Fjalët “muaj mjalti, Stamboll” mund të mos jenë destinacioni që keni menduar fillimisht. Megjithatë, tani që e kemi sugjeruar, mund të pyesni veten nëse Turqia ose, të paktën, Stambolli, është e mirë për një muaj mjalti.

Ku e cka me bo ju tregojm ne, e ju kontaktoni Max Travel dhe përfitoni nga oferta per 3 dite shetitje ne Stamboll.

Është turp që Stambolli nuk bën më shumë nga listat e destinacioneve të muajit të mjaltit, sepse këtu ka vërtet gjithçka nga plazhet te historia te kultura. Shumica e hoteleve u ofrojnë muajve të mjaltit një mirëseardhje të ngrohtë sepse ky qytet e do romancën!

Por a keni menduar ndonjëherë pse Stambolli është një destinacioni perfekt për çiftet? Ky qytet i lashtë ka pasur shumë të dashuruar në historinë e saj, tani është radha juaj të shihni Stambollin qytetin e dashurisë dhe romances

1. Sepse Stambolli është vendi ku Evropa puthet Azinë

Sa qytete në botë ka në 2 kontinente? Dhe sa prej tyre kanë një ngushticë të bukur ku takohen kontinentet?

Përgjigja është vetëm 1 dhe ai qytet është Stambolli, unike, e veçantë dhe e bukur ashtu si i dashuri juaj.

 

2. Se edhe kullat janë të dashuruara në Stamboll

Kulla e Galatas dhe Kulla e Vashës janë ndër monumentet kryesore të Stambollit të mrekullueshëm. Ata të dy kanë një histori shekullore, por a e dini se kanë edhe një dashuri shekullore mes tyre?

Një herë e një kohë Kulla e Maiden, e humbur në vetmi, vuri re se një kullë e re po ndërtohej në bregun përballë. Kulla po ngrihej me bukurinë e tij çdo ditë dhe ajo nuk mund të mos binte në dashuri me të. Ishte Kulla e Galatës. Kur Kulla e Galatas takoi diellin për herë të parë, ai vuri re Kullën e Vashës që notonte si zambak uji dhe ra në dashuri në shikimin e parë të saj. Të dy nuk mund të flisnin kurrë me njëri-tjetrin, derisa Hezarfen Ahmet Çelebi, personi i parë që fluturoi vetë, kishte vendosur të nisej nga Kulla e Galatas në Üsküdar, ku po shkonte mbi Kullën e Vashës në rrugën e tij. Ai pranoi të mbante letra dashurie nga Kulla Galata në Kullën e Maiden. Edhe pse era xheloze i shpërndau letrat në të gjithë Bosforin, valët e Afërditës i çuan përsëri në Kullën e Vashës. Të dashuruarit, pasi ishin të sigurt për dashurinë e njëri-tjetrit, arritën të qëndronin të fortë ndaj çdo pengese që atëherë.

 

3. Sepse edhe James Bond do të dëshironte të kaloje kohë në Stamboll me të dashurën e tij

James Bond do të mendonte të njëjtën gjë për romantizmin e Stambollit. Disa ditë larg në Stamboll me të dashurën e tij sigurisht se nuk do të ishte një gjë e keqe. Pra, mendoni përsëri për destinacionin tuaj të ardhshëm.

 

4. Sepse Stambolli nuk është vetëm qytet për të dashurit por edhe një qytet për kafshët!

Stambolli mund të ketë më shumë banorë jo njerëz se sa njerëz. Nëse i doni macet, qentë dhe pulëbardhat. Stambolli është qyteti juaj! Sigurohuni që të mbani mend të keni parë Hagia Sophia, Kisha e Urtësisë së Cat, ndërsa jeni në Stamboll!

 

5. Vendi i të dashuruarve ndër shekuj

Dashamirët më të njohur të Stambollit janë Sulejmani i Madhërishëm dhe Sulltana Hürrem, dashuria e të cilëve pothuajse bëri që Perandoria Osmane të rrëzohej. Për fat, dashuria erdhi e fortë dhe të gjithë ishin të lumtur. Megjithatë, këta çift janë vetëm maja e ajsbergut. Mos harroni se flladi i Bosforit dikur kishte bartur parfumin e Helenës së Trojës dhe Sulltan Mehmeti II që pushtoi Kostandinopojën, kishte vrarë të dashurën e tij pasi dashuria e tij për të po mposhtte pasionin e tij për të pushtuar Stambollin. Ju mund të mbani dorën e të dashurit tuaj dhe të gjurmoni ata dashnorë legjendar në të gjithë këtë qytet të bukur.

 

6. Sepse të gjithe e mendojnë Stambollin për një darkë romantike

Nuk është çudi që çdo vit dhjetëra personazhe të njohur në mbarë botën shkojnë në Stamboll për koncerte, xhirime filmash dhe shumë arsye të tjera. Dhe të dashurit e tyre etiketojnë gjithmonë! Ju mund të mendoni se ata mund të jenë tepër të lidhur, por mbani mend efektin magnetik të Stambollit misterioz me të gjitha mrekullitë që ofron! Mos i rezistoni, ne e dimë që ju e dëshironi. 😉

 

7. Mund të gjeni romantizem edhe në transportin publik

Ku ka det, ka gjithmonë romancë. Nëse deti është Bosfori, një nga bukuritë natyrore më të bukura në botë, imagjinoni nivelin e romances. Merrni një traget me të dashurin tuaj, uluni pranë ngrohtësisë së të dashurit tuaj dhe shijoni erën e freskët të detit dhe pamjen unike të Bosfori. Ne e duam, jemi të sigurt që do t’ju pëlqejë.

 

Oferta e Max Travel për 3 dite shetitje ne Stamboll, ju ofron një mundësi të shkëlqyer për të kaluar disa ditë romantike me të dashurën tuaj.

Looks like you have blocked notifications!