Një nxitim i vogël adrenaline nuk e lëndon kurrë shpirtin. Ju keni bërë banja dielli përtaci me pijen tuaj për një kohë shumë të gjatë, tani është koha për t’u ngritur dhe për të përjetuar diçka të jashtëzakonshme! Bëhuni gati për t’u rrëmbyer në drejtim të erës në destinacionet më të mira të sportit me erë të Turqisë! Turqia ofron disa aventura ekstreme dhe aktivitete adrenalinike si Windsurfing dhe kiteboarding.

 Max Travel  tashme ka gati ofertat me te mira per ju qe te filloni pushimet tuaja ne rivieren turke.

Vendi ka kushte të shkëlqyera të erës dhe detit falë kilometrave të vijës bregdetare, një gamë të larmishme erërash dhe deteve të pastër kristal nën temperatura të ngrohta. Forca e erës do t’ju marrë frymën! Le të eksplorojmë këto sporte të ndryshme me erë dhe destinacionet më të mira për të kapur erën!

 

Windsurfing

Duke kombinuar detin me erën, Windsurfing është ndër sportet më të njohura me erë në Turqi. Në thelb, është arti i menaxhimit dhe zbutjes së erërave duke e mbajtur veten të qëndrueshëm mbi det! Sidomos në muajt e verës, Turqia ofron kushte të jashtëzakonshme për Windsurfing përgjatë bregut të saj të Egjeut, i cili është vazhdimisht i hapur ndaj erërave të forta dhe të favorshme që fryjnë në drejtim të perëndimit. Falë formimit të përshtatshëm të ishujve dhe gjireve të saj, ka disa pika perfekte dhe objekte surfimi për të apasionuarit pas Windsurfing.

 

1.Alaçatı

E vendosur në gadishullin e Izmirit, Alaçatı është destinacioni më i spikatur nga të gjitha destinacionet e rrëshqitjes në ajër në Türkiye. Megjithëse u zbulua vetëm disa dekada më parë, ai u bë shpejt opsioni kryesor. Siç thonë vendasit, Alaçatı është një “parajsë e Windsurfing ” për shkak të mënyrës sesi bregdeti përkulet bukur në një gji të mbrojtur. Ai gjithashtu ofron një mjedis optimal, duke u bërë një destinacion i përsosur si për fillestarët ashtu edhe për surfistët profesionistë. Ka gjithashtu shumë klube dhe shkolla të mira surfing këtu ku mund të praktikoni me instruktorë të certifikuar. Për më tepër, është një nga pikat më të mira të rrëshqitjes në Turqi.

 

2. Bodrum

I njohur për ujërat e tij shkëlqyese, temperaturën e ngrohtë, marinat e gjalla dhe turizmin e lartë, Bodrum ka një bukuri të padiskutueshme që josh shumë turistë dhe vendas. Është gjithashtu një destinacion i mrekullueshëm për Windsurfing! Vendet më të favorshme janë afër Turgutreis, Akyarlar dhe Kadıkalesi. Gadishulli përmban disa nga erërat më të forta dhe më të qëndrueshme në vend. Nëse dëshironi, mund të merrni mësime dhe ndërkohë të kënaqeni duke parë profesionistët vendas duke kërcyer me erërat!

 

3. Akkum

E vendosur në një gji të madh në İzmir, Akkum ka disa plazhe të bukura për rrëshqitje në ajër! Për shkak të erërave termike të vazhdueshme që fryjnë në drejtim të perëndimit përgjatë Egjeut, është një vend i jashtëzakonshëm për rrëshqitje në ajër. Për ata që kërkojnë ujëra bruz dhe kërkojnë një aventurë ekstreme, Akkum është një zgjedhje e shkëlqyer! Gjatë pushimeve tuaja, erërat termale të verës premtojnë shumë shanse për ditë surfimi.

 

Kiteboarding

Një arratisje me erë është ndoshta gjithçka që ju nevojitet për të mbushur bateritë tuaja! Kiteboarding kombinon surfimin me kitesurfing dhe është një sport i shkëlqyer ekstrem që premton momente të paharrueshme. Mbajeni fort qiftin tuaj dhe lëreni veten të rrëshqasë pa probleme nëpër ujërat shkëlqyese! Edhe pse kiteboarding mund të shijohet gjatë gjithë vitit, veçanërisht gjatë verës, turistë dhe vendas të panumërt dynden në brigjet e Egjeut dhe Mesdheut të Turqis për të shijuar këtë gëzim

 

1. Gökova

Me ujërat e tij të ngrohtë dhe të pastër, Gjiri i Gökova ndodhet në provincën Muğla të Turqisë. Gjiri është rreth 3 kilometra i gjerë, që do të thotë se ka shumë hapësirë për të shijuar çdo kiteboarder! Erërat termale që fryjnë çdo pasdite dhe rreth mesditës u ofrojnë surfistëve erëra të pastra dhe të qëndrueshme. Falë cekëtësisë së ujit, mund t’i gjallëroni pak gjërat duke shkuar më ekstreme! Gjiri i Gökova është destinacioni i përsosur për të mësuar stilin e lirë dhe udhëtimin e lirë.

 

2. Urla

Urla është një vend fantastik për të filluar udhëtimin tuaj të kiteboarding! Ndodhet në provincën e Izmirit. Mjedisi natyror dhe erërat e forta këtu plotësojnë të gjitha pritshmëritë për një përvojë cilësore kiteboarding. Ka gjithashtu shumë shkolla kiteboarding dhe kurse private të disponueshme këtu. Pas një dite me erë intensive, pushoni në plazh dhe shikoni perëndimin e diellit të kuq të thellë. Më vonë, ju mund të vizitoni qytetin për t’u qetësuar në restorantet e qeta kozmopolite dhe baret lokale të Urla.

 

3. Antalya

Antalya me bregdetin e saj të gjatë mesdhetar shquhet për disa nga kushtet më të mira të vendit për kitesurfing. Për më tepër, duke u bashkuar me klubet e kiteboarding këtu, ju mund të përmirësoni më tej aftësitë tuaja të kalërimit. Antalya është gjithashtu zemra e turizmit në rajonin e Mesdheut, që do të thotë se keni shumë gjëra të tjera për të bërë kur të dilni nga deti!

 

Kontaktoni tani ne Max Travel dhe perfitoni nga oferta, ne Antalya duke filluar nga 429 Euro.

Looks like you have blocked notifications!