Me mbi 20 milionë njerëz që jetojnë në të, dhe duke qenë një nga qytetet më të pasura për nga historia dhe natyra e bukur. Qyteti i Stambollit ka qenë gjithmonë një nga qytetet më të mëdha në botë dhe njerëz nga e gjithë bota e vizitojnë këtë qytet çdo vit për të kaluar një kohë të këndshme. Ka shumë arsye pse njerëzit e vizitojnë Stambollin vazhdimisht dhe të gjithë kanë përgjigje të ndryshme, por të gjithë pajtohen se rrugët e Stambollit janë kaq tërheqëse, lehtësuese dhe të këndshme për të ecur.

Me ofertat e Max Travel, çdo ëndërr e juaja bëhet realitet, kontaktoni tani dhe përfitoni nga ofertat.

Këtu janë disa nga rrugët më të famshme të Stambollit në të cilat do të shijonit vërtet kohën tuaj:

 

1.Rruga Istiklal në Taksim

Rruga Istiklal është ndoshta rruga më e famshme dhe zona argëtuese në Stamboll. Është një rrugë e gjatë këmbësore shumëngjyrëshe plot me të gjitha llojet e dyqaneve, restoranteve, kafeneve dhe shfaqjeve në rrugë. Mund të vizitoni muzeun fantastik të dyllit Madame Tussauds, kishën e mrekullueshme të Shën Anthony of Padovës dhe Muzeun Pera atje. Nëse dëshironi të keni një darkë dhe argëtim natën, mund ta kaloni mbrëmjen në rrugën e famshme të ngrënies dhe fitimit të Asmalimescit.

 

2. Rruga Bagdat

Rruga Bagdat është një nga rrugët më luksoze për vendasit në Stamboll. 14 km. rruga e gjatë Bagdat fillon nga Bostanci dhe shtrihet deri në Goztepe. Ka shumë kafene, restorante dhe dyqane luksoze përgjatë rrugës. Gjithashtu e vlerësuar si rruga e 4-të më e popullarizuar e blerjeve në botë disa vite më parë, rruga Bagdat ofron gjithashtu aktivitete të shkëlqyera argëtimi dhe jete të natës në anën aziatike të Stambollit.

 

3. Rruga Abdi Ipekci, Sisli

Rruga Abdi Ipekci, e cila shtrihet nga Macka në Nisantasi, është një rrugë shumë luksoze dhe e famshme në Stamboll. Me emrin e gazetarit Abdi Ipekci, i cili u vra këtu në vitin 1979, është gjithashtu një pikë takimi popullore për njerëzit. Do të shihni dyqane të shumta luksoze dhe dyqane të markave botërore, si dhe kafene, bare, restorante dhe klube luksoze.

 

4. Rruga Serdar-i Ekrem në Galata

E vendosur shumë afër Kullës së famshme Galata, Rruga e bukur me guralecë Serdar-i Ekrem është një nga vendet më të mira për shëtitje dhe pazar në Stamboll. Rajoni është shumë i popullarizuar për butikët e tij unikë që shesin rroba elegante, suvenire dhe antike. Do të shihni gjithashtu shumë kafene dhe pastiçeri autentike që ofrojnë ëmbëlsira të shijshme me çokollatë të bëra vetë.

 

5.Rruga Bahariye në Kadikoy

Rruga Bahariye pa trafik mund të konsiderohet si vendi më i gjallë dhe më i famshëm në Kadikoy. Ekziston gjithashtu një tramvaj i modës së vjetër që funksionon nga porti Kadikoy. Rruga Bahariye është gjithmonë e gjallë dhe e mbushur me njerëz. Në rrugën Bahariye mund të gjeni një shumëllojshmëri kafenesh, baresh, dhe restorantesh të bukura, si dhe dyqane cilësore dhe qendra ngjarjesh kulturore. Shtëpia e Operas Sureyya është ndërtesa më tërheqëse në rrugën Bahariye.

 

6.Rruga Imperial Divan në Sultanahmet

Rruga e Divanit, që do të thotë “Rruga për në Këshillin Perandorak”, është një rrugë e lashtë ku sot linja e tramvajit funksionon midis Sheshit Sulltanahmet dhe Sheshit Beyazit dhe pret një sërë vendesh historike dhe relike arkitekturore nga periudha osmane, romake dhe bizantine, hotele, turistike. dyqane, kafene dhe restorante. Ishte rruga më e rëndësishme gjatë epokës bizantine. Një rrugë shumë e gjallë dhe turistike në rajonin e Sultanahmetit.

Shijo cdo cep te Stambollit vetem me ofertat me atraktive nga Max Travel.

Looks like you have blocked notifications!