Marmaris është i njohur kryesisht për pushimet e tij Ultra All Inclusive në resorte te ndryshme, të cilat fokusohen plotësisht te dielli dhe rëra. Përtej plazhit, ka shumë gjëra të tjera për të bërë rreth këtij qyteti. Gjiri mahnitës Marmaris ndodhet pikërisht aty ku takohen Deti Egje dhe Mesdheu dhe është i rrethuar me ishuj dhe nga gadishuj.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe kaloni momente te mrekullueshme me familjen tuaj

Rrënojat e epokës klasike të Kaunos dhe Knidos, ishulli grek i Rodosit dhe shumë vende më të vogla historike, janë të gjitha brenda një dite të lehtë udhëtimi nga qyteti.

Max Travel ka pergaditur një listë të gjërave kryesore për të bërë në Marmaris.

1. Lundroni përgjatë bregut me një jaht

Marmaris bëri emrin e tij turistik për shkak të pozicionit të tij kryesor bregdetar, përballë një porti të bukur. Prandaj, çuditërisht, mënyra më e popullarizuar për të përjetuar peizazhin e harlisur të bregdetit të Gjirit të Marmaris është të shkoni në ujë. Ka shumë turne me varkë për të zgjedhur. Në vetëm një kohë të shkurtër në qytet, turne njëditore në grup me varka të mëdha lundrojnë rreth ishujve të Gjirit të Marmaris, duke u ankoruar përgjatë bregut për ndalesa noti. Gjatë gjithë verës, udhëtimet me vela nisen nga porti Marmaris, duke u nisur nga lindja përgjatë bregut të dendur me pyje për në Fethiye ose Göcek ose për të lundruar rreth ishujve Dodekanezë të Greqisë.

 

2. Eksploroni qytetin e vjetër dhe kështjellën e Marmaris

Marmaris mund të jetë një qytet turistik i plotë, por ka gjithashtu histori për të eksploruar. Edhe nëse i keni kushtuar pushimet tuaja shtrirjes në plazh, ose jeni në qytet vetëm për një natë përpara se të niseni lundrimin, sigurohuni që të vizitoni zonën e qytetit të vjetër të Marmaris.

Duke e ngritur atë mbi port, Kështjella Marmaris dhe korsitë me kalldrëm të qytetit të vjetër janë atraksionet kryesore historike të qytetit

 

3. Udhëtim ditor në Rodos

Ishulli grek i Rodosit, më i madhi nga ishujt Dodekanezë, është vetëm një orë udhëtim larg.

Duke qenë kaq afër, biletat e transportit njëditore vajtje ardhje e bëjnë këtë ishull grek një nga vendet më të njohura për t’u vizituar gjatë qëndrimit në Marmaris. Me vetëm një ditë, përqendroni vizitat tuaja në qytetin e Rodos, ku të gjitha atraksionet kryesore turistike janë të përqendruara në një distancë të lehtë në këmbë nga porti ku zbarkoni

 

4. Shkoni në plazh përgjatë gjirit Marmaris

Plazhet më të mira në zonën e Marmaris janë të gjitha jashtë qytetit, me pika përgjatë vijës bregdetare kodrinore, të veshur me pyje pishe.

Plazhi Turunç (20 kilometra në jugperëndim nga Marmaris) dhe Içmeler (10 kilometra në jugperëndim nga Marmaris) kanë breza të ngushtë me rërë që kalojnë përgjatë gjireve të mbrojtura. Falë vijës bregdetare të cekët, të dyja ofrojnë not të sigurt për të vegjlit, duke i bërë ata zgjedhje të shkëlqyera plazhi për familjet.

Mënyra më e shpejtë për të hyrë në të dy plazhet nga qyteti i Marmaris është me taksi ujore, të cilat kalojnë rregullisht midis portit të Marmaris dhe plazheve gjatë gjithë ditës gjatë muajve të verës.

 

5. Lundrim përgjatë lumit Dalyan

Qyteti i vogël i Dalyan është 90 kilometra në lindje nga Marmaris. Lundrimet me vark, përgjatë lumit dredha-dredha Dalyan, i cili rrethon qytetin, janë aktiviteti kryesor gjatë kohës që jeni këtu.

Peizazhi përgjatë lumit është dramatik, me brigjet e larta të shkëmbinjve që mbajnë fasadat e varreve të zbukuruara të prera në shkëmb. Varret datojnë midis shekujve IV dhe II para Krishtit.

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!