Egjipti është një nga qytetërimet më të vjetra në tokë. Me një histori 5000-vjeçare që strehon dy nga shtatë mrekullitë e lashta të botës, Egjipti ofron romancën dhe intrigën e një epoke të shkuar të udhëtimeve.

Përvoja juaj e radhës duhet të jetë patjetër me ofertën Max Travel në Egjipt.

Egjipti është një destinacion magjepsës për vizitorët nga e gjithë bota, me një histori të pasur, kulturë të larmishme dhe shumë mrekulli natyrore dhe të bëra nga njeriu për t’u eksploruar.

Këtu janë më shumë arsye për ta vendosur Egjiptin në listën tuaj të pushimeve…

1. Historia e lashtë

Egjipti i lashtë ishte një nga qytetërimet më të përparuara në botë, me një histori të pasur që përfshin mbi 3000 vjet. Gjatë gjithë kësaj historie të gjatë dhe komplekse, Egjipti i lashtë prodhoi disa nga arritjet më të qëndrueshme të qytetërimit njerëzor.

Egjipti është shtëpia e disa prej vendeve më të famshme historike të lashta në botë, duke përfshirë:

 

Piramidat e Gizës

Piramidat e Gizës janë disa nga monumentet më të famshme në botë, me tre piramida masive. Tre piramidat kryesore u ndërtuan si varre për faraonët Khufu, Khafre dhe Menkaure, dhe ata janë emëruar sipas këtyre faraonëve. Piramidat u ndërtuan duke përdorur miliona blloqe gëlqerore dhe graniti, disa prej të cilave peshonin deri në 80 tonë secila, dhe ato fillimisht ishin të mbuluara me një shtresë të lëmuar prej guri gëlqeror të bardhë.

 

Sfinksi i Madh

Kompleksi i Gizës përfshin gjithashtu Sfinksin e Madh, një statujë gjigante e një luani me kokë. Ju mund të eksploroni kompleksin në këmbë, të bëni shëtitje me deve apo edhe të hyni Brenda për të parë dhomat e brendshme. Mbetet një nga destinacionet turistike më të njohura dhe më mahnitëse në botë.

 

Muzeu i Egjiptit

Muzeu Egjiptian, i vendosur në zemër të Kajros, është një nga muzetë më të rëndësishëm dhe mbresëlënës në botë, që shfaq thesaret e Egjiptit të lashtë. Muzeu përmban mbi 120,000 artefakte nga periudha të ndryshme të historisë egjiptiane, duke përfshirë periudhat faraonike, greko-romake dhe islame.

 

Lugina e Mbretërve

Lugina e Mbretërve është një varrezë mbretërore, e vendosur në bregun perëndimor të lumit Nil në Luxor, ku përmban mbi 60 varre te faraoneve me te famshë në bregun perëndimor të lumit Nil në Luxor, Egjipt. Një vizitë në Luginën e Mbretërve mbetet një nga destinacionet kryesore turistike në Egjipt.

 

Luxor

Luxor njihet si “muzeu më i madh në botë në ajër të hapur” dhe u ofron vizitorëve mundësinë për të eksploruar mbetjet e tempujve dhe monumenteve antike.  Në qytetin e ndërtuar në brigjet e lumit Nil, ka dhjetëra tempuj dhe monumente historike. Tempujt e Karnakut në këtë qytet janë vendet më të vizituara në Egjipt pas piramidave.

 

2. Lumi Nil

Lumi Nil është lumi më i gjatë në botë, që shtrihet mbi 11 vende të Afrikës. Në Egjipt, Nili është një burim natyror jetësor dhe një atraksion i madh turistik, duke tërhequr miliona vizitorë çdo vit.

Një nga mënyrat më të njohura për të përjetuar Nilin është përmes një lundrimi në lumin Nil, i cili u lejon vizitorëve të pushojnë dhe të shijojnë peizazhet mahnitëse dhe monumentet historike përgjatë brigjeve të lumit.

