Ka shumë gjëra për të shijuar në Stamboll për udhëtarët me buxhet të caktuar. Monumentet madhështore dhe disa nga xhamitë më të bukura në botë janë në pamje të qartë rreth qytetit. Disa ju lejojnë të vizitoni dhe admironi bukurinë e tyre të rrallë pa asnjë kosto shtesë. Sheshi Sulltanahmet me hipodromin e tij është një fillim i mirë, i ndjekur nga  Xhamina Blu ngjitur.

Stambollin mund ta shijoni vetëm me ofertën më të mirë nga Max Travel.Pak jashtë qendrës së Stambollit, ju mund të shijoni pamjet e mrekullueshme të vendeve të tjera historike të qytetit, duke përfshirë Urën e gjallë të Galatas, ku mund të shikoni si anët aziatike ashtu edhe ato evropiane të qytetit. Eksploroni tregje të gjalla, ngjituni kodrave piktoreske ose shijoni parqet me tulipanët që shpërthejnë në lulëzim të plotë në pranverë. Shikoni të gjitha gjërat falas për të bërë në Stamboll, më poshtë.

 

1. Eksploroni hipodromin në Sheshin Sultanahmet

Në zemër të Stambollit, pikërisht përballë Xhamisë Sulltan Ahmed (e njohur gjithashtu si Xhamia Blu), mund të shijoni një turne falas nëpër disa prej monumenteve më të lashta të qytetit. Hipodromi i Konstandinopojës ndan të njëjtin vend si Sheshi Sulltanahmet. Këtu mund të shikoni Kolonën e Gjarpërinjve në barrierën gjatësore në qendër të hipodromit. Në të dy skajet e Hipodromit janë 2 obeliskët e mëdhenj: Obelisku i Teodosit dhe Obelisku i Konstandin Porfirogenitit.

Adressa: Binbirdirek Mh., Atmeydanı Cd. 53-68, 34122 Fatih/İstanbul, Turqi

 

2. Vizitoni Xhaminë Blu

Dy nga monumentet më të mrekullueshme të Stambollit janë krah për krah. Xhamia Blu e cila është një vend adhurimi, është falas. Kjo do të thotë se është e mbyllur për vizitorët gjatë kohës së lutjes dhe ju duhet të ndiqni veshjet dhe rregullat e duhura, të tilla si heqja e këpucëve përpara hyrjes dhe veshja e rrobave që mbulojnë pjesën më të madhe të trupit tuaj. Pasi të jeni brenda, admironi shkallën madhështore të vendit me arkadën e tij të bukur me kupolë dhe brendësinë e saj me pllaka mermeri. 

Adressa: Sulltan Ahmet Mahallesi, Atmeydanı Cd. Nr:7, 34122 Fatih/İstanbul, Turqi

Hapur: Çdo ditë nga ora 8.30 deri në 11.30, nga 13.30 deri në 14.30 dhe nga 15.30 deri në 16.45 (të premten nga ora 13:30)

 

3. Shëtitje nëpër Parkun Gulhane

Ndërsa Pallati Topkapi kërkon një pagesë për të hyrë dhe për të admiruar madhështinë e tij, kopshtet e mbajtura bukur në parkun ngjitur Gulhane janë të lira për t’u shijuar. Gulhane, që do të thotë “shtëpi me trëndafila” në persisht, ju kënaq me shtigjet e gjera që gjarpërojnë nën pemë të harlisura dhe ekspozita me trëndafila të kaluar, karakteristika ujore dhe kopshte lulesh. Disa nga pikat e saj të gjelbërta të piknikut ju ofrojnë pamje të jashtëzakonshme mbi qytetin dhe bregun e Marmarasë. Shikoni  monumentalin për themeluesin e Republikës Turke, Mustafa Kemal Atatürk.

