A e dini se mund të shihni peshkaqenë të vërtetë të rrezikshëm në Antalia? Jo në ujë, fatmirësisht, por në Akuariumin shumë të suksesshëm të Antalias. Është një vend i preferuar familjar në qytet.

Dhe për të mos humbur pushimet në Antalia, kontaktoni  Max Travel dhe përfitoni nga ofertat më të mira

Në fakt, Akuariumi i Antalias është një i rëndësishëm që nuk duhet ta humbisni. Është akuariumi i dytë më i madh në Evropë dhe i 5-ti në botë. Është vendi më i mirë për të zbuluar botën magjike të krijesave nënujore ndërsa kaloni një kohë të mrekullueshme me familjen tuaj.

Çfarë mund të bëni në Akuariumin e Antalias?

Akuariumi i Antalias është një vend i preferuar për të vizituar familjet. Është veçanërisht e rehatshme nëse keni fëmijë të vegjël ose bebe. Hapësira është krejtësisht e përshtatshme për karrocat e fëmijëve dhe është mësuar të mirëpresë fëmijë të të gjitha moshave.

Ka gjithsej 64 tanke dhe 40 akuariume tematike, që përmbajnë 5 milionë litra ujë. Është e mundur të shihen 5 mijë lloje peshqish, duke përfshirë peshkaqenë dhe ngjala moray. Të gjitha këto specie nënujore janë sjellë me avionë privatë nga oqeanet, dete të ndryshme në mbarë botën, lumenj dhe liqene.

 

Peshkaqenët

Ekziston një rezervuar akuariumi i projektuar posaçërisht për mbi 200 peshkaqenë. Një nga speciet e peshkaqenëve në akuarium është “peshaqeni tigër i rërës”. Është një nga peshkaqenët më të rrezikshëm në botë. Ju mund të dëshmoni momente befasuese gjatë kohës së ushqyerjes së peshkaqenëve. Zhytësit e trajnuar posaçërisht i ushqejnë me dorë. Nëse dëshironi të dëshmoni këtë aktivitet të veçantë, mos harroni të kontrolloni oraret e ushqyerjes së peshkaqenëve përpara udhëtimit tuaj në Akuarium!

 

Akuariumi i tunelit më të madh në botë

Akuariumi i Antalias përmban akuariumin e tunelit më të madh në botë. Është 131 metra e gjatë dhe 3 metra e gjerë.

Një anije e mbytur e përgatitur në Afrikën e Jugut nga skulptori i famshëm italian, Benedetti, u soll në Antalia me anije dhe mund të shihet në akuarium.

 

Muzeu i Akullit Botëror i Borës

Një nga pjesët më të habitshme të akuariumit është bota e borës. Edhe në mes të ditëve të nxehta të verës, kjo dhomë është plot me borë të vërtetë dhe mund të luani me topa bore në një ambient -5 gradë. Ju gjithashtu mund të shihni një numër skulpturash të pabesueshme akulli.

 

Wildpark

Pranë Akuariumit mund t’i shtoni eksitimin ditës suaj duke vizituar Wildpark, ku mund të shihni insekte gjigante, gjarpërinj dhe zvarranikë. Tarifa e hyrjes është e veçantë, por ekziston një mundësi për të blerë një biletë të kombinuar. Është e mundur të gjesh restorante dhe kafene në afërsi.

 

Hyrja, Biletat dhe Udhëtimet

Akuariumi i Antalias është i hapur çdo ditë përveç të dielës, nga ora 10:00 deri në 19:00. Mbani në mend se hyrja e fundit në akuarium është 30 minuta para mbylljes.

Hyrja: Çdo ditë përveç të dielës, nga ora 10:00 deri në 19:00

Këshillë: Për të rezervuar parqet argëtuese, muzetë dhe biletat përpara udhëtimit tuaj në rajonin e Antalias, kontakoni perfaqesuesin e Max Travel ne Antalya.

 

Historia e Akuariumit të Antalias

Akuariumi i Antalias është akuariumi i dytë më i madh në Evropë dhe i 5-ti në botë.

Themeli për Akuariumin e Antalias u hodh në nëntor 2011 dhe ai hapi portat e tij më 15 gusht 2012. U deshën rreth 260 ditë për të ndërtuar objektin plotësisht funksional. Mbi 30 dekar tokë u ndërtua një zonë e mbyllur 15000 metra.

Më shumë se dy milionë vizitorë erdhën në Akuariumin e Antalias në dy vitet e para të funksionimit. Është një nga vendet më të vizituara nga vendas dhe të huaj në zonë.

 

Me ofertat më të mira të  Max Travel, përjetoni ditët më të mira në plazhet e Antalias dhe zhytuni në botën nenujore ne Akuariumin e Antalyas.

Looks like you have blocked notifications!