Rëndësia e ushqimit në kulturën turke është e padiskutueshme. E njëjta rëndësi ka edhe një shumëllojshmëri pijesh tradicionale. Disa do t’ju ngrohin në muajt e dimrit, ndërsa të tjerët do t’ju shuajnë etjen në kulmin e verës. Këtu janë disa pije tradicionale turke që duhet t’i provoni patjetër!

Vetëm me ofertat e Max Travel do të mund t’i përjetoni të gjitha në një vend.

 

1. Kafe Turke

Ju pret një nga metodat më të vjetra të përgatitjes së kafesë. Shija unike përbëhet, kafeja e pasur e errët dhe hidhësia e lehtë e kokrrave të bluara. Kafeja turke është një nga llojet e pakta të kafesë që në të vërtetë zihet, pihet dhe më pas kokrrat e bluara në fund të filxhanit lexohen nga një fallxhore, ose nëse jeni me fat, një mik i mirëfolur dhe me imagjinatë. Dizajni i filxhanit me buzë të hollë dhe shkuma mbrojtëse, e mban kafen më të nxehtë për më gjatë ndërsa shijoni çdo gllënjkë.

Pirja e kafesë pas një vakti të mirë luan një rol të madh në traditën turke. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të kurseni hapësirë për të. Një gotë me ujë të ftohtë shërbehet gjithmonë pranë kafesë tuaj. Kjo është për të pastruar qiellzën. Në lagjet lokale, kafeja turke është një simbol i miqësisë dhe nëse ju ofrohet ndonjëherë një filxhan, është gjithmonë e sjellshme ta pranoni. Një fjalë e urtë turke thotë se një filxhan kafe ka 40 vjet respekt.

2. Çaj

Çaji turk, me historinë e tij që daton 5000 vjet më parë, është bërë qendra e shumicës së aktiviteteve shoqërore. Ajo plotëson kulturën turke sot. Turqi është një nga konsumatorët kryesorë të çajit.

Rize, e vendosur në rajonin lindor të Detit të Zi, është vendi ku do të gjeni shumicën, nëse jo të gjitha plantacionet e çajit në Turqi. Gjethet kalojnë nëpër një sërë procesesh gjatë korrjes dhe më pas prodhohen në përsosmëri. Vendasit e pinë vazhdimisht dhe gjithmonë do t’ua ofrojnë mysafirëve gjatë gjithë ditës dhe madje edhe pas vaktit. Pasi të dashuroheni me mikpritjen dhe kulturën, mund ta keni të vështirë të largoheni!

 

3.Ayran (Buttermilk)

Ayran bëhet duke i shtuar ujë kosit të thjeshtë. Është një nga dhuratat e shumta që turqit i kanë bërë botës. Nëse e doni jogurtin, do t’ju pëlqejë po aq freskia dhe shija e Ayranit. E bërë lehtësisht në çdo kohë të ditës, kjo pije e shëndetshme është e preferuar nga vendasit dhe udhëtarët. Për të përjetuar plotësisht freskimin, sigurohuni që ta pini të ftohtë.

 

4. Boza

Boza turke është një pije e fermentuar si smoothie që bazohet kryesisht në grurë dhe maja të plasaritur. Ka një aromë të ëmbël që të gjithëve u duket e varur! Kur mendojmë për dimrat turk, shpeshherë na del në kokë mendimi i bozës. Kjo pije e ka origjinën nga Anatolia e lashtë, e përbërë atëherë nga gruri, misri, orizi dhe elbi. E njohur për vetitë e saj të mrekullueshme shëndetësore, uljen e presionit të gjakut dhe përmbajtjen e lartë të kaliumit, kjo pije e ngrohtë zakonisht shërbehet me qiqra të pjekura.

Gjendet lehtësisht në dyqane në të gjithë vendin. Megjithatë, në mënyrë më autentike është shitësit tradicional të tranzitit që ecin rrugëve natën duke bërtitur “BOOOOOZAAAAAAAA”. Vetëm duke dëgjuar thirrjen në një natë të ftohtë dimri, sigurisht që do t’ju ngrohë.

 

5. Şalgam Suyu (Lëngu i rrepës turshi)

Lëngu i rrepës turshi ose i njohur thjesht si rrepa kur porositet vjen nga familja e mustardës. Kjo pije me shije interesante është shumë e popullarizuar në rajonin e Cukurova (Jug Qendrore) të Turqis. Vende si Mersin, Adana dhe Hatay janë ndër origjinat. Këto panxharë përzihen me ujë dhe kripë për të krijuar një turshi të thjeshtë. Skuqja vjen nga përdorimi i karotave të zeza. Një pije popullore për të shoqëruar pjatat e rënda me mish.

 

6. Rakı

Një nga pijet më të njohura të Turqisë është Rakı një pije alkoolike pa ngjyrë e shërbyer gjithmonë me ujë dhe zakonisht me akull. Shumica e njerëzve e përziejnë në ujë dhe akull për ta kthyer atë në një pije më të butë dhe me pamje qumështi. Rakı është bërë nga përpunimi i anise dhe rrushit. Do të gjeni shumë njerëz që shijojnë një ose dy gota pas punës në perëndim të diellit me miqtë, duke dëgjuar muzikë, duke shijuar disa meze dhe duke biseduar gjatë natës. Gëzuar!

 

Hyni në botën turke vetëm me super ofertat e Max Travel3 dite ne Stamboll.

 

Looks like you have blocked notifications!