Gadishulli i Bodrumit i Turqisë është një pikë e nxehtë e verës në detin Egje. Si për turistët që kërkojnë një pushim të qetë me diell dhe në det, plazhet e shpërndara përgjatë vijës bregdetare këtu janë një nga vendet më të mira të Turqisë për t’u vizituar.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe kaloni momente te mrekullueshme me familjen tuaj në Bodrum.

Për familjet që kërkojnë një plazh me një vijë bregdetare gradualisht, të sigurt për të vegjlit për t’u spërkatur, plazhet e Bitez dhe Gümbet janë atraksionet kryesore turistike në këtë rajon.

 

1. Plazhi i Bitezit

Ky plazh në formë patkoi është i preferuari i familjeve që pushojnë, sepse uji është veçanërisht i qetë për shkak të pozicionit të tij të mbrojtur. Vija bregdetare po mbyllet gradualisht, duke siguruar një mjedis të sigurt dhe të cekët për anëtarët më të vegjël të familjes për të shijuar detin.

Plazhi i gjatë dhe i ngushtë është një përzierje e rërës së ngjeshur dhe zallit dhe është i mbushur me restorante dhe hotele, ku secili kontrollon pjesën e vet të shezlloneve dhe hijeve në breg.

 

2. Plazhi i Ministrisë së Turizmit dhe Kulturës Içmeler

I ndërtuar dhe operuar nga Ministria e Turizmit dhe Kulturës së Turqisë, ky plazh publik falas, katër kilometra në jug të qytetit të Bodrumit, në rrugën për në fshatin Içmeler, u hap në vitin 2021.

Ky është destinacioni i preferuar i një notari vendas, pasi po hyni drejtpërdrejt në ujë të thellë. Si i tillë, nuk është vendi më i mirë për notarët e pasigurt dhe familjet që udhëtojnë me fëmijë shumë të vegjël.

Platforma qendrore ka një kafene-restorant me çmime të mira, ndërsa platformat e poshtme përreth mbajnë shezllone dhe hije të shumta. Njëra platformë është bërë që të duket si një plazh i vogël me rërë të butë dhe të bardhë që është importuar nga gjetkë (plazhet natyrore të Bodrumit nuk e kanë këtë lloj rëre).

 

3. Plazhi Ortakent

Plazhi kryesor është një plazh i gjatë, i lakuar e thellësi të mirë, kështu që është një zgjedhje kryesore për notarët. Plazhi në vetvete është shumë i ngushtë. Ana perëndimore është e veshur me restorante dhe hotele që ofrojnë shezllone dielli dhe hije përpara, ndërsa ana lindore e gjirit është një plazh publik plotësisht falas me hije dielli të shpërndara përgjatë rërës.

Vetëm në perëndim është Camel Beach, i cili ka një tarifë hyrje. Kjo përfshin dhënien me qira të shezlloneve, dhe një pjesë e saj mund të blihet për ushqim dhe pije freskuese në plazh. Ka shumë zgjedhje restorantesh dhe disa operatorë të sporteve ujore.

 

4. Plazhi Gümbet

Një nga plazhet më të gjalla të Gadishullit të Bodrumit, Gümbet tërheq një turmë ndërkombëtare vizitorësh çdo verë. Ky është një plazh shumë i gjatë dhe më i gjerë se shumica e të tjerëve në zonë, i rrethuar nga pemë dhe me shumë rërë.

Ana perëndimore e gjirit është e veshur me hotele dhe restorante me shezllone dielli. Gjysma lindore e plazhit, me pamje deri te mullinjtë e vjetër të erës së Bodrumit në majë të kodrës prapa, është një plazh plotësisht publik me diell falas dhe  roje shpëtimi në patrullë gjatë periudhave të ngarkuara.

Megjithatë, Gümbet nuk do t’i përshtatet të gjithëve. Muzika tepër e zhurmshme që shpërthen nga hotelet dhe restorantet e bregdetit e bën këtë të shmanget nëse jeni duke kërkuar për një arratisje më të qetë.

 

5. Plazhi i qytetit të Bodrumit

Nëse jeni duke qëndruar në një hotel në qytetin e Bodrumit, ka dy plazhe përballë qytetit qendror. Shumë vizitorë që qëndrojnë në qendër të Bodrumit nuk ndiejnë nevojën për të shkuar më larg për të bërë banja dielli dhe not.

 Plazhi qendror shtrihet në lindje drejt skelës nga Kalaja e Shën Pjetrit. Vija e ngushtë bregdetare është kryesisht me zall dhe mbështetet nga restorante që ofrojnë shezllone dhe hije me qira në bregdet. Ka pamje të shkëlqyera të kështjellës nga kjo pjesë e bregut, kështu që është një vend i zhurmshëm në mbrëmje.

Duke u nisur në lindje nga skela, është vetëm një shëtitje e shkurtër për në plazhin Kumbahçe, ku shumica e vendasve nisen për kushte të mira noti. Uji është i pastër, dhe me një thellësi të mirë pranë vijës bregdetare. Ky plazh me rërë i drejtuar nga këshilli lokal i qytetit, ka si shezllone dielli me qira falas për vizitorët që janë të lumtur të hedhin peshqirin e tyre.

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!