Nëntori është një muaj i veçantë në Stamboll, një qytet që është pasqyrim i historisë dhe kulturës së pasur. Kjo kohë e vitit që sjell një atmosferë të veçantë, ku ngjyrat dhe pamjet ndryshojnë, ndërsa moti bëhet një pjesë e paharruar e përjetimit të këtij qyteti të mahnitshëm.

Nëntori është një kohë e shkëlqyer për të qenë turist në Stamboll. Klima është e këndshme pas verës së nxehtë, në përgjithësi është rreth 15-17 gradë Celsius. Por kini kujdes, sidomos në mbrëmje dhe herët në mëngjes, mund të jetë më ftohtë kështu që mos harroni të merrni me vete disa rroba më të ngrohta.

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Nuk presim një nëntor të lagësht, por mund të bjerë shi, kështu që jini të kujdesshëm. Për ta përmbledhur, paketoni me vete xhaketat tuaja të lehta dhe këpucët më të ngrohta dhe do të jeni gati! Shijoni diellin që ngroh gjatë ditës. Ditët janë të shkurtra, dielli perëndon rreth orës 17:50

 

Pse duhet ta vizitoni Stambollin në Nëntor?

Të vizitosh Stambollin në nëntor nuk është vetëm e mrekullueshme me motin e tij të këndshëm, por edhe është shumë më miqësore me buxhetin. Shumë hotele në Stamboll kalojnë në çmime jashtë sezonit dhe është një mundësi e mirë për të qëndruar më gjatë nëse keni një buxhet. Por mos harroni, është Stamboll dhe është gjithmonë i mbushur me njerëz. Pra, bëni rezervimet tuaja paraprakisht dhe mos humbisni ofertat, veçanërisht në qytetin e vjetër të Stambollit.

Çfarë duhet të bëni në Stamboll në Nëntor?

Stambolli shpalos sharmën dhe bukurinë e tij edhe gjatë muajit të Nëntorit. Kjo periudhë e vitit është një mundësi e shkëlqyer për të eksploruar atraksionet kryesore të qytetit pa radhë të gjata, duke e bërë këtë kohë të favorshme për vizitorët. Disa nga aktivitetet dhe vendet që duhet të përfshihen në listën tuaj janë:

 1. Hagia Sophia: Nëntori ofron një mundësi të mirë për të vizituar këtë ikonë të arkitekturës dhe historisë. Me një Istanbul Tourist Pass, ju mund të përfitoni nga udhëtime të përfshira me guida dhe njohuri të thella për këtë monument të shquar.

 2. Pallati Topkapi: Nëntori sjell një klimë më të qetë dhe më të lehtë për të eksploruar këtë muze të pasur me thesare historike dhe arti. Përdorimi i një Istanbul Tourist Pass do t’ju ndihmojë të shmangni radhët e gjata dhe të eksploroni pa presion.

 3. Pallati Dolmabahçe: Ky pallat mbetet një ndër destinacionet më të njohura të Stambollit. Në Nëntor, atmosfera e qetë e kësaj periudhe bën që vizita të jetë më relaksuese dhe e këndshme.

 4. Shëtitje në natyrë: Nëntori është një kohë e mrekullueshme për të shijuar bukurinë natyrore të Stambollit. Shëtitja nga Kulla Galata në Sheshin Taksim ofron pamje të mahnitshme të qytetit.

 5. Muzeu Madame Tussaud: Nëse jeni të interesuar për figura të njohura nga arti dhe historia, një ndalim në këtë muze do t’ju sjellë kënaqësi dhe admirim.

 6. Shfaqja e Dervishëve: Për një përvojë të vecante dhe të frymëzuar, shfaqja e dervishëve të rrotulluar është një must. Në Nëntor, mund të gëzoheni pa ndërprerje nga turma e madhe.

 

Ngjarjet në Stamboll gjatë muajit Nëntor

Stambolli është plot jetë çdo ditë me ngjarje, koncerte dhe shumë atraksione të tjera. Ka ngjarje të ndryshme në Stamboll, por ne zgjodhëm disa prej tyre që t’i shikoni në periudhën tuaj të shkurtër kohore

1. Bienalja e 17-të e Stambollit

Fondacioni i Stambollit për Kulturë dhe Arte (IKSV) organizon Bienalen e Stambollit që nga viti 1987. Bienalja synon të krijojë një pikë takimi në Stamboll, në fushën e arteve pamore mes artistëve nga kultura të ndryshme dhe audiencës.

Bienalen e 17-të të Stambollit mund të vizitohet pa pagesë midis 17 shtatorit dhe 20 nëntorit 2022 në Muzeun Pera, Perform Istanbul, Müze Gazhane, Arter Istanbul, Hamami Cinili, Kügük Mustafa Pasa Hamami dhe shumë vende të tjera. Mos e humbisni nëse keni kohë, veçanërisht ju rekomandojmë të vizitoni Muzeun Pera, i cili është FALAS me një leje turistike të Stambollit.

 

2. Festivali i Teatrit të Stambollit

Festivali i Teatrit të Stambollit është një ngjarje ndërkombëtare që bashkon kompanitë teatrore dhe grupet e kërcimit nga Turqia dhe jashtë saj me audiencën dhe u mbajt për herë të parë në vitin 1989. Një herë në vit, festivali pret kompani dhe artistë të përzgjedhur me kujdes që hapin horizonte të reja si për audiencën ashtu edhe për botën e artit duke sjellë në skenë interpretime kombëtare dhe ndërkombëtare, klasike dhe bashkëkohore përmes objektivit të tij unik. Midis 25 tetorit – 26 nëntor 2022 do të ketë shumë shfaqje që takohen me publikun. Ka edhe shfaqje në anglisht, kështu që do të ishte një mundësi e mrekullueshme për t’u ndjerë si vendas.

 

Disa këshilla për të gjithë që do udhëtojnë gjatë Nëntorit në Stamboll

 1. Veshja e përshtatshme: Temperatura mund të jetë e ndryshueshme në Nëntor, kështu që është e rëndësishme të përdorni rroba të rehatshme dhe të përshtatshme për temperaturat e ulëta. Po ashtu, merrni me vete një xhaketë të ngrohtë për mbrëmjet e ftohta.

 2. Përdorimi i një Istanbul Tourist Pass: Nëntori është një kohë e përshtatshme për të përdorur një Istanbul Tourist Pass, duke përfshirë vizitat në atraksionet kryesore dhe duke shmangur radhët e gjata.

 3. Përdorni transportin publik: Transporti publik në Stamboll është i shkëlqyer dhe i përshtatshëm. Përdorni metro, tramvajat, dhe vaporet për të lëvizur lehtë nëpër qytet dhe për të shijuar pamjet nga një perspektivë e ndryshme.

 4. Provoni ushqimet tradicionale: Stambolli ofron një gamë të gjerë të ushqimeve tradicionale. Provoni çajin turk, kafenë turke, dhe specialitetet lokale në rrugë për një përvojë gastronomike autentike.

 5. Rezervoni akomodimin paraprakisht: Nëntori është një periudhë që mund të ketë një numër më të madh të vizitorëve në disa atraksione. Për të shmangur disa komplikacione, rezervoni akomodimin tuaj paraprakisht në Max Travel.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger