Stambolli është thjesht fantastik në dhjetor, me një atmosferë festive që dominon ambientin. Ju do ta gjeni qytetin të dekoruar për të pritur Vitin e Ri të ardhshëm. Qyteti do të jetë më pak i mbushur me njerëz, duke e bërë qëndrimin tuaj më të rehatshëm. Mos u shqetësoni për të qenë shumë i ftohtë, pasi shumica e atraksioneve janë brenda!

E ska si të mos e vizitoni kur MAX TRAVEL ka ofertat më të volitshme.Si një qytet i larmishëm kulturor dhe historikisht i rëndësishëm i Turqisë, Stambolli është i mbushur me shumë vende për të eksploruar dhe gjëra interesante për të bërë edhe gjatë dimrit

Pak për motin – Dhjetori është fillimi i dimrit, dhe moti është i ftohtë dhe me erë, me ditët më të shkurtra se netët. Temperatura e Stambollit në dhjetor varion nga 5,6°C -10,8°C, por mund të bjerë pak më tej në disa ditë.

 

1. Vizitoni Hagia Sophia

Si një emblemë e historisë së ndërlikuar të Turqisë, Hagia Sophia nuk do të dështojë të magjepsë askënd. Arkitektura e saj është një shkrirje e perandorive bizantine dhe osmane, duke reflektuar bashkimin e dy kulturave. E ndërtuar rreth 1500 vjet më parë, Hagia Sophia ishte kryesisht një kishë, më pas një xhami, një muze, dhe tani u shndërrua përsëri në një xhami. Brendësia madhështore është e dizajnuar në mënyrë të përpunuar me elemente artistike dhe është shumë interesante për t’u vëzhguar. Hyrja është falas.

 

2. Trajtojeni veten me një banjë turke

Një banjë turke në një nga Hamamet në Stamboll është padyshim një përvojë e veçantë. Është sesioni i përsosur i përkëdheljes gjatë dimrit në Turqi, sepse është rinovues, qetësues dhe më e rëndësishmja, ngroh! Banja me avull dhe masazhi eksfolues do t’ju kalojnë lehtësisht në modalitetin Zen, duke i dhënë energji trupit tuaj. Ne ju rekomandojmë të zgjidhni një Hamam tradicional, të stilit të lashtë, pasi jo vetëm që do t’ju dhurojë përvojën autentike, por gjithashtu do të pasqyrojë stilin e jetesës luksoze të turqve osmanë atëherë. Por, ka edhe hamame të stilit modern.

 

3. Shijoni festimet e Vitit të Ri

Ndërsa Stambolli në Krishtlindje nuk është shumë i veçantë, nuk është e rrallë të shohësh dyqane të ndezura me dekorime. Por ajo që qyteti është vërtet entuziast për të festuar është Viti i Ri. Nga fundi i dhjetorit do të hasni në shumë përgatitje festive në qytet. Nëse jeni duke kërkuar për vendin më të mirë për të shijuar natën e Vitit të Ri dhe shfaqjen spektakolare të fishekzjarreve që ndriçojnë qytetin gjatë natës, drejtohuni në ngushticën e Bosforit. Ju madje mund të shkoni në një lundrim në perëndim të diellit, të shijoni ushqim të mrekullueshëm dhe të shikoni fishekzjarrët nga varka. Kënaquni me dikë tuaj të veçantë dhe quani një natë romantike!

 

4. Blini në Pazarin e Madh (Grand Bazaar)

Pavarësisht nëse dëshironi të bëni pazare të rastësishme ose të bëni pak suvenire për t’i marrë në shtëpi, Grand Bazaar është tregu më i mirë lokal. Këtu do të jeni të llastuar për zgjedhjet, pasi tezgat përmbajnë një sërë artikujsh, si bizhuteri artizanale vendase, parfum, dyshekë tavoline të qëndisura me dorë, qeramikë, llamba turke dhe zbukurime të tjera. Pazari i Madh është gjithashtu vendi më i mirë për të marrë ëmbëlsirat turke, erëzat, frutat e thata dhe madje edhe produktet e freskëta. Mos harroni të ndani disa orë për të shetitur në Pazar dhe për të bërë pazare të mira!

 

5. Kënaquni me ushqimin turk

Shumë pjata lokale vijnë nga kuzhina tradicionale otomane me një kthesë moderne, dhe ato janë kryesisht një kombinim i vakteve mesdhetare, lindore dhe aziatike. Ndërsa shumica e varieteteve ushqimore janë me bazë mishi, do të gjeni gjithashtu shumë opsione vegane në meny. Mos harroni të provoni bakllavanë klasike, qebapët, Köfte, Kumpir dhe Pide. Nëse ju pëlqen ideja për të provuar shumë pjata në të njëjtën kohë, Meze është ajo që duhet të porosisni.

 

Shumë gjëra ju presin në Stamboll, kontaktoni tani në Max Travel  dhe përfitoni nga oferta e Shëtitje në Stamboll .

Looks like you have blocked notifications!