Gadishulli i bukur i Bodrumit në bregun jugperëndimor të Turqisë dhe është një zgjedhje e shkëlqyer ikjeje për familjet me fëmijë. Me një shtrirje bregdetare në kufi me detin Egje dhe me brigje të pastra, me rërë dhe natyrë të pacenuar, Bodrum është një shesh lojërash gjigante që do t’i mbajë të gjithë të zënë dhe të lumtur, nga të vegjlit tek adoleshentët dhe të rriturit aventurierë.

Merrni tani oferten e Max Travel, dhe kaloni momente te mrekullueshme me familjen tuaj në Bodrum.Ndërsa fëmijët e vegjël spërkaten në ujërat e qeta, adoleshentët mund të provojnë një sërë sportesh ujore. Dhe të gjithëve do t’ju pëlqejnë një udhëtim me varkë ose një ekskursion jashtë rrugës 4×4 rreth gadishullit piktoresk të Bodrumit. Ka gjithashtu shumë tregje lokale dhe parqe tematike rekreative për të eksploruar. Përpara se të paketoni valixhet dhe të përgatiteni për një pushim të këndshëm familjar, shikoni këtë listë të gjërave më të mira për të bërë me fëmijët në Bodrum.

 

1. Kështjella e Bodrumit dhe Muzeu i Arkeologjisë Nënujore

Kështjella madhështore e Bodrumit e shekullit të 15-të dhe Muzeu i Arkeologjisë Nënujore ngjitur me të është një atraksion magjepsës dhe unik për një shëtitje tërheqëse, gjithë-ditore në Gadishullin e Bodrumit. Fëmijët mund të mësojnë fakte rreth historisë së Bodrumit dhe të eksplorojnë jetën detare, si dhe të shikojnë koleksionin magjepsës të muzeut të relikteve të ruajtura të anijeve antike.

Prindërit duhet të kenë parasysh se kështjella nuk është miqësore me karrocat, pasi ka shumë shkallë të pjerrëta për t’u ngjitur. Planifikoni vizitën tuaj herët në mëngjes ose vonë pasdite, sepse shumë dhoma dhe kulla mbyllen rreth mesditës që stafi të hajë drekë.

Adressa: Çarşı, 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

 

2. Plazhi Gumbet

Plazhi Gumbet në gadishullin e Bodrumit krenohet me 1 km rërë të butë të artë, ujë të sigurt, të qetë dhe hije të bollshme, duke e bërë atë mjedisin ideal për vizitorët me fëmijë. Ndërsa të vegjlit me kënaqësi spërkaten në cekëtat e qeta, adoleshentët mund të regjistrohen në ski në ujë, shëtitje me varkë me banane, pedalime, peshkim me flutura dhe madje edhe shëtitje me vela.

Adressa: Gümbet, 48400 Bodrum, Muğla, Turqi

 

3. Aqua Park Bodrum në Ortakent

Bodrum Aquapark Ortakent shtrihet rreth 9 km në veriperëndim të qendrës së qytetit të Bodrumit. Një nga parqet ujore më të mëdha në gadishullin e Bodrumit, ai mbulon një sipërfaqe prej mbi 40,000 metrash katrorë dhe kombinon udhëtime me adrenalinë që adoleshentët mund të shijojnë me pishina relaksuese me valë dhe një xhakuzi të madh.

E krijuar duke pasur parasysh anëtarët e rinj të familjes, pishina e saj 400 metra katrore me 3 nivele përfshin biçikleta uji, rrëshqitje uji dhe një bungee për fëmijë. Adoleshentët mund të argëtohen në festat me shkumë të Bodrum Aquapark Ortakent. Pas disa orësh eksperiencash emocionuese, bëni një pushim në një nga restorantet e ushqimit të shpejtë ose në shezlongët dhe qeset me fasule të vendosura rreth parkut. Mos harroni të merrni krem kundër diellit.

Adressa: Ortakentyahşi, Bekiroğlu Cd. 6 A, 48420 Bodrum/Muğla, Turqi

 

4. Fun Town Yahsi Park në Ortakent

Fun Town Yahsi Park është një destinacion miqësor për familjen në Gadishullin e Bodrumit. Është vendi i preferuar për aktivitete në natyrë, në të cilat pëlqejnë të kënaqen edhe të rriturit. Parku ofron karting, pingpong, lojëra me bojë dhe kalërim, si dhe shesh lojërash për fëmijë.

Vendndodhja e tij në Ortakent, një qytet pushimi rreth 12 km në perëndim të qendrës së qytetit të Bodrumit, e bën atë një udhëtim të lehtë ditor për fëmijët e të gjitha moshave.

Adressa: Yahşi, nr, Hortma Cd. Nr. 9, 48400 Muğla, Turqi

 

5.Kalërim në Bodrum

Kalërimi nëpër mjedisin natyror mahnitës të Gadishullit të Bodrumit është një përvojë e paharrueshme si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët. Gjurma kalon nëpër pyjet me pisha, përgjatë lumenjve malorë dhe peizazheve të bukura të fshatit. Ju gjithashtu do të keni mundësinë të bëni një pushim në një lumë.

Kuajt janë të stërvitur mirë, prandaj të përshtatshëm për kalorës fillestarë dhe me përvojë. Dhe përpara se të filloni, do të informoheni me udhëzimet e nevojshme të sigurisë së kalërimit dhe do t’ju jepet një helmetë e detyrueshme. Fëmijët nën moshën 6 vjeç mund të ulen para një të rrituri shoqërues.

Adressa: Bodrum, Turqi

 

Vetem me Max Travel mund të shijoni plazhin dhe bukuritë e Bodrumit me familjen tuaj, kontakto tani dhe perfito nga oferta e Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!