lindjen e diellit dhe nuk mbarojnë kurrë, në Budapest lirisht mund të thuhet se nuk duhet humbur jetën e saj të gjallë që zhvillohet mbremjeve aty.

Me ofertën e Max Travel tani keni mundësinë të kaloni 3 ditë të mrekullueshme në qytetin magjik të Budapestit.

Po, po ky qytet nuk fle kurrë, jeta e natës në Budapest është diçka që nuk duhet humbur! Ky vend njihet për zonat e tij historike e ne këtë herë do ju tregojmë edhe per jeten e nates së Budapestit.  është një nga lagjet në Cappadocia me jetën më të gjallë të natës.

Koha që të vishni këpucët e vallëzimit, të keni oreks për pije dhe të shkoni në një nga klubet apo baret e zhurmshme të Budapestit!

Këtu janë disa vende për t’u vizituar për të parë më të mirën e asaj që ofron ky qytet…

Shikoni perëndimin e diellit nga Kodra Gellért

Kodra Gellért është një nga monumentet më të spikatura të Budapestit. Kjo kodër 235 metra e lartë, e cila ngrihet nga bregu i lumit të Danubit, u ofron atyre që i ngjiten disa nga pamjet më të mrekullueshme të kryeqytetit hungarez.

Është e bukur në çdo kohë të ditës, por më befasuese kur perëndimi i diellit hedh një shkëlqim të ngrohtë mbi ndërtesat që formojnë horizontin ikonik të Budapestit. Lejoni të paktën 20 minuta për të ngjitur nga Ura e Lirisë ose Ura Elisabeth në një nga pamjet e shumta të Gellért Hill.

 

Lundroni në lumin e Danubit

Lundrimet në lumin Budapest janë ndër disa opsione turistike në qytet, me varka që udhëtojnë lart e poshtë Danubit çdo mbrëmje. Shumica e operatorëve kanë varka që janë me ajër të kondicionuar në verë dhe ngrohen në dimër, duke rezultuar në një vizitë të këndshme në çdo stinë.

Zgjidhni midis lundrimeve me koktej, shëtitjeve me muzikë të drejtpërdrejtë popullore dhe udhëtimeve të planifikuara për të përkuar me perëndimin e diellit. Për nisje të zgjedhura organizohen shijime të verës dhe birrës artizanale. Nëse jeni duke vizituar Budapestin gjatë verës, mund të shijoni një shfaqje spektakolare të fishekzjarreve nga uji si pjesë e festimeve të Ditës Shtetërore të Fondacionit të Hungarisë në gusht.

 

Darkë në restorant luksoz

Në Budapest, ka shumë restorante të mrekullueshme dhe luksoze ku mund të keni një darkë të jashtëzakonshme. Disa sugjerime për restorante luksoze në Budapest janë:

  • Onyx Restaurant: Këtu do të gjeni një eksperiencë gastronomike e cila ka marrë edhe yllin Michelin. Onyx përdor produkte të freskëta lokale dhe ofron një menu inovative me një ndikim hungarez. Ambienti i restorantit është i rafinuar dhe i shkëlqyeshëm.

  • Costes Restaurant: Një tjetër restorant me yll Michelin në Budapest është Costes. Ky restorant ofron një menu evropiane moderne dhe një ambient të bukur artistik. Është një vend i shkëlqyeshëm për një darkë romantike ose një ngjarje të veçantë.

  • Borkonyha Winekitchen: Nëse jeni një pëshpëritës i enologjisë dhe ushqimit, kjo mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyeshme. Borkonyha Winekitchen është një restorant me yll Michelin, i njohur për kombinimin e shkëlqyeshëm të ushqimit dhe vinave të zgjedhura.

  • Spoon – The Boat Restaurant: Kjo është një zgjedhje unike, pasi restoranti ndodhet në një anije rrethuar nga pamjet e bukura të lumit Danub. Spoon ofron një menu ndërkombëtare dhe një ambient të veçantë.

  • Gerlóczy Café & Restaurant: Nëse preferoni një ambient më të relaksuar, Gerlóczy Café & Restaurant është një restorant i njohur për arkitekturën e tij të bukur dhe ushqimin tradicional hungarez me një prekje moderne.

 

Relaksohuni në Termat e Budapestit

Budapest njihet për termat e saj, ku mund të relaksoheni në ujërat e nxehta termale. Termat Gellért janë një opsion i mrekullueshëm për të kaluar një mbrëmje relaksuese. Termat e Budapestit janë një nga atraksionet kryesore të qytetit, dhe një vizitë aty mund të jetë një eksperiencë e mrekullueshme relaksuese.

 

Kinema në Rooftop Bar

Kinemaja e tavanit të Budapestit është një kinema sezonale që shfaq filma nga maja e qendrës tregtare Mammut. E nisur në vitin 2013, kjo nismë sezonale rikthehet çdo verë për t’u ofruar adhuruesve të etur të filmave mundësinë për të parë filma në një mjedis unik.

Një program me filma kulti dhe klasikë kënaq një audiencë të banorëve vendas dhe vizitorëve. Ju mund të blini ushqime dhe pije në bar. Ata madje ju furnizojnë me një batanije nëse ftoheni gjatë ekzaminimit. Shfaqjet zakonisht zhvillohen midis orës 20:30 dhe 21:15, në varësi të orëve të perëndimit të diellit.

 

Shkoni në klubin e natës Instant-Fogas

Instant-Fogas është një kompleks i gjerë festash që ofron një natë argëtuese në Budapest. Ajo u formua nga bashkimi i pikave të natës popullore Fogasház dhe Instant. Tani, ai përbëhet nga 18 bare, 7 pista vallëzimi dhe 2 kopshte në natyrë, duke e bërë atë një nga pijet më të mëdha të rrënojave në Evropë.

Pavarësisht nga madhësia e saj, atmosfera është e gjallë dhe, me një shumëllojshmëri stilesh muzikore, ju mund të kërceni gjithë natën pa u mërzitur. Hyrja është falas, megjithëse në disa dhoma aplikohen tarifa sa herë që zhvillohen koncerte në Instant-Fogas.

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger