A keni hipur në një varkë që lëviz në ujë të ftohtë akull? Nëse nuk e keni provuar ende, mos e humbisni Kanionin Köprülü! Do të keni përvojën më të mahnitshme dhe freskuese të mundshme.

Kanioni i Köprülü është një nga atraksionet më të njohura në Antalia dhe mbledh qindra turistë çdo ditë gjatë verës.

Në këtë artikull, do të gjeni të gjithë informacionin që duhet të dini përpara se të vizitoni Kanionin Köprülü, duke përfshirë këshilla se si të hyni, turne dhe bileta për në këtë park kombëtar.

Çfarë mund të bëj në kanionin Köprülü?

 

Bëni rafting

Rafting është aktiviteti më i njohur në Kanionin Köprülü. Përveç rafting, ju mund të eksploroni rajonin duke ecur për të shijuar strukturën historike dhe natyrore të rajonit. Duhet të shihni patjetër urat prej guri nga e ka marrë emrin kanioni. Kanioni i Köprülü është gjithashtu i shkëlqyeshëm nëse jeni të interesuar për sporte të tjera si kalërimi, safari dhe kampingu.

 

Vizitoni qytetin e lashtë të Selge

Në pjesën e sipërme të Parkut Kombëtar të Kanionit Köprülü janë rrënojat e qytetit antik të Selge. Kanioni Köprülü ishte burimi i jetës për këtë qytet të lashtë. Për të arritur në Selge, do t’ju duhet të kaloni urën Oluk dhe të vozitni rreth 13 km. Ndërsa ngjiteni me makinë, ju pret një pamje e mrekullueshme. Më poshtë, mund të shihni hyrjen e Kanionit Köprülü, luginën e mbuluar me pyje dhe malin Toka.

 

Ura e Olukit

Në hyrje të kanionit ndodhet një urë romake, e cila mendohet se është ndërtuar në shekullin II, në kohën e lulëzimit të Selges. Ura Oluk, më parë njihej si Eurymedon. Aty pranë është një urë tjetër e quajtur ura Büğrüm. Zona përreth kësaj ure është ideale për një piknik.

 

Köprüçay

Ngjashëm me përrenjtë e tjerë në rajon, Köprüçay ka ujë të freskët gjatë verës dhe është e mundur të shkoni për të notuar. Temperatura e ujit që rrjedh është rreth 9 gradë në pjesën më të afërt me burimin në Kanionin Köprülü dhe nuk ndryshon shumë në verë ose në dimër. Edhe pse, kur largoheni nga burimi, në vapën e muajve të verës, temperatura e ujit ngrihet në 15 gradë.

 

Rafting në Köprüçay

Rafting në ujin e burimit të ftohtë në akull në vapën përvëluese të verës është një përvojë e mrekullueshme! Köprüçay pret sportet ujore tetë muaj të vitit. Rruga më e mirë për rafting është në Köprüçay, ku shumë agjenci udhëtimi organizuan turne rafting. Varka, vozita, xhaketa shpëtimi dhe helmeta ofrohen për këto turne. Rruga e rafting 12 km e gjatë përbëhet nga nivele të ndryshme vështirësie. 8-10 persona mund të futen lehtësisht në një varkë rafting. Përveç kësaj, ka edhe varka me kajak që mund të mbajnë dy persona.

 

Jeep Safari në Kanionin Köprülü

Turne trekking dhe safari Jeep organizohen për të eksploruar fshatrat përreth zonës në një mënyrë aventureske. Rrugët e Jeep Safari janë kryesisht në rrugë të pastra të njohura si terrene jashtë rrugës dhe malore.

 

Kamping në Kanionin Köprülü

Parku Kombëtar ofron një vend të qetë për kamping buzë lumit, i mbuluar me hije nga pemët. Gjithashtu, nëse preferoni, ka njëkatëshe në brigjet e Köprüçay. WC, dush i nxehtë dhe energji elektrike ofrohen në zonën e kampingut.

 

Kanioni Tazı në Kanionin Köprülü

Kanioni Tazı është një kanion natyror i formuar nga përrenjtë dhe është bërë shumë trend vitet e fundit nga të gjitha postimet në rrjetet sociale. Lugina e Urtësisë në Kanionin Tazı po bëhet gradualisht një destinacion popullor edhe për kamping. Ju duhet të ecni rreth 11 km nëpër shkëmbinj të pjerrët, lart në male për të arritur në Kanionin Tazı. Adhuruesit e fotografisë dhe natyrës do të admirojnë këndet e ndryshme të kanionit dhe pamjen e mrekullueshme të përroit Köprüçay. Kanioni Tazı është shumë i pasur me biodiversitet, me shumë lloje bimësh dhe kafshësh.

Edhe pse pamja e shkëmbit të lë pa frymë, këtu nuk ka asnjë masë sigurie. Për shkak të kësaj, duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur bëni fotografi.

 

Si të shkoni në Kanionin Köprülü

Parku Kombëtar i Kanionit Köprülü ndodhet 63 km në veriperëndim të Manavgatit dhe 85 km në verilindje të Antalisë. Beşkonak është në qendër të Parkut Kombëtar të Kanionit Köpülü. Ndodhet 80 km larg qendres se Antalyas.

Hyrja, Biletat dhe Udhëtimet

Biletat: Hyrja në Parkun Kombëtar të Kanionit Köprülü është falas.

Turne: Shumë agjenci turistike lokale organizojnë turne ditore në kanionin e Köprülü. Kjo është mënyra më e lehtë për të eksploruar kanionin dhe për t’u kthyer në qytet nëse nuk keni një automjet privat.

Këshillë: Për të rezervuar parqet argëtuese, muzetë dhe biletat e turneut përpara udhëtimit tuaj në rajonin e Antalias, mos hezitoni të shikoni ofertat në dyqanin tonë zyrtar.

Udhëtime ditore

Shumë agjenci turistike lokale organizojnë turne ditore në Kanionin Köprülü. Kjo është mënyra më e lehtë për të eksploruar kanionin dhe për t’u kthyer në qytet nëse nuk keni një automjet privat. Agjencitë që organizojnë këto turne nga destinacionet e pushimeve si Antalia, Side, Manavgat dhe Kemer dhe ofrojnë shërbime transporti që përfshihen në turne.

Autobus

Merrni autobusin për në Manavgat ose Alanya dhe zbrisni në Kanionin Köprülü – Pjesëmarrja në Beşkonak. Nga këtu mund të merrni minibusin e fshatit Beşkonak për të arritur në Kanionin Köprülü

Looks like you have blocked notifications!