Stambolli, një mega qytet kozmopolit me historinë, kulturën, artin dhe vendndodhjen e tij gjeografike, është një nga qytetet më të sakta ku mund të gjeni shembuj të jashtëzakonshëm të kuzhinës turke. Epo, a i njihni shijet e rrugëve të qytetit, i cili i është hapur botës duke dalë jashtë kufijve të këtij vendi? Ja shijet e rrugëve të Stambollit.

Hajde, mos u ndal merr ofertën më të mirë të Max Travel dhe Let’s go në Stamboll

Duke qenë qyteti më i populluar në Turqi për nga popullsia dhe i konsideruar ndër metropolet kryesore të botës, Stambolli pret një pasuri dhe diversitet të madh për sa i përket shijeve të rrugës. Ky artikull, në të cilin MAX TRAVEL do ju tregoj shijet e rrugëve të Stambollit që do të shfaqen në trotuaret e qytetit, nëpër shkolla, parqe, stacione treni apo sheshe, me pak fjalë, kudo që hidhni një hap, është i tillë që të hap oreksin dhe të shtyjë kufijtë e durimit🙂

 

1. Sendviq peshku e domosdoshme në Eminönü

Peshku dhe buka, që kanë zënë vend në kujtimet tona me stolat e ulëta dhe tavolinat e vogla, janë ndër shijet e domosdoshme të rrugëve të Stambollit. Dyshja Fish Bread – Eminönü bëhet një destinacion i shpeshtë për ata që duan të shijojnë atmosferën e shoqëruar me pamjen e detit nga njëra anë dhe të kapin shijen e freskët të peshkut që lë gjurmë në shije nga ana tjetër.

 

2. Shija e fshehur në kavanoza ‘Turshitë dhe lëngu i turshive’

Duke folur për Eminönü, do të ishte e pamundur të mos përmendim turshitë dhe lëngun e turshive. Pavarësisht nëse është bërë me limon apo uthull, do të jetë një përvojë e mrekullueshme të shijoni këtë shije, e cila ka qenë një nga të domosdoshmet e tryezave  nga e kaluara në të tashmen, veçanërisht në Eminönü. 🙂

 

3. Harmonia e mezeve të ndryshme: Kumpir

Është një shije që do ta hasni pothuajse në çdo hap, veçanërisht në pjesën bregdetare të Ortaköy-t. Kumpir, i cili përftohet duke shtuar gjalpë dhe djathë çedër, të cilët janë përbërësit bazë të patateve të mëdha të pjekura në furrë, dhe duke shtuar shije të tjera sipas dëshirës suaj në patate, është një shije që do t’i kënaqë të gjithë ata që e provojnë.

 

4. E thjeshtë apo me djathë? Cila pogaqe Karaköy është zgjedhja juaj?

E freskët nga furra, pogaqe e ngrohtë Karaköy është një nga zgjedhjet më të mira, veçanërisht për ata që nuk kanë kohë për të ngrënë mëngjes. Pogaqja Karaköy, e cila dikur ishte kryesisht e thjeshtë dhe me djathë, tani është e disponueshme në varietetet e mishit të grirë dhe patateve. Kush mund t’i thotë jo një donuti të nxehtë rrugës🧐.

 

5. Halka Tatlısı

Halka Tatlısı, e cila është versioni i gjatë dhe i rrumbullakët i ëmbëlsirës Tulumba, njihet edhe si ëmbëlsirë burma ose ëmbëlsirë kerhane në popull. Halka Tatlısı, e cila ende shihet në shumë rrugë përmes shitësve shitës, është bela e syrit mes ëmbëlsirave të konsumuara në lëvizje me sherbetin dhe shijen e saj krokante.

 

6. Simit

Edhe pse këtë klasik të domosdoshëm të Stambollit, emrin e të cilit e dëgjojmë së bashku me mëngjesin, mund ta gjejmë në çdo cep të ditës. Simit krokante, e cila është veçanërisht në kokën e skenave të hedhjes së bagelës te pulëbardha në tragete, konsumohet shumë me djathë. Mund të shoqërojë kënaqësinë tuaj të çajit pavarësisht orës.

 

7. Midhje të mbushura

Midhjet e mbushura, të cilat shiten në tabaka druri me tre këmbë të gjata, njihen si të njohura veçanërisht në zonat bregdetare. Midhjet e mbushura të mbushura me oriz shërbehen me shumë limon. 😊

 

8. Kokorec

Duhet theksuar se janë të shumtë ata që e duan kokorecin, të cilin disa e konsumojnë në pjatë e disa si bukë, si dhe një pjesë e konsiderueshme e atyre që nuk e konsumojnë. Megjithatë, kjo shije e domosdoshme e rrugës duket se e mban vendin e saj në sportelet, pavarësisht se çfarë.

 

9. Borek

Me mish të grirë, djathë, patate, spinaq… Nuk është e mundur t’i thuash jo kësaj shije, aq më tepër kur mbi tym ndesh një të nxehtë. Borekët, të cilët i dëgjojmë më së shumti nga lagjja Sarıyer në Stamboll, por që i ndeshim në rrugët e pothuajse çdo lagjeje, zënë vendin e tyre mes konkurrentëve të ashpër të ëmbëlsirave dhe simiteve krokante.

 

10. Boza

Boza, e cila është ndër pijet e njohura të muajve të dimrit. Përftohet nga bollguri i melit, uji dhe sheqeri. Mund të thuhet se shembulli më i suksesshëm i kësaj shije, e cila sot konsumohet më pak se në të kaluarën, është Vefa Bozacisi në Stamboll. Boza, e cila është një pije e trashë, shërbehet në një gotë me kanellë dhe qiqra të skuqura bukur.

 

Këto janë vetëm disa nga ushqimet që kemi përzgjedhur për ju, por sigurisht që do të sigurohemi që gjithmonë të gjeni ofertat më të mira tek ne për udhëtimet tuaja. Oferta ju pret 3 dite shetitje ne Stamboll

 

Looks like you have blocked notifications!