Në një vend të vogël, të vendosur në ishullin e Malta-s, zbuloni një qytet të lashtë që ngazëllon me arkitekturën e tij të mrekullueshme dhe qetësinë e tij të mahnitshme. Ky qytet i vecante me një pasuri të trashëgimisë historike quhet Mdina dhe është një pikë kulminante e bukurisë malteze. Me një histori që shtrihet mbi mijëra vjet, ky qytet konservon akoma sot ndjenjën e një kohe të largët.

Në Malta me ofertën super ekskluzive të Max Travel, duke shfrytëzuar mundësinë për të vizituar këtë destinacion të mahnitshëm për vetëm 159 Euro!

Ngjyrat e gurit të flijimit dhe strukturat e forta të qytetit zbulojnë një pasuri të pasqyrimit të kulturës dhe historisë së këtij vendi të vogël. “Qyteti i Heshtur,” siç njihet ndryshe, është një ndalesë që ju bën të ndiheni sikur keni kthyer një faqe në librin e historisë së humbur të Malta-s. Në këtë artikull, do të eksplorojmë se ku ndodhet ky vend i mrekullueshëm, si të arrini aty, çfarë e bën atë të quhet “Qyteti i Heshtur,” dhe çfarë aventurash unike mund të përjetojmë gjatë një dite të vetme në këtë qytet të jashtëzakonshëm.

Ku është Mdina dhe si të arrini aty?

Mdina është një qytet i vogël i vendosur në mes të ishullit të Malta-s, vetëm disa kilometra larg kryeqytetit të ishullit, Valletës. Nëse po qëndroni në Valletë, mund të merrni një autobus drejt Mdina-s ose madje edhe një taksë për një përvojë më të rehatshme. Nëse keni një makinë, ajo është vetëm një udhëtim i shkurtër me makinë. Me sa duket, të gjitha rrugët çojnë në këtë qytet të bukur të Maltese.

 

Pse quhet “Qyteti i Heshtur”?

Mdina njihet ndryshe si “Qyteti i Heshtur” për shkak të qetësisë dhe paqës së tij. Në kundërshtim me zhurmën dhe rremin e qyteteve të tjera të Malta-s, në Mdina ju do të ndjeni një qetësi të papërfshirë, e cila do t’ju bëjë të ndiheni si në një kohë tjetër. Për shkak të mureve të forta dhe arkitekturës së vjetër, zhurma e trafikut është e pamundur të depërtojë, duke e bërë atë një vend ideal për një udhëtim të qetë.

 

Ç’të vizitoni dhe si të kaloni një ditë atje?

Një ditë në Mdina mund të jetë një përvojë e mahnitshme. Filloni me një vizitë në Katedralen e St. Paul, një ndër mrekullitë arkitektonike më të njohura të qytetit. Pastaj vazhdoni me një shëtitje në rrugët e gurta të qytetit dhe hapi i parë do të jetë një ndjenjë e një tjetër kohe.

Për më tepër, vizitoni Bastion Square për pamjen më të mrekullueshme të ishullit dhe për një kafe të relaksuar. Pastaj eksploroni Muzeun Arkeologjik të ishullit në Mdina për të mësuar më shumë për historinë dhe trashëgiminë kulturore të këtij vendi të mahnitshëm. Për ngrënien, shijoni një drekë në një restorant tradicional maltez, ku mund të provoni pjata të shijshme lokale, si “Pastizzi” dhe “Rabbit Stew”.

 

Attraksione të tjera interesante

Për ata që janë të interesuar në histori dhe arkitekturë, fortifikimet e qytetit janë një vend i pazakontë për të vizituar. Gjithashtu, vizitoni Triq il-Miratur, një rrugë e vogël me dyqane të vogla artizanale dhe galeri arti. Gjithashtu, jini të sigurt që të bëni një vizitë në Palazzo Falson Historic House Museum për të parë një koleksion të mrekullueshëm të objekteve antike dhe artizanale.

 

Ushqimi në Mdina

Kur jeni në një udhëtim në Mdina, nuk mund të anashkaloni një përvojë ushqimore të shijshme malteze. Një vizitë në një restorant tradicional maltez do t’ju sjellë një shans të mrekullueshëm për të provuar shijet autentike të këtij vendi. Shijojeni “Pastizzi,” ëmbëlsira të ndryshme të bazuara në mjaltë të njohura si “Kannoli,” dhe përjetojeni një ëmblësirë unike lokale të njohur si “Qubbajt.” Një drekë e zakonshme do të përfshijë pjata të shijshme me mish, fruta deti, dhe perime të freskëta. Jo vetëm do të shijoni ushqimin e mrekullueshëm, por edhe do të përjetojeni një pjesë të thesarit kulturor të këtij vendi. Gjatë kohës së darkës, një restorant me pamje panoramicë të qytetit mund të jetë një përvojë të pazakontë që do të mbetet gjatë në kujtesën tuaj.

 

Cka ka të vecantë?

Për më shumë magjepsje, duhet të theksojmë se disa prej xhirimeve më të njohura të serialit televiziv “Game of Thrones” janë bërë pikërisht në këtë vend të mahnitshëm, në Mdina. Shpeshherë, kthimi në kohën e “Game of Thrones” sjell një ndjesi shtesë të magjisë së qytetit, sepse ndjenjat dhe ngjarjet e kësaj seriale janë çuditërisht të lidhura me arkitekturën dhe peizazhin e Mdina-s. Kështu që, ndërsa eksploroni këtë qytet të mrekullueshëm, do të jeni në gjendje të njihni disa nga vendet e njohura të serialit, duke u bërë pjesë e historive të lira dhe intriguese të Westeros-it, ndonëse vetëm për një ditë. Ky fakt i bën vizitën në Mdina të jashtëzakonshme edhe për të dashurit e “Game of Thrones” dhe ata që duan të zbulojnë më shumë magjinë e këtij vendi të mrekullueshëm.

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger