Nëse po planifikoni një udhëtim në Stamboll, nuk ka mënyrë më të mirë për të përjetuar kënaqësitë e kuzhinës së qytetit sesa të provoni disa ushqime tradicionale turke në rrugë. Dhe një nga opsionet më të njohura dhe më të shijshme është Balik Ekmek.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Balik ekmek është një sanduiç i shijshëm tradicional turk që përbëhet nga peshk i pjekur në skarë, marule, qepë dhe domate të shërbyera në një rrotull buke me kore.

Ja si mund ta shijoni këtë ushqim të shijshëm në rrugë në Stamboll:

Cka është Balik Ekmek

Balik Ekmek, që fjalë për fjalë përkthehet në “bukë peshku”, është një sanduiç i bërë me peshk të pjekur në skarë ose i skuqur dhe i shërbyer në një rrotull buke të sapopjekur. Është një pjatë e thjeshtë por e kënaqshme që ka qenë një element kryesor i skenës së ushqimit në rrugë të Stambollit për dekada.

 

Pra, pse duhet të provoni Balik Ekmek?

Si fillim, është e shijshme! Kombinimi i peshkut krokant, bukës së freskët dhe shtesave të shijshme si qepë, domate dhe majdanoz krijojnë një shpërthim shije në gojën tuaj. Është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të provuar ushqimet e detit të freskëta pa e prishur shijen. Balik Ekmek është një pjatë relativisht e lirë dhe mund ta gjeni në shitës ambulantë dhe restorante në të gjithë qytetin.

Por Balik Ekmek nuk ka të bëjë vetëm me ushqimin – ka të bëjë edhe me përvojën. Të hash një Balik Ekmek në rrugët e Stambollit është një përvojë thelbësore turke dhe një përvojë që nuk do ta harroni së shpejti. Qoftë nëse po e shijoni pranë ujit në bregun ujor të Eminönü ose në tregun e zhurmshëm Kadıköy, do të ndiheni si vendas ndërsa shijoni këtë pjatë ikonike.

 

Pra, ku duhet të provoni Balik Ekmek?

Ka shumë vende për ta gjetur atë në të gjithë qytetin, por këtu janë disa nga rekomandimet tona kryesore:

1.Balik Ekmekçi Emin Usta

Ky shitës i njohur i ushqimeve në rrugë i shërben Balik Ekmek për më shumë se 20 vjet dhe është i preferuari si nga vendasit ashtu edhe nga turistët. Mund t’i gjeni në Karaköy, pranë urës së Galatas.

2.Tarihi Karaköy Balıkçısı

Ky restorant historik i peshkut në Karaköy është i famshëm për Balik Ekmek dhe është një vend i mrekullueshëm për ta provuar nëse jeni duke kërkuar për një përvojë ngrënieje të ulur.

3.Beşiktaş İskele

Kjo zonë plot zhurmë përgjatë Bosforit është shtëpia e disa shitësve të Balik Ekmek, duke e bërë atë vendin e përsosur për të rrëmbyer një sanduiç dhe për të shijuar pamjet mahnitëse të ujit.

 

Si hahet Balik Ekmek

Gjeni një shitës balik ekmek: Balik ekmek është një ushqim i popullarizuar në rrugë në Stamboll, kështu që nuk duhet ta keni problem të gjeni një shitës që ta shesë atë. Zakonisht mund t’i gjeni përgjatë bregdetit ose në tregje të njohura si tregu i peshkut Eminonu ose tregu i peshkut Karakoy.

Porositni balik ekmek tuaj: Pasi të keni gjetur një shitës, bëni porosinë tuaj. Zakonisht mund të zgjidhni nga një shumëllojshmëri opsionesh peshku, duke përfshirë skumbri, levrekun dhe açugat. Shitësi do ta pjek peshkun në skarë në zjarr me qymyr dhe më pas do ta vendosë në një bukë të freskët së bashku me marule, qepë dhe domate.

Shtoni erëza: Balik ekmek zakonisht shërbehet me një shumëllojshmëri erëzash, duke përfshirë copa limoni, kripë dhe piper. Ju gjithashtu mund të shtoni pak salcë të nxehtë ose thekon piper pikant për aromë shtesë.

Gjeni një vend për të shijuar balik ekmek tuaj: Balik ekmek shijohet më së miri kur qëndroni në këmbë ose ulur buzë ujit, duke parë varkat që kalojnë. Nëse jeni në një zonë të zënë, përgatituni të hani sanduiçin tuaj në lëvizje.

Shijoni vaktin tuaj: Balik ekmek është një vakt i shijshëm dhe i plotë që është i përsosur për një drekë ose meze të lehtë. Shijoni shijet e peshkut të pjekur në skarë dhe perimeve të freskëta dhe shijoni përvojën e të ngrënit të këtij ushqimi të dashur turk në rrugë.

Si përfundim, nëse jeni duke kërkuar për një përvojë të shijshme dhe autentike turke të ushqimit në rrugë, sigurohuni që të provoni Balik Ekmek gjatë vizitës tuaj në Stamboll.

 

Shumë gjëra ju presin në Stamboll, kontaktoni tani në Max Travel  dhe përfitoni nga oferta e Shëtitje në Stamboll .

Looks like you have blocked notifications!