Ndër gjërat më të mira për të bërë në Kas janë të shijoni pamjet e plazheve të tij bukur të thyer dhe të shkoni përtej kufirit turko-grek, vetëm një udhëtim me varkë. Ky qytet simpatik bregdetar në bregun e Mesdheut në Turqinë jugperëndimore ofron një kombinim të mrekullueshëm të historisë së lashtë.

Max Travel ka shume oferta te volitshme per pushimet tuaja kete vite.

Jo shumë larg Qytetit të Vjetër shtrihet Antiphellos e lashtë, nga ku mund të shihni pamje mahnitëse të qytetit, Detit Mesdhe dhe perëndime të mrekullueshme të diellit nga maja e teatrit helenistik. Përtej qytetit, pasuria e thesareve historike vazhdon rreth brigjeve të ishujve ekzotikë  me relike të fundosura që mund t’i shihni në thellësi të cekëta.

 

1. Plazhet e Kasit

Plazhet e Kas vijnë në një përzierje të larmishme, me ujëra të pastër kristal, falë bregut që është kryesisht me guralecë, ato janë kartolina. Megjithatë, ka edhe plazhe me rërë të shkëlqyera për familjet me fëmijë të vegjël.

Një plazh në Kas është Patara, një copëz rëre e artë midis shkëmbinjve gjigantë, të lartë gëlqerorë. Plazhi Akcagerme, afër qendrës së qytetit, është një nga plazhet tipike me guralecë që është i bukur dhe ka ujëra të qetë dhe të notueshëm. Më pas janë plazhet më të largëta, si Limanagzi, i cili është kënaqësia e një snorkelisti me ujërat, shtëpia e jetës së larmishme detare.

 

2. Blue Grotto

Blue Grotto është emri i një shpelle detare në ishullin grek të Kastellorizo, e cila është vetëm një udhëtim me varkë në jugperëndim nga Kas. Vetë shpella është në anën e largët juglindore të ishullit dhe zakonisht do të jeni në gjendje të zbrisni nga varka dhe të notoni përmes një hapjeje të ngushtë për të marrë shpellën spektakolare në të gjithë lavdinë e saj.

Uji është i pastër kristal, me nuancat vezulluese të blusë nga rrezet e diellit të thyera. Ju mund të konsideroni të rezervoni një udhëtim me varkë në Shpellën Blu nga Kas. Udhëtimi në det zgjat rreth 1 orë.

Adressa: Blue Grotto, Megisti 851 11, Greece

 

3. Qyteti i lashtë Antiphellos

Qyteti i Lashtë Antiphellos, me qendrën e tij të madhe të një amfiteatri helenistik në perëndim të qendrës së qytetit, është një nga ikonat kryesore të Kasit. Amfiteatri ka pamje nga deti dhe malet përreth. Një nga perëndimet e diellit më spektakolare në Kas është për t’u shijuar nga maja – megjithatë, do të duhet të ngjitesh mbi 50 rreshtat e ndenjëseve për ta arritur atë.

Në ditët e sotme, është një nga vendet e shkëlqyera të ngjarjeve dhe shfaqjeve në natyrë në Kas, megjithëse do të duhet të kontrolloni paraprakisht me oraret për të gjetur se cilat blerje biletash kërkohen. Është falas për të hyrë në ditët e rregullta, kur nuk ka ngjarje të veçanta.

Adressa: Andifli, 07580 Kas, Antalya, Turke

 

4. Pazari i Kasit

Shitësit shesin gjithçka, nga moda dhe bizhuteri argjendi të punuara me dorë në vend, deri te qilimat dhe punimet e qelqit likian.

Krahas shfletimit dhe pazareve, Pazari i Kas ofron një treg të këndshëm me radhët simpatike të shtëpive tradicionale midis dyqaneve që kanë ballkone prej druri të mbushura me bugainvilae. Rrugët e Kas-it janë të mbushura me monumente historike dhe sapo të arrini në majë të kësaj rruge, do të takoni Kral Mezarı (Varri i Mbretit) i ruajtur mirë i shekullit të 4-të para Krishtit, me mbishkrimet e tij të pastra.

Adressa: Andifli, Doğruyol Cd. Nr 10, 07580 Kas, Antalia, Turqi

 

5. Qyteti i Vjetër i Kas-it

Qyteti i Vjetër i Kas-it është vendi për t’u rikthyer pasi dielli fundoset pas kodrave dhe teatrit antik në perëndim. Ka mbi një duzinë bare të vogla që rreshtojnë portin e vjetër dhe disa të fshehura nëpër rrugët më të vogla të degëzuara si Topçu Sokak dhe Öztürk Sokak.

Shkoni te kafeneja dhe bari paksa i sofistikuar Red Point për një kombinim të shkëlqyeshëm të koktejeve të punuara me mjeshtëri dhe ushqimit turk. Kafeneja Barcelona ka një bar plotësisht të pajisur dhe është një vend i këndshëm për t’u mbledhur me shoqëri të mire.

 Për muzikë live, Echo Bar në anën e kundërt të portit të vjetër është një bast i mirë, me birrë në rubinet dhe ‘festivale’ të rregullta xhaz dhe blues.

 

Mos prisni më, kontaktoni tani Max Travel dhe merrni ofertën më të mirë për pushime.

Looks like you have blocked notifications!