Në zemër të Europës, Praga shkëlqen si një diamant i arkitekturës dhe historisë. Një qytet i mbushur me mister, romantizëm dhe mrekulli, Praga ofron një përvojë të paharrueshme për të gjithë vizitorët e saj e sidomos kur këtë udhëtim e bëni me Ofertën e Max Travel për Pragë.

Me Super Oferten e Max Travel, vizitoni Pragën tani!

Për ata që janë në kërkim të një mbrëmje të mahnitshme, Praga është destinacioni ideal. Në këtë artikull të përgaditur nga Max Travel, do të hedhim një vështrim në mënyrat më të mira për të përjetuar një mbrëmje magjike në këtë qytet të mrekullueshëm.

 

Shëtitje në Qytetin e Vjetër

Nisni mbrëmjen tuaj me një shëtitje romantike nëpër rrugët e qytetit të vjetër të Pragës. Një atmosferë e lashtë, plot me arkitekturë gotike dhe barok, do t’ju mbërrijë në zemër. Në rrugët e shkëputura, do të zhyteni në historinë e mrekullueshme të këtij qyteti. 

Nëse planifikoni një shëtitje në Qytetin e Vjetër të Pragës, këtu janë disa vende që nuk duhet të humbisni:

 • Sheshi Kryesor i Pragës (Staroměstské náměstí): Nisni shëtitjen tuaj në një nga sheshet më të rëndësishme të Pragës, Sheshin Kryesor. Këtu do të gjeni disa nga ndërtesat më të njohura dhe më të rëndësishme të qytetit, duke përfshirë edhe orën astronomike të famshme, Orën e Astronomisë (Prague Astronomical Clock).
 • Kosteli i Tynit: Me siluetën e tij të njohur, Kosteli i Tynit është një ndërtesë gotike që domosdoshmërisht duhet të vizitohet. Fqinjet e tij e bëjnë të duket akoma më e mahnitshme, duke e bërë atë një nga simbolet e Pragës.
 • Karluv Most (Ura e Karolit): Eksplorimi i Qytetit të Vjetër nuk është i plotë pa një shëtitje nëpër urën e Karolit. Ky urë historikë është mbushur me artistë të rrugës, suvenirë dhe pamje të mahnitshme të lumit Vltava.
 • Klementinum: Nëse jeni të interesuar për kulturën dhe historinë, një vizitë në Klementinum është e rekomandueshme. Ky kompleks arkitekturor përfshin bibliotekën barok të Clementinumit dhe dhome të astronomisë, ofrues të një pamje të mahnitshme të qytetit.

 

Shijoni ushqimin tradicional Çek

Nuk ka më të mirë se të provoni ushqimin tradicional në një restorant autentik çek. Në Karlin, një nga lagjet më të bukura të Pragës, gjeni një gamë të gjerë të lokaleve që ofrojnë specialitete të shijshme lokale. Një darkë me ushqim tradicional dhe një gotë pivo (birra) çeke do të jetë një përvojë e paharrueshme. 

Këtu janë disa ushqime tradicionale që duhet të provoni:

 • Svíčková
 • Guláš
 • Trdelník
 • Pražská Šunka
 • Pivo

 

Shikoni një Shfaqje në Pallatin e Operas

Nëse jeni të pasionuar për artin dhe kulturën, një mbrëmje në Pallatin e Operas në Pragë është një must. Në ambientin e mrekullueshëm të këtij monumenti të kulturës, do të përjetoni emocione të paharrueshme nga një përformance artistike. Marrja e një shfaqje në Pallatin e Operas në Pragë është një përvojë e mrekullueshme që do t’ju japë mundësinë të shijoni artin dhe kulturën në një ambient të mahnitshëm dhe të pastër. Pallati i Operas në Pragë është një nga institucionet më të rëndësishme kulturore të qytetit, e cila ofron një gamë të gjerë të përformance-ve nga opera tradicionale deri te shfaqje moderne të baletit. 

 

Shëtitje Romantike në Lumin e Vltavës

Praga është e ndarë nga lumit Vltava, dhe një shëtitje romantike nëpër këtë lumë të mahnitshëm është një mënyrë e shkëlqyeshme për të përjetuar qytetin nga një perspektivë tjetër. Ndjeni frymën e qytetit nën qiellin e hënës së përlotur. Pamja e mrekullueshme dhe atmosfera romantike e lumit bën këtë një destinacion ideal për një darkë ose një shëtitje të thjeshtë për të shijuar kompaninë e njëri-tjetrit dhe bukurinë e qytetit të Pragës.

Këtu janë disa mënyra për të organizuar një shëtitje romantike në lumin e Vltavës:

 • Shëtitje me anije turistike
 • Shëtitje në Bregun e Lumit
 • Shijoni një piknik në bregun e lumit

 

Pije nën Qiellin e Hapur

Në fund të një mbrëmje të mrekullueshme, nuk ka gjë më të shijshme se një pijetë në një bar me një pamje të mahnitshme të qytetit. Zbulo një lokal që ofron një panoramë të paharrueshme të Pragës dhe shijoni çastet e fundit të mbrëmjes së bukur nën qiellin e hapur. 

Këtu janë disa vende të shkëlqyera për të shijuar një pije nën qiellin e hapur në Pragë:

 • Terasa U Prince
 • Letná Park
 • Kampa Park
 • Manifesto Market

 

Rezervo tani


Viber

Whatsapp

Facebook Messenger