Nëse jeni duke kërkuar për një përzierje të kohës së plazhit dhe historisë, qyteti turistik i Side është një nga vendet më të mira për t’u vizituar në bregdetin mesdhetar të Turqisë.

Side mund të jetë e gjitha për të thithur diellin në rërë, por për ata që duan një pjesë të kulturës me banjat e diellit, pasuria e rrënojave greko-romake pikërisht në qytet janë atraksionet kryesore turistike.

Max Travel ka shume oferta te volitshme per pushimet tuaja kete vite.Megjithatë, më shumë se çdo gjë tjetër, Side është një vend për t’u çlodhur dhe për të shijuar rrezet e diellit, dhe qëndrimi në plazh është gjëja më e njohur për të bërë.

Për ide se çfarë nuk duhet humbur gjatë kohës që jeni ne Side, Max Travel do te ndaj me ju aksionet kryesore të bërë në Side.

 

1.Admironi tempujt e Apollonit dhe Athinës

Në majë të gadishullit të Sides janë mbetjet e dy tempujve kryesorë të qytetit të lashtë, kushtuar Athinës dhe Apollonit. Edhe pse nuk janë të plota, ato kanë një vendndodhje dramatike me pamje nga Mesdheu dhe janë veçanërisht atmosferike në mbrëmje, kur rrënojat ndriçohen.

Limani anësor është një vend i mrekullueshëm për një shëtitore në perëndim të diellit, me shumë kafene të mbushura me vijën bregdetare pranë rrënojave.

 

2. Eksploroni Teatrin Romak të Madh të Side

Teatri i madh i Side ishte më i madhi në Pamfilinë e lashtë dhe mund të strehonte një audiencë prej 15,000 në 49 rreshtat e tij të ndenjëseve. Megjithëse disa nga harqet mbështetëse janë shembur, duke rrëzuar një pjesë të auditorit, ky është ende një shembull i mrekullueshëm i mbijetuar i aftësive arkitekturore romake.

Mos humbisni një ekzaminim më të afërt të mureve të skenës, ku ka relieve të ruajtura mirë. Pikërisht pas teatrit janë rrënojat e zhurmshme të agorasë (tregu i epokës romake), i cili fillimisht do të ishte i rrethuar nga kolonada të mbushura me dyqane.

 

3. Relaksohuni në East Beach

Këto ditë, Side është më i famshëm për diellin dhe rërën e tij sesa historinë e lashtë. Gjatë muajve të verës me qiell të pafund blu, udhëtarët dynden në qytet për të dalë në rërën e plazheve të shumta që rreshtojnë bregdetin përreth.

Megjithatë, rripi më i afërt dhe më i popullarizuar i rërës është pikërisht në qytet. East Beach është një vend i zhurmshëm i mbushur me shezllone dielli, restorante dhe kafene dhe ofron gjithçka që ju nevojitet për një ditë të plotë dielli, relaksimi dhe rikuperimi.

Nëse jeni duke kërkuar për pak më shumë aksion, do të gjeni gjithashtu një sërë sportesh ujore të ofruara këtu.

 

4. Trap lumi i Kanionit Köprülü

Shtatë kilometra në lindje të Aspendos dhe rreth 70 kilometra në veriperëndim të Side, një urë e gjatë me gunga e epokës selxhuke, me themele romake, kalon lumin Köprü.

Ky është vendi kryesor në rajon për udhëtime rafting në ujërat e bardha dhe udhëtimet gjysmëditore rafting janë të lehta për t’u organizuar si në Side ashtu edhe në Antalia.

Zona e parkut kombëtar ka shumë mundësi për ecje ose, nëse thjesht dëshironi të admironi peizazhin dramatik të grykës, ka kafene të shpërndara përgjatë lumit ku mund të pushoni dhe të shijoni pamjet.

 

5. Piknik në Ujëvarat e Manavgatit

Për një vend pikniku larg plazhit, nuk mund të mposhtni Ujëvarat Manavgat, rreth 13 kilometra në verilindje të Side.

E vendosur mes një kopshti me peizazh, zona është jashtëzakonisht e popullarizuar si nga familjet vendase ashtu edhe nga turistët gjatë fundjavave me diell.

Ju mund të ecni deri në ujëvara duke përdorur një rrjet rrugësh për të parë pamje nga afër. Zhurma e zhurmshme e ujit është një kolonë zanore dramatike për një vizitë këtu.

 

Mos prisni më, kontaktoni tani Max Travel dhe merrni ofertën më të mirë për pushime.

Looks like you have blocked notifications!