Pirja e një kafeje turke është një pjesë thelbësore e jetës në Stamboll, dhe kafenetë e njohura të qytetit janë gjithmonë të mbushura me njerëz. Pavarësisht nëse e shijoni sade (pa sheqer) ose şekerli (me sheqer), shija e guximshme e kësaj kafeje nuk harrohet lehtë.Kjo përvojë e pasur në shije është një pjesë e pandashme e udhëtimit tuaj në Stamboll dhe një mënyrë e mrekullueshme për të njohur kulturën dhe traditën e këtij qyteti të mahnitshëm.

Le të pimë një kafe turke në Stamboll se Max Travel ka një super ofertë per shetitje ne Stamboll

Pavarësisht nëse jeni të etur për kafe turke ose kërkoni për disa përzierje vërtet unike çaji turk, ky qytet i larmishëm kulturor ka diçka për të gjithë.

Këtu janë disa nga kafenetë më të mira në Stamboll që me siguri do t’ju vjedhin zemrën me atmosferat e tyre tërheqëse dhe mjediset simpatike.

1. Mandabatmaz

E vendosur në një rrugë anësore të ngushtë në Beyoğlu, Mandabatmaz ruan reputacionin e tij prej kohësh si një vend i njohur në Stamboll për të shijuar një filxhan kafe autentike turke. Emri i tij përkthehet në “buallin nuk do të fundoset”, duke iu referuar shkumës shtesë mbi kafenë e saj, e cila konsiderohet të jetë një tregues i shijes së tij të mirë. Brenda, kuzhina e hapur lejon një aromë të hollë të mbushë dyqanin e vogël në çdo kohë. Dhe teknika e prodhimit të firmës së kafenesë, e cila konsiston në shtimin e ujit të nxehtë në tigan në vend të të ftohtë, është praktikuar që nga viti 1967.

 

2. Şark Kahvesi

Şark Kahvesi është një klasik i vërtetë në Stamboll dhe ka funksionuar për më shumë se gjysmë shekulli në Pazarin e Madh historik. Dikur një vendstrehim i esnafëve (artizanëve) të pazarit, tani është një pikë e nxehtë për turistët që bëjnë pauza pazari. Brendësia është nostalgjike, e kompletuar me tavolina dhe karrige druri, mbulesa tavoline shumëngjyrëshe anadollake, antike dhe foto me korniza bardh e zi. Kafja këtu gatuhet në zjarr me rërë dhe në cezve tunxhi. E vendosur në një nga rrugët më të frekuentuara të Pazarit të Madh, kjo kafene është një vend i përsosur për të parë dhe për t’u çlodhur me një kapuçino dhe një shije turke përpara se të vazhdoni të eksploroni dyqanet.

 

3.Pierre Loti Café

E emëruar sipas poetit dhe shkrimtarit francez të shekullit të 18-të Pierre Loti – një dashnor i Stambollit që dikur jetonte në lagjen Eyüp – kjo kafene ndodhet në majë të një kodre me pamje të mrekullueshme të Sarayburnu dhe Bririt të Artë. Stafi këtu vesh rroba tradicionale osmane dhe shërben kafe në filxhanë të zbukuruar. Zona e hapur në kodrën jashtë kafenesë, e cila mund të strehojë deri në 1400 persona, është e preferuara e turistëve, veçanërisht në muajt e verës.

 

4.Fazıl Bey’s Turkish Coffee

Fazıl Bey’s Turkish Coffee ofron një përvojë tradicionale kafeje në pazarin e gjallë Kadıköy. Duke u sjellë banorëve të Stambollit hitin e tyre të përditshëm të kafeinës që nga viti 1923, dyqani popullor është një nga më të vjetrit të qytetit dhe ka disa vendndodhje. Dyqani komod dykatësh ka aparate kafeje antike me shkëlqim që bluajnë dhe pjekin markën e tij speciale. Duke luajtur këngë që kapin thelbin e muzikës popullore turke, kjo kafene shërben një përzgjedhje të gjerë të shijeve të kafesë, duke përfshirë opsione më eksperimentale me mastikë ose kardamom.

5. Tarihi Bagdat Kuru Kahvecisi

Tarihi Bagdat Kuru Kahvecisi është një kafene shumë historike turke e vendosur në rrugën Badgat. Këtu mund të shijoni dhe shijoni kafen e shijshme turke si dhe ato me mastikë çamçakëz.