Këto lundrime zakonisht zgjasin disa ditë dhe vizitorët mund të eksplorojnë vende përgjatë lumit, të cilat ofrojnë një paraqitje të shkurtër të jetës dhe kulturës tradicionale egjiptiane.

Vizitorët gjithashtu mund të bëjnë një shëtitje tradicionale me varkë felucca përgjatë Nilit për të përjetuar lumin. Feluccas janë varka tradicionale me vela prej druri që janë përdorur në Nil për mijëra vjet. Lumi Nil është një destinacion që duhet parë për këdo që viziton Egjiptin.

 

3. Deti i Kuq

Deti i Kuq është një destinacion popullor turistik në Egjipt, i njohur për ujërat e tij të pastër kristal, shkëmbinjtë koralorë shumëngjyrësh dhe jetën e bollshme detare.

Vizitorët mund të shijojnë një sërë aktivitetesh, nga snorkeling dhe zhytje në skuba deri te relaksimi në plazh dhe eksplorimi i qyteteve dhe atraksioneve aty pranë. Vizitorët gjithashtu mund të bëjnë një turne me varkë me fund xhami për të parë shkëmbinjtë koralorë dhe jetën detare pa u lagur.

Në përgjithësi, Deti i Kuq është një destinacion i domosdoshëm për këdo që është i interesuar në sportet ujore, relaksimin dhe jetën detare, duke ofruar një përvojë unike dhe të paharrueshme në Egjipt.

 

4. Peizazhet e shkretëtirës

Egjipti është shtëpia e shtrirjeve të gjera të shkretëtirës, duke përfshirë Saharanë, e cila ofron peizazhe mahnitëse natyrore dhe përvoja unike si shëtitjet me deve dhe sandboarding.

Disa nga destinacionet më të njohura të shkretëtirës në Egjipt përfshijnë:

 • Shkretëtira perendimore: Eshtë shkretëtira më e madhe në Egjipt, duke mbuluar një sipërfaqe prej rreth 680,650 kilometra katrorë.
 • Shkretëtira Lindore: Karakterizohet nga terreni shkëmbor dhe luginat e thella dhe është shtëpia e disa depozitave të rëndësishme minerale.
 • Shkretëtira e Sinait: e vendosur në gadishullin e Sinait, mbulon një sipërfaqe prej rreth 60,000 kilometra katrorë. Shkretëtira është kryesisht shkëmbore dhe malore, dhe është shtëpia e disa vendeve të rëndësishme fetare dhe historike.

Në përgjithësi, peizazhet e shkretëtirës së Egjiptit ofrojnë një përvojë unike dhe të paharrueshme për vizitorët, me bukuri mahnitëse natyrore, histori antike dhe një ndjenjë të qetësisë së botës tjetër.

 

5. Kuzhina tradicionale në Egjipt

Me receta që datojnë mijëra vjet në Egjiptin e lashtë, ushqimi egjiptian është një nga kuzhinat më unike dhe magjepsëse të Afrikës. Kuzhina egjiptiane është e njohur për shijet e saj të pasura, erëzat dhe përbërësit unikë.

Këtu janë disa nga pjatat më të njohura dhe tradicionale në Egjipt:

 • Foul Mudammas
 • Koshary
 • Hamam Mahshi
 • Tarb
 • Molokhiya
 • Hawawshi

Juve ju mbetet vetem të provoni shijet e ndryshme të ushqimeve tradicionale të Egjiptit.

 

6. Hurghada

Është një destinacion i këndshëm pushimesh me hotele luksoze dhe më modeste. Qyteti është spektakolar dhe është i njohur për plazhet e tij. Për më tepër nëse jeni duke kërkuar për një pushim të këndshëm, Hurghada është vendi i duhur.

Këtu janë disa nga gjërat kryesore për të bërë në Hurghada për vizitorët

 • Snorkeling dhe zhytje
 • Plazhet
 • Udhetime me varke
 • Turne ne shkretetire
 • Jeta e natës

Me plazhet e tij mahnitëse, shkëmbinjtë koralorë dhe peizazhet e shkretëtirës, ka diçka për të gjithë në këtë pikë të njohur turistike.