Jeta e natës në Stamboll është po aq e famshme sa historia e gjatë e qytetit, panorama mahnitëse dhe trashëgimia e pasur kulturore! Ky qytet i mahnitshëm, i pasur me bare, klube, vende koncertesh dhe restorante të nivelit të lartë, ka një reputacion të merituar për diversitetin e tij argëtues. Do të jetë vërtet e vështirë të zgjedhësh nga shumë opsione!

Max Travel është gjithmonë me ju me ofertat më të mira për çdo destinacion, por edhe për t’ju ndihmuar të planifikoni një udhëtim.

Opsionet e argëtimit në Stamboll janë pothuajse të pakufishme: qoftë një mbrëmje e qetë e shoqëruar me muzikë xhaz, një natë emocionuese kërcimi në një klub nate të Stambollit ose një darkë romantike në një nga restorantet më të mira të qytetit në çati – zgjedhja është e juaja! Më poshtë do të gjeni një listë rekomandimesh për rrethet që ofrojnë jetën më të mirë të natës dhe baret më të mira në Stamboll.

 

1. Festa buzë detit deri në orët e para të mëngjesit

Thuaj lamtumirë gjumit dhe përshëndetje klubeve të sofistikuara të natës me pamje të mrekullueshme të Bosforit, që nga shumë besohet se janë më të mirat e Stambollit! Të vendosura në zonat e Kuruçeşme, Ortaköy dhe Bebek, këto ambiente ekskluzive presin DJ të njohur botëror dhe ofrojnë një skenë të patëmetë feste nga perëndimi i diellit deri në orët e para të mëngjesit! Do të gjeni pamje të pashoqe, ushqime të shijshme, një atmosferë magjepsëse, vallëzim pa ndalesë dhe kokteje fantastike!

 

2. Humbuni në rrugët e Beyoğlu

Nëse jeni në kërkim të argëtimit spontan, Beyoğlu është vendi për ju! Beyoğlu dhe rrethet e tij, me rrugë anësore të panumërta të vogla plot me bare dhe restorante, janë në zemër të jetës së natës në Stamboll! Çdo cep këtu fsheh një tjetër surprizë dhe përvojë të paharrueshme! Rruga İstiklal nga sheshi Taksim në sheshin Tünel është vendi ku duhet të jeni – përgjatë rrugës dhe rrugicave të pasme, do të gjeni dyqane në modë, kafene të bukura, salla autentike të kinemasë dhe teatrit, bare me muzikë live, klube nate dhe taverna turke, i njohur lokalisht si mejhanes. Mos u largoni pa vizituar zonën e Asmalimescit, plot me bare të mrekullueshme dhe rrugën Nevizade, e famshme për mejhanet e saj.

 

3. Pushoni në një tarracë me pamje nga Bosfori

Po për të shijuar një darkë me një pamje befasuese të Bosforit? Ky është vendi kryesor për një mbrëmje romantike! Në zonat e Beşiktaş, Galata, Pera, Harbiye dhe Bebek, të gjitha të vendosura buzë Bosforit, ka dhjetëra tarraca dhe restorante dhe bare në çati që ofrojnë pamje të mrekullueshme të Stambollit. Gëzoni privilegjin për të pirë një koktej dhe për të dëgjuar muzikë të qetë dhe relaksuese ndoshta klasikët tuaj të preferuar të xhazit? Duhet të përmendim gjithashtu se pothuajse të gjitha ambientet ofrojnë një menu të gjerë ushqimore duke filluar nga shijet tradicionale deri te kuzhinat ndërkombëtare. Pa dyshim që do të mbeteni shumë të impresionuar!

 

4. Shijoni ushqimet e rrugës në Stamboll

Është një fakt i njohur që jeta e natës në Stamboll është jashtë kësaj bote! Përveç kësaj, nëse jeni të uritur në orët e vona të natës, nuk ka nevojë të shqetësoheni për plotësimin e atyre dhimbjeve të urisë! Me bufetë dhe restorantet e shumta që qëndrojnë hapur deri në mëngjes, ky qytet është në orarin tuaj të shërbimit 24/7! Rajonet më të gjalla të Stambollit si Eminönü, Galata, Karaköy dhe Taksim janë plot me ushqime të shijshme në rrugë për t’u eksploruar!

 

5. Përjetoni atmosferën nostalgjike të një Meyhane

Rekomandohet shumë që përpara se të largoheni nga Stambolli, të përjetoni jetën e natës autentike turke në një meyhane! Një tavernë turke, e njohur në turqisht si meyhane, është vendi i përsosur për t’u mbledhur me miqtë rreth një tavoline të stolisur nga një gamë e gjerë meze. Një vend i përsosur për ta përjetuar këtë është Çiçek Pasajı, një arkadë historike që bashkon mejhanet më të mira të Stambollit. Arkitektura e saj moderne dhe atmosfera e gjallë do t’ju lënë pa frymë. Do ta gjeni veten në mes të një turme entuziaste, të zhytur në muzikën fasıl (popullore) në sfond dhe duke ngritur gotat e tyre me raki, pije alkoolike tradicionale turke me aromë anise. Gëzuar! Ose, siç thuhet në Turqi, Şerefe!

 

6. Bashkohuni në një festë në një lundrim me jaht

Një nga vendet më të mira për të kërcyer deri në dritën e parë të mëngjesit është në një varkë që lundron përgjatë ujërave të gazuar të Bosforit! Mund të marrësh me qira një varkë ose jaht privat për çdo festë, ose mund të bashkohesh në evente të organizuara. Përveç vallëzimit pa pushim me muzikën bashkëkohore, do të mund të shijoni ëmbëlsira të shijshme dhe të shijoni kokteje ekzotike në mes të Bosforit ose Detit Marmara. Përvoja premton të jetë e paharrueshme!

 

7. Shijoni ushqim deti në urën e Galatas

Zgjedhja më e mirë për ushqim deti të shijshëm në Stamboll është të kaloni një mbrëmje në një nga restorantet me cilësi të lartë në Urën e Galatas. Pas një shëtitjeje nostalgjike përgjatë urës, futuni në një restorant plot gjallëri që ju bie në sy dhe përgatituni për një darkë të paharrueshme! Me ujërat vezulluese të Bririt të Artë pikërisht jashtë, shijoni një pjatë me peshk të freskët të shoqëruar me muzikë live fasıl (folk). Nëse ju pëlqen të pini raki, sigurohuni që të bëni një ritëm pasi pija alkoolike tradicionale e Turqisë është mjaft e fortë!

 

8. Shijoni momentin në Kadıköy

Kadıköy është zemra magjepsëse e anës anadollake (aziatike) të Stambollit! Rrethi ofron shumë stile të ndryshme dhe mundësi argëtimi përgjatë rrugëve të tij dredha-dredha piktoreske. Klube nëntokësore, bare në modë, restorante me muzikë live, bare autentike të verës, dyqane të cilësisë së mirë, kafene të famshme për kafen e tyre aromatike, sallat e teatrit dhe vendet e ekspozitës… Kadıköy është veçanërisht i popullarizuar në mesin e qarqeve artistike dhe të rinjve. Jeta këtu është emocionuese dhe plot ngjyra, dhe vazhdon çdo ditë deri në mëngjes herët!

Tani ju duhet të vendosni nëse do të shkoni në Stamboll me shoqërinë apo me partnerin tuaj  dhe të përfitoni nga oferta Max Travel.      

Looks like you have blocked notifications!