Si një nga destinacionet kryesore turistike të Turqisë, Bodrum është fantastik për ata që kërkojnë të eksplorojnë kulturën, të thithin diellin në plazhe të bukura, të kënaqen me kuzhinën e shijshme dhe të shijojnë një skenë të gjallë të natës. 

Vetëm me ofertat e Max Travel mund të eksploroni destinacione të ndryshme.

Ai përfshin shumë vendpushime të rehatshme për të bërë që tërheqin mijëra turistë vendas dhe të huaj. Nese nuk jeni ende të bindur të rezervoni një biletë avioni dhe të paketoni valixhen, këtu janë më shumë arsye për ta vendosur Bodrumin në listën tuaj të pushimeve…

 

1. Lehtë për të arritur lokacionin

Aeroporti i Bodrumit me të njëjtin emër është një nga tre aeroportet kryesore turistike në Turqi. Duke pritur mijëra fluturime të brendshme dhe ndërkombëtare çdo vit, aeroporti ultra-modern është pa dyshim i lidhur globalisht. Gadishulli gjithashtu krenohet me një stacion të madh autobusi per më shumë destinacione në të gjithë Turqinë. Përndryshe, përmirësimi i fundit nga Turqia i të gjitha rrugëve kryesore që të çojnë në Bodrum e bën këtë një udhëtim të mrekullueshëm rrugor.

 

2. Moti i përshtatshëm për ju

Moti i ëndërruar i Bodrumit rrit numrin e vizitorëve në këtë destinacion të madh turistik, por çdo muaj është i ndryshëm. Kushdo që planifikon të shtrihet në plazh ta bëjë këtë gjatë korrikut, gushtit dhe shtatorit, kur temperaturat arrijnë kulmin e tyre më të lartë. Ndersa për eksploruesit që pëlqejnë të shohin vendet, nga marsi në qershor dhe nga tetori në dhjetor i lënë vendin temperaturave më të ulëta dhe një erë të freskët, megjithëse nata mund të jetë e ftohtë.

 

3. Hotelet luksoze

Një pjesë e suksesit të Bodrumit qëndron në diversitetin e tij që strehon çdo lloj udhëtari, dhe ne e shohim këtë në shumë hotele, duke filluar nga apartamentet në studio buxhetore deri tek hotelet luksoze të mëdha, gjithëpërfshirëse me një mori trajtimesh spa dhe Wellness në vend.

Disa nga hotelet që mund ti vizitoni në Bodrum:

 • Crystal Green Bay
 • Royal Asarlik
 • Duja Bodrum
 • Baia Bodrum
 • Vogue Supreme
 • Kefaluka
 • Salmakis
 • Be Premium
 • Very Chic +16

 

4. Plazhet e bukura

Bodrum ndodhet në bregun e Egjeut dhe është shtëpia e disa prej plazheve më mahnitëse në Turqi. Pavarësisht nëse jeni duke kërkuar për një liman të izoluar ose një plazh plot lëvizje me shumë sporte dhe aktivitete ujore, ka diçka për të gjithë.

Disa nga plazhet më të njohura në Bodrum :

 • Plazhi i Bitezit
 • Plazhi i Ministrisë së Turizmit dhe Kulturës Içmeler
 • Plazhi Ortakent
 • Plazhi Gümbet
 • Plazhi i qytetit të Bodrumit

 

5. Kuzhina turke në Bodrum

Kuzhina turke është e njohur për pjatat e saj të shijshme, dhe Bodrum nuk bën përjashtim. Nga ushqimet e freskëta të detit tek mezetë tradicionale turke, ka shumë opsione për të eksploruar ushqimorët.

Disa pjata të njohura lokale për të provuar përfshijnë:

 • Sigara Borek
 • Karides Guvec
 • Lamb Tagine
 • Brick Oven Pizza
 • Shakshuka

 

6. Aktivitete dhe gjera tjera për të bërë

–  Vizitoni disa nga monumente historike me rëndësi në Bodrum

Historia dhe kultura e pasur ka një histori magjepsëse që daton mijëra vjet më parë, me shumë rrënoja të lashta dhe monumente që janë ende në këmbë sot. Qyteti është shtëpia e Kalasë së Bodrumit, e cila është ndërtuar në shekullin e 15-të dhe është kthyer në një muze. Vende të tjera historike përfshijnë mauzoleun në Halicarnassus, një nga shtatë mrekullitë e botës së lashtë dhe Amfiteatrin e Bodrumit, një teatër antik që përdoret ende për koncerte dhe shfaqje.

–  Udhëtim me anije

Një udhëtim me varkë është një nga mënyrat më të mira për të eksploruar vijën bregdetare mahnitëse dhe ishujt e afërt.

–  Bëni pazar

Nëse ju pëlqen të bëni pazar në vend, atëherë një nga gjërat kryesore për të bërë në Bodrum është të endesh rrugëve dhe të hedhësh kokën në çdo dyqan aty pranë. Tregjet lokale, pazaret e brendshme dhe të jashtme dhe dyqanet e vogla janë të mbushura me thesare të punuara me dorë turke dhe greke, peshqirë hamami pambuku, jastëkë të punuar me dorë dhe sapun me vaj ulliri.

Disa nga qendrat tregtare më të njohura në Bodrum:

 • Oasis Mall
 • Qendra Tregtare Midtown
 • Ocean Jewelry
 • Moden Leather Shop    

–  Prisni pamjen e mrekullueshme të perëndimit të diellit

E fundit nga shumë arsye për të vizituar Bodrumin është pamjet e mrekullueshme të perëndimit të diellit. Pozicioni në perëndim të gadishullit e rendit atë si një nga vendet më të mira në Turqi. Mos e nënvlerësoni fuqinë e shikimit të diellit duke perënduar në horizont dhe mendoni për jetën. Ka diçka qetësuese dhe magjepsëse por edhe per të bërë disa foto të bukura.

 

7. Jeta e natës

Bodrum ofron më të mirën nga të dy botët, sepse ndërsa dita fokusohet në diell, det dhe rërë, nata është kur ndjekja e kënaqësisë bëhet e gjallë. Për festa të forta deri në orët e para, filloni në qytetin kryesor në rrugën e barit, por shumë zgjedhje të tjera gjatë natës vërtetojnë diversitetin e Bodrumit për t’u kujdesur për të gjithë. Skena e jetës së natës në Bodrum është një nga më të mirat në Turqi.

Klubet më të mira të natës në Bodrum për ju:

 • Club Catamaran – në qender te Bodrumit
 • Bodrum Marina Yacht Club –  ne qender te Bodrumit
 • Eva Klein Bodrum – ne Bardakci, Degirmenburnu
 • Bodrum Bar Street – ne qender te Bodrumit 

 

Tani juve ju mbetet vetëm të përfitoni nga ofertat e MAX TRAVEL që ky pushim të mbetet në mendjen tuaj.

Looks like you have blocked notifications!