Stambolli konsiderohet si një nga destinacionet më të njohura të udhëtimit në botë, për faktin se ka një histori të pasur dhe trashëgimi kulturore që shtrihet në mijëra vjet. Është gjithashtu i vetmi qytet në botë që lidh dy kontinente të mëdha (Evropën dhe Azinë). Për shumë njerëz, të vizitosh këtë qytet të mrekullueshëm është udhëtimi i jetës!

Hajde, mos u ndal merr ofertën më të mirë të Max Travel dhe Let’s go në Stamboll

Nëse vizita juaj në Stamboll është e shkurtër për shkak të punës ose ndonjë aktiviteti tjetër që mund të zvogëlojë kohën tuaj në këtë qytet, ose nëse vizita juaj në Stamboll është e para në jetën tuaj, atëherë ju këshillojmë të vizitoni pesë monumentet dhe aktivitetet më të rëndësishme në Stambolli që mund të mos ju marrë shumë kohë dhe do t’ju bëjë të kënaqur dhe të mahnitur me bukurinë dhe madhështinë e tij.

 

1. Merrni një lundrim në Bosfor dhe vizitoni Ishujt e Princave.

Kjo ngushticë që ndan kontinentet e Evropës dhe Azisë dhe Detin Marmara dhe Detin e Zi ka një rëndësi historike që ka shkaktuar përhapjen e antikave në Azi dhe Evropë, disa prej të cilave ruhen ende në detaje dhe qytetërime të njëpasnjëshme.

Kjo është përveç natyrës dhe ishujve të veçantë që ju japin një përvojë të re dhe të veçantë. Duhet të filloni duke marrë me qira një varkë ose duke përdorur varka publike dhe duke udhëtuar në ngushticën e Bosforit, duke kaluar nga Ura e Ataturkut, për të kaluar midis dy kontinenteve deri në arritjen e një prej këtyre atraksioneve më të rëndësishme, që janë Ishujt Prince, emri turk i të cilëve është Buyukada. Në ishull, ju gjithashtu mund të merrni me qira një karrocë të tërhequr me kuaj për të bërë  një shetitje nëpër ishull, ose të merrni me qira një biçikletë dhe të bëni vetë turneun, që është alternativa më e mirë për ju që të merrni kohën tuaj për të njohur ishullin dhe detajet e tij.

 

2. Shëtisni nëpër rrugën Istiklal dhe shijoni ushqimet më të njohura turke.

Rruga Istiklal është rruga më e rëndësishme në Stamboll dhe është e njohur për mbushjen e vazhdueshme gjatë gjithë kohës. Rruga Istiklal fillon nga sheshi Taksim, i cili është i famshëm për monumentin e ushtarëve turq në qendër të tij, pasi është një vend i bukur për të bërë foto përkujtimore. Kur endesh në rrugë, mund të gjesh gjithçka që mund të mendosh, nga shitësit e metaleve dhe bakrit dhe dyqanet e veshjeve e deri te lloje të ndryshme të ushqimeve lokale. Mund të shijoni gjithashtu ushqime të njohura në rrugë si gështenja, ëmbëlsira turke.

 

3. Vizitoni Xhaminë Hagia Sophia

Hagia Sophia është një nga monumentet më të rëndësishme të Stambollit, të cilën duhet ta vizitoni, është ndërtesat më të bukura historike në Stamboll.

Hagia Sophia konsiderohet një shembull i gjallë i arkitekturës bizantine dhe karakteristika më e rëndësishme e kolonave të saj të brendshme janë të dizajnuara nga mermeri i veçantë. Hagia Sophia ndodhet pranë sheshit Sultanahmet i cili përmban atraksionet më të rëndësishme si Xhamia Blu dhe Pallati Topkapi.

 

4. Zbuloni jetën e sulltanëve në Pallatin Dolmabahçe

Pas Bosforit, ju mund të vizitoni Pallatin Dolmabahçe, i cili ishte rezidenca e sulltanëve për shumë shekuj pas Pallatit Topkapi. Pallati u ndërtua në vitin 1870 si dhuratë nga Sulltan Salim III për nënën e tij, sulltanes. Ai ka ndryshuar dhe i është nënshtruar disa herë proceseve të rinovimit dhe restaurimit, si dhe është adoptuar si rezidencë zyrtare e një sërë sulltanësh dhe ende ruan karakterin e tij zyrtar dhe historik. Në brendësi ka një dallim tjetër, pasi kur hyn në pallat ndihesh sikur je kthyer në kohën e sulltanëve për shkak të dizajnit të tij unik që mbështetet në dualitet në gjithçka. Ndoshta gjëja më e habitshme është banketi zyrtarsallën, me tavanin e saj të artë dhe sallën e ngrënies, e famshme për dyert e saj prej margaritari.

 

5. Vizitoni Pazarin e Madh

Pazari i Madh është padyshim një vend që nuk duhet humbur dhe nuk duhet parë kur vizitoni Stambollin! Ky pazar i lashtë, i vjetër rreth 500 vjet, përfshin nën çatitë e tij madhështore e të mbuluara rreth 4000 dyqane, kioska, shumë restorante, shatërvane dhe shumë xhami të vogla. Do të kënaqeni duke bërë një përvojë blerjeje nga ky pazar dhe pazare me shitësit. Tregu është i famshëm për qilimat, lëkurën, qeramikën, suveniret dhe bizhuteritë e tij.

Udhëtimi nëpër histori, blerjet, fotot e bukura dhe ushqimi i shijshëm janë vetëm disa nga ato që ofron Stambolli, tani përfitoni nga oferta e Max Travel dhe shijoni çdo cep të Stambollit.

Looks like you have blocked notifications!