Adressa: Cankurtaran Mh., Kennedy Cd., 34122 Fatih/İstanbul, Turqi

Hapur: çdo ditë nga 6 e mëngjesit deri në 22:30

Telefoni: +90 (0) 212 455 13 00

 

4. Shijoni pamjen e qytetit nga Xhamia Süleymaniye

Kjo xhami e shekullit të 16-të është ndër monumentet më imponuese të Stambollit. Mund ta gjeni në një shëtitje të shkurtër nga Pazari i Madh, në Kodrën e Tretë të qytetit nga e cila mund të shijoni pamje të shkëlqyera përtej ujërave të Bririt të Artë. Kur nuk është koha e lutjeve, ju mund të admironi elementet e dizajnit të xhamisë, duke shfaqur disa aludime të ndikimeve judeo-kristiane. Kompleksi i madh i xhamisë strehon gjithashtu një spital, një shkollë mjekësore, madje edhe një restorant dhe banja. 

Adressa: Süleymaniye Mah, Prof. Sıddık Sami Onar Cd. Nr:1, 34116 Fatih/İstanbul, Turqi

Hapur: Çdo ditë nga ora 9 deri në 11:15, nga 12:45 deri në 14:15 dhe nga 15:15 deri në 16:45 (të Premten nga 13:45)

Telefoni: +90 (0) 212 524 64 10

 

5. Admironi arkitekturën bizantine në Xhaminë Zeyrek

Kjo xhami konsiderohet një shembull kryesor i arkitekturës bizantine dhe është një trashëgimi e madhe e osmanëve. Xhamia e Zeyrek e quajtur edhe Manastiri i Pantokratorit, i përbërë nga një kishë dhe kishëz ortodokse lindore. Mund të jetë një opsion i përshtatshëm pas vizitave në Xhaminë Süleymaniye aty pranë. Është në majë të Kodrës së Katërt të Stambollit, e cila ofron pamje të mrekullueshme mbi Bririn e Artë dhe Kullën Galata, dhe me Süleymaniye gjithashtu në pamje. Ka një kafene të këndshme prapa xhamisë ku mund të admironi panoramën krahas çajit dhe kafeve turke.

Vendndodhja: Zeyrek Mh., 34083 Fatih/Stamboll, Turqi

Hapur: çdo ditë nga 9 e mëngjesit deri në 6 pasdite

Telefoni: +90 (0) 212 455 32 12

 

6. Kaloni urën e Galatës

E shtrirë në Bririn e Artë, Ura e Galatas lidh zonën Karaköy të Stambollit (Galata e lashtë) dhe lagjen Eminönü të qytetit. Zakonisht është plot zhurmë me peshkatarët vendas që hedhin linjat e tyre përkrah shitësve  që shesin ushqime dhe dekore të ndryshme aty pranë. Është një vend i mrekullueshëm për të parë tragetet përgjatë rrugës ujore, monumentet e famshme të Stambollit përgjatë bregut dhe për të parë perëndimin e diellit mbi një qytet që nga ana tjetër ndriçon vazhdimisht. Në mënyrë unike, ju mund të shikoni të dyja anët evropiane dhe aziatike të Stambollit.

Adressa: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Galata Köprüsü, 34425 Beyoğlu/İstanbul, Turqi

 

7. Shihni tulipanët në lulëzim në Parkun Emirgân

Në pranverë, ju mund të shihni miliona tulipanë të llojeve dhe ngjyrave të ndryshme që lulëzojnë plotësisht në Parkun Emirgân. Ky park i gjelbëruar organizon çdo vit Festivalin e Tulipanëve të Stambollit, i cili zakonisht vjen në prill. Festivali ju ofron një trajtim sezonal si askush tjetër. Mund të arrini në Parkun Emirgân rreth gjysmë ore me makinë në veri nga qendra e Stambollit. Shumë parqe të tjera në Stamboll kanë gjithashtu tulipanë që lulëzojnë, megjithatë Emirgân mbetet më i popullarizuari për shkak të madhësisë dhe koleksionit të gjerë të tulipanëve.

Adressa: Emirgân Korusu

Hapur: Çdo ditë nga 6 e mëngjesit deri në 22:00

 

Një shetitje në Stamboll mund të jenë pikërisht ajo që ju nevojitet. Kështu që merrni oferten e Max Travel