Pa dyshim, Ishujt e Princave, të njohur më parë si Ishujt Prinkipos, janë vendi më i bukur në Stamboll (veçanërisht gjatë pranverës). Ishujt që përbëjnë Ishujt e Princave janë të mbushur me vila historike të vendosura mes pishave. Mund të ngasësh lehtësisht një biçikletë vetëm pesë minuta për të arritur në plazh, si dhe të përjetosh kulturën e ishullit të gjitha brenda një udhëtimi të shkurtër me traget nga qendra e Stambollit!

Përjetoni një ditë në parajsën e Stambollit me ofertën më të mirë nga Max Travel  për një shëtitje 3 ditë në Stamboll.

Është e mundur të ndjeni dy gjëra shumë të ndryshme ndërsa jeni në Büyükada. Mund të ndiheni sikur po vizitoni një ishull simpatik të Egjeut ose një stacion autobusi të mbushur me njerëz. Ne përgatitëm një itinerar për ju që të përjetoni anën më të mirë të Büyükada-s brenda vetëm një dite. Gjithçka është renditur sipas renditjes që ne mendojmë se duhet t’i bëni ato.

 

1. Mëngjesi në ishull

Ejani në ishull të uritur dhe do të jeni në gjendje ta filloni ditën tuaj me një mëngjes në ishull. Me “mëngjes në ishull”, nuk është diçka shumë e veçantë, veçanërisht nëse tashmë jeni përshtatur me mëngjesin turk. Por edhe vetëm të hani bukë dhe djathë në ishull do të ndjeheni ndryshe. Eshte e veshtire per tu shpjeguar knaqesia qe do perjetoni.

 

2. Vendos nëse dëshiron  të notosh

A është ishulli Buyukada i sigurt për të notuar? Shumica e Stambollitëve përmbahen nga noti në detin Marmara, vendasit e Buyukada, pothuajse notojnë çdo ditë dhe kjo është gjëja e tyre e preferuar për të bërë. Nëse dëshironi të notoni në Büyükada, atëherë gjëja më e mirë për të bërë është të merrni një varkë dhe të dilni për të notuar atë ditë.

 

3. Merr me qira një biçikletë dhe bëj rrugën drejt majës

Ju sugjerojmë të merrni me qira një biçikletë sapo të vini këmbë në ishullin Büyükada dhe të shpëtoni nga turmat përgjatë bregut dhe në pazar. Shkoni në majë pa humbur shumë kohë. Gjatë rrugës, do të kaloni nëpër rrugë plot me bukuri magjepsëse dhe do të mund të merrni frymë në ajrin e ëmbël mes pishave. Ne mund t’ju garantojmë se mënyra më e mirë për të shëtitur nëpër Büyükada është me biçikletë. Kjo është këshilla më e mirë që mund t’ju japim për gjërat për të bërë në Buyukada.

Disa paralajmërime të rëndësishme

  • Mos harroni të kontrolloni frenat përpara se të merrni me qira biçikletën tuaj.
  • Duhet të shkoni në qendër të Lunaparkut për të nisur këtë turne. Kjo është pika fillestare për turneun e madh dhe të vogël. Mos u shqetësoni, ka shenja që do t’ju drejtojnë në drejtimin e duhur.
  • Rruga Nizam është e bukur, por është mjaft e mbushur me turistë dhe çiklistë.
  • Gjithashtu nuk ka asnjë shteg biçikletash. Të gjitha automjetet dhe biçikletat përdorin të njëjtën rrugë. Vetëm të jenë të vetëdijshëm.

 

4. Lundroni në rrugët nostalgjike plot pallate madhështore

Nëse jeni duke ecur me biçikletë, atëherë mund të lundroni në ishull sipas dëshirës tuaj. Apeli kryesor i ishullit Büyükada janë pallatet historike dhe të dekoruara me zbukurime të bëra prej druri. Pallatet më të bukura në ishull janë të përqendruara në rajonin e Nizamit, por ka edhe disa struktura të bukura në lagjen Maden.

 

5. Kisha Aya Yorgi në kodrën Aya Yorgi

Për të arritur në Aya Yorgi, së pari duhet të pedaloni në zonën e Lunapark që ndodhet rreth tre kilometra larg skelës. Siç e përmendëm më herët, Lunapark është pika fillestare për rrugët e vogla dhe të mëdha. Parkoni biçikletat tuaja atje pasi do t’ju duhet të ngjiteni në një shpat të pjerrët dhe do të keni një kohë të vështirë me biçikletën tuaj dhe gjithashtu, ato nuk lejojnë biçikleta ose ndonjë automjet deri në kishë. Këtu ka tre gjëra të mrekullueshme njëra është Kisha Aya Yorgi, tjetra është Yücetepe Kır Gazinosu dhe e fundit është perëndimi i diellit.

 

6. Hani qofte turke ndërsa shijoni pamjen nga kodra Aya Yorgi

Pamja ia vlen të bësh tre kilometra me biçikletë dhe të ngjitesh përpjetë gjysmë ore. Është një restorant, i drejtuar nga familja, me tavolina dhe karrige druri. Por sigurisht, shërben një nga ushqimet kryesore të Turqisë qoftet.

Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të gjeni një lloj të veçantë sallam, gjethe rrushi të mbushura të bëra vetë dhe pastë të mbushur me djathë.

 

7. Shikoni perëndimin e diellit në Aya Yorgi

Kır Gazososu ka pamjen më të mirë në ishull. Perëndimi i diellit është spektakolar. Ne mendojmë se është në top pesëshen e pikave më të mira të perëndimit të diellit në Stamboll. Dhe ajo që është kaq e mrekullueshme për këtë është se është një vend që jo shumë njerëz e kanë zbuluar kur të largoheni nga Aya Yorgi, shkoni te shkëmbinjtë pas restorantit. Pamja është thjesht e mrekullueshme. Ka një shkëmb të madh ku mund të ulesh dhe të shikosh perëndimin e diellit.

 

8. Hani darkë në restorantin Eskibağ Terrace

Kur jeni duke ecur rreth ishullit, do të shihni një ton restorantesh në breg. Por restoranti që ne rekomandojmë ndodhet në pjesën e pasme në pikën më të largët të ishullit. Në këtë restorant, ju do të mund të hani duke porositur nga një menu e thjeshtë dhe duke u ulur në karrige druri.

Mos harroni gjatë ditës të shijoni akulloren e mrekullueshme që mund të gjeni në Buyukada.

 

Përjetoni parajsën në një ditë, ndërsa tashmë jeni duke qëndruar 3 ditë në Stamboll me ofertën e Max Travel 3 ditë në Stamboll.

Looks like you have blocked notifications!