Ndër vendet e shumta turistike në Stamboll, cilat janë vendet më të vizituara? Duke qenë kryeqyteti kulturor jo vetëm i vendit, por i gjithë botës, Stambolli është një qytet që ka pritur shumë qytetërime. Atraksionet e shumta të Stambollit janë një portë për një shumëllojshmëri të atraksioneve historike dhe lagjeve të njohura që u ofrojnë turistëve një përvojë ëndërrimtare. Ka gjëra për të bërë dhe vizituar në Stamboll për të gjithë dhe çdo shije, si kultura dhe arti, ushqimi dhe pazari.

E ska si të mos e vizitoni kur MAX TRAVEL ka ofertat më të volitshme.

Ata që duan të njohin Stambollin dhe të vizitojnë qytetin duhet të vizitojnë pallate, xhami, muze, parqe, banja, pazare dhe shumë bukuri të tjera natyrore dhe historike. Këto vende janë shumë të vizituara jo sepse janë të njohura, por sepse ia vlen të shihen ose të përjetohen.

 

1. Hagia Sophia

Hagia Sophia është një ish kishë dhe muze dhe e shpallur si një nga veprat më të mëdha arkitekturore në botë dhe e njohur si mrekullia e 8-të e botës. Hagia Sophia është gjithashtu një nga monumentet dhe muzetë më të vizituar në Stamboll dhe në botë. Duke shërbyer si muze që nga viti 1935, një dekret më 10 korrik 2020 për të shpallur zyrtarisht Hagia Sophia si xhami.

Duke qenë se tani është përsëri një xhami, vizitorëve nuk u kërkohet më një tarifë hyrjeje. Turistët mund të vizitojnë jashtë orarit të lutjes.

 

2. Xhamia Mihrimah Sulltan

Ajo u ndërtua nga Sulltani Osman Süleyman i Madhërishëm për vajzën e tij Mihrimah Sulltan. Ndërtesa është ndërtuar nga kryearkitekti i talentuar Mimar Sinan. Ngjashëm me xhamitë e tjera osmane, kjo strukturë u ndërtua duke shtuar një medrese, banjë, tyrbe dhe një sërë dyqanesh nën xhami.

Për sa i përket arkitekturës, Xhamia Mihrimah Sulltan në Edirnekapı është një strukturë unike në krahasim me homologët e saj. Prandaj, ajo tërheq vëmendjen e shumë njerëzve vendas dhe të huaj. Fakti që Mimar Sinani e bëri këtë për shkak të dashurisë së tij për Sulltanin Mihrimah tërheq vëmendjen e vizitorëve.

 

3. Pallati Topkapı

Pallati Topkapı ndodhet në një nga lagjet më të vjetra të Stambollit. Ndodhet në gadishullin historik të Stambollit midis detit Marmara, Bosforit dhe Bririt të Artë. Është një nga ndërtesat ikonike të Stambollit. Një vit pas themelimit të Republikës së Turqisë, u hap si muze në vitin 1924. Muzeu i Pallatit Topkapı është një nga vendet më të vizituara që tërheq vëmendjen jo vetëm me arkitekturën dhe koleksionet e tij, por edhe me historinë dhe kulturën e Perandorisë Osmane.

 

4. Sheshi Taksim 

Sheshi Taksim, me vendndodhjen e tij që të çon në monument, parkun Gezi, kishën me kupolë të Aya Triada, tramvajin nostalgjik, Xhaminë Huseyin Aga dhe Avenue e famshme Istiklal në Taksim, është sheshi më popullor në Stamboll si dhe në Turqi. Është njësoj si ato të famshmet në vendet evropiane.

 

5. Xhamia Blu

Xhamia Blu është një pikë referimi historike në Stamboll dhe një që nuk duhet ta humbisni. Pasi të hyni brenda, do të zbuloni se ku e ka marrë emrin xhamia – nga mijëra pllaka blu të punuara me dorë İznik që zbukurojnë muret e brendshme. Pllakat përshkruajnë modele tradicionale osmane, lule, fruta dhe më shumë.

Si një ndërtesë fetare plotësisht funksionale, është e rëndësishme të respektoni rregullat dhe të mos bëni shumë zhurmë. Nëse nuk dëshironi të luteni, planifikoni vizitën tuaj jashtë 5 kohëve të lutjes ditore. Hyrja është falas, por donacionet janë të mirëseardhura.

 

6. Kulla e Galatës

Kulla Galata është vendi ku mund të jeni në Turqi për disa nga perëndimet më dramatike të diellit. Asgjë nuk e kalon një pamje të gadishullit të Stambollit dhe rrethinave të tij sesa nga maja e kullës së vrojtimit të zjarrit 67 metra. Ajo u ndërtua në shekullin e 6-të dhe u rindërtua dhe u restaurua shumë herë gjatë shekujve të mëvonshëm. Është ndër kullat më të vjetra në botë. Në ditët e sotme, kulla shërben vetëm si një atraksion turistik, me një ballkon të hapur panoramik në katet e sipërme. Mund të ecni në të gjithë perimetrin dhe të shijoni pamje 360 gradë – përvoja është veçanërisht magjike në muzg.

 

7. Grand Bazaar

Stambolli kufizohet me ngushticën e ngushtë të Bosforit, ku ujërat e Detit të Zi takohen me detin e brendshëm të Marmarasë. Historikisht ishte pika kryesore e mbërritjes për anijet tregtare. Ju mund të endeni në rrugicat e ngushta të Pazarit të Madh të mbuluar për të parë aktivitetet shumëngjyrëshe tregtare të qytetit të gjalla dhe të ndezura. Ky treg i madh përfshin një rrjet tregtarësh të brendshëm (tregje më të vogla) dhe korsi të mbushura me shitës shitës. Ata shesin gjithçka, nga qilimat dhe artikujt prej lëkure deri te bizhuteritë dhe xhinglat, duke përfshirë stolitë zakonisht të kërkuara për syrin e keq të nazarit.

Shumë gjëra ju presin në Stamboll, kontaktoni tani në Max Travel  dhe përfitoni nga oferta e Shëtitje në Stamboll .

Looks like you have blocked notifications!