Kafja turke është e njohur për shijen dhe llojet e saj të ndryshme që ofron. Disa nga llojet më të njohura të kafesë turke përfshijnë:

 1. Menengiç: Kjo është një kafe e bërë me kokrra të ndryshme nga kafeja tradicionale. Përdor bimët e një peme terebinthus të gjetur në Turqinë juglindore dhe ka një shije më frutash se kafeja normale. Nuk përmban kafeinë dhe është një delikatesë lokale.

 2. Dibek: Kafja turke Dibek është e njohur për faktin se bluhet me gurë, duke i dhënë shijen dhe aromën e saj unike. Është më e lehtë dhe e trashë se kafeja tradicionale turke, dhe gatuhet ndryshe duke përdorur ujë të nxehtë.

 3. Gatimi në Rërë, Qymyr, ose Hi: Kafeja turke mund të gatuhet në mënyra të ndryshme, duke përfshirë gatimin në rërë, qymyr, ose në hi. Çdo mënyrë gatimi ka ndikim në shijen e përfunduar të kafesë.

 4. Kafe me Mastikë Çamçakëz (Damla Sakızlı): Për t’iu shtuar një aromë të veçantë, kafeja turke mund të përzieret me mastikë çamçakëz ose aditiva të tjerë të shijshëm si çokollata, kardamom, vanilje, lajthi dhe karamel.

 5. Kafeja Mirra: Kjo është një kafe më e fortë dhe pak e hidhur, me kokrra që piqen dy herë. Mund të shtohen shije të tjera si kardamomi për të kompensuar hidhërimin, dhe është e njohur për konsumimin në juglindje të Turqisë.

Këto lloje të ndryshme të kafesë turke shpërndahen nëpër kafenetë e Stambollit dhe ofrojnë një gamë të gjerë të shijeve dhe aromave për të eksploruar në këtë qytet të pasur me traditë kafeneje.

Llojet e kafesë turke

Kafeja turke prodhohet tradicionalisht në një enë të quajtur “cezve” e cila është prej bakri ose bronzi. Kokrrat e kafesë bluhen në një pluhur shumë të imët dhe zihen me ujë dhe sheqer. Ka lloje të ndryshme kafeje turke, bazuar në sasinë e sheqerit të përdorur, strukturën dhe aromën.

 • Sade: Sade është një kafe e thjeshtë turke pa sheqer. Shërbehet në një filxhan të vogël me bazën në fund.
 • Orta: Orta do të thotë “e mesme” në turqisht. Kjo lloj kafeje bëhet me një sasi të moderuar sheqeri dhe është më pak e hidhur se sade.
 • Sekerli: Sekerli është një kafe e ëmbël turke me një sasi të madhe sheqeri. Është një zgjedhje popullore në mesin e atyre që kanë një dhëmb të ëmbël.
 • Az Sekerli: Az sekerli është një kafe turke e ëmbëlsuar lehtë me vetëm një sasi të vogël sheqeri.

 

Si të pini kafe turke

Pirja e kafesë turke është një formë arti në vetvete. Zakonisht shërbehet me një gotë ujë për të pastruar qiellzën para dhe pas pirjes. Ja se si të pini kafe turke si profesionist:

 • Mbajeni filxhanin nga buzë, pasi trupi i filxhanit mund të jetë shumë i nxehtë.
 • Pini kafen ngadalë dhe lëreni llumin të vendoset në fund.
 • Mos e përzieni kafen, pasi llumi duhet të vendoset në fund.

Kur të keni mbaruar së piri, kthejeni filxhanin me kokë poshtë në tigan për të parë pasurinë tuaj. Kafeja turke përdoret shpesh për të treguar fatin dhe modelet që bëjnë llumrat e kafesë mund të zbulojnë mesazhe të ndryshme.

 

Përfitimet shëndetësore të kafesë turke

Kafeja turke nuk është vetëm e shijshme, por ka edhe përfitime shëndetësore. Disa nga këto përfitime përfshijnë:

 • Rrit energjinë: Kafja turke përmban kafeinë, e cila mund t’ju ndihmojë të ndiheni më vigjilentë dhe të zgjuar.
 • Antioksidantë: Kafja turke është e pasur me antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në luftimin e sëmundjeve dhe për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm.
 • Ul rrezikun e Alzheimerit: Studimet kanë treguar se pirja e kafesë turke mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes Alzheimer.